Vesti > Srbija

Veseli se SRPSKI RODE, srećna ti Nova!

Kada je sat otkucao ponoć, počeo je i Mali Božić, odnosno dan Svetog Vasilija Velikog

Autor: K1info

14/01/2023 > 01:00

podeli vest:

Veseli se SRPSKI RODE,  srećna ti Nova!
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović


Dočekali smo Novu 2023. godinu po julijanskom kalendaru. Mnogi je zovu Srpska nova godina ili Pravoslavna nova godina.

Praznik koji se slavi 14. januara po gregorijanskom kalendaru je u stvari 1. januar po julijanskom kalendaru. Iako nije zvanična Nova godina, svake godine se slavi u balkanskim zemljama. Osim Srbije, u Crnoj Gori, BiH, Republici Srpskoj, Makedoniji i pravoslavnim delovima Hrvatske ovu Novu godinu slave i u Rusiji, Belorusiji, Ukrajini, Jermeniji, Moldaviji i Gruziji.

Uveče je u crkvama praznično bdenje, moleban koji se služi na kraju svake godine, kojim se vernici zahvaljuju Bogu na svemu što im je podario i mole za dobro u narednoj godini.

Po običajnom kalendaru, večeras se ne spava. Običaj je da se u toku noći služi vruća rakija, kuvano vino i krofne.

Foto: Unsplash.com

 

U gradskoj sredini, u ponoć, služile su se krofne, a u jednu se stavljao zlatnik. Verovalo se da će onaj ko pronađe zlatnik imati uspešnu godinu.

Julijanska nova godina u našem narodu naziva se Srpska nova godina, ali i Mali Božić, jer se na taj dan završavaju božićne svečanosti. U domovima je u susret prazniku porodica na okupu. Trpeza je bogata, uz neizostavnu prazničnu pečenicu.

U Novu godinu valjalo bi ući poravnatih računa i bez dugova.

U ponoć, uz Novu godinu, počela su i dva velika praznika - Mali Božić i dan Svetog Vasilija Velikog. Meša se i posebni obredni hleb, zvani vasilica, u mnogim mestima na raskršićima pale se vatre, ponegde i ostaci badnjaka od Božića. 

Pored srpske, večeras slave i ruska, gruzijska, ukrajinska i jermenska pravoslavna crkva, i Sveta Gora.  

Pored svečane trpeze i ukusne hrane, važno je da pravoslavnu Novu godinu dočekate u društvu najbližih i u veseloj atmosferi.

Pogledajte video kako Srpsku novu godinu dočekuju u selu Jablanica na Zlatiboru.

 

Međutim, običaj koji se najviše poštuje jeste odlazak u crkvu i molitva za srećnu i berićetnu godinu, kao i za zdravlje, ljubav i slogu najbližih. Uveče 13. januara običaj je da se ukućani okupe oko svečanije trpeze, a tačno u ponoć svi prisutni se ljube i čestitaju jedni drugima.

Prvog dana nove godine, ručak se služi ranije, a starinski običaj je bio da se jede glava od božićnog pečenja. Obično se za ručak na Mali Božić peče neki lepši komad mesa i služi svečaniji obed.

Crkva ispraća staru i dočekuje novu godinu ne uobičajenim slavljima, već na duhovni način, molitvama i bogosluženjima, ali i blagosilja sve pristojne proslave.

 

Ostavite komentar