Predrasude i TEORIJE ZAVERE: Zašto DONORSTVO još nije zaživelo u Srbiji?
Stručnjaci su saglasni da građani mnogo toga ne znaju o ovoj temi i veoma je važno raditi na podizanju svesti
13.12.2022
SrbijaSrbija je jedina zemlja na svetu u kojoj je urađena transplantacija jajnika, materice i testisa kod jednojajčanih blizanaca
podeli vest:
Tim ginekologa i stručnjaka za reproduktivnu medicinu uspešno je u Beogradu uradio prvu transplantaciju jajnika u Srbiji između jednojajčanih bliznakinja, potvrdio je Tanjugu šef tog stručnog tima dr Milan Milenković.
Kako je rekao, operacija i postoperativni tok kod obe pacijentkinje su prošli bez komplikacija.
- Sve je prošlo kako treba, transplantacija jajnika je urađena između jednojajčanih blizankinja, od kojih je jedna ušla u prevremenu menopauzu u ranim tridesetim godinama i nije imala dece. Druga sestra je već dobila dvoje dece i sada je ona dala jedan deo jajnika sestri da bi mogla da vrati hormonsku funkciju i rodi dete - kaže Milenković.
On objašnjava da se kod bliznakinja, u pet do 10 odsto slučajeva, dešava da jedna izgubi funkciju jajnika ranije jer se njihov embrion mnogo ranije deli, a većina jajnih ćelija završi kod druge bliznakinje.
Prema rečima Milenkovića, očekuje se da bi već krajem ove ili početkom naredne godine pacijentkinja mogla da ostane trudna.
- Operacija kod žene koja daje jajnik traje pola sata do sat vremena, dok kod žene koja dobija jajnik od dva do tri sata, a zahvat se radi laparoskopski i nije opasan, ali je tehnički zahtevan i traži dugogodišnje pripreme - objašnjava Milenković.
Stručnjaci su saglasni da građani mnogo toga ne znaju o ovoj temi i veoma je važno raditi na podizanju svesti
13.12.2022
SrbijaMora se raditi na podizanju svesti o značaju davanja saglasnosti da se doniraju organi preminulog člana porodice, poručuju stručnjaci
06.10.2022
SrbijaSrbija je druga zemlja na svetu, posle SAD, gde je urađena ova vrsta transplantacije, što otvara novo poglavlje u tretmanu infertiliteta, pružajući dodatnu šansu ostvarivanju želje za potomstvom:
- Ova metoda razvijena je zbog žena koje boluju od neke vrste karcinoma, pre svega zbog mladih žena koje boluju od raka dojke ili leukemije, jer se pre lečenja zamrzne tkivo jajnika - kaže Milenković i dodaje da je na ovakav način u svetu rođeno 200 dece.
- Jajne ćelije treba zamrznuti do 35 godine, jer ako imamo 15 jajnih ćelija, ta žena ima od 80 do 100 odsto šanse za potomstvom, a posle 36 godine pada ispod 40 odsto.
Srbija je jedina zemlja na svetu u kojoj je urađena transplantacija jajnika, materice i testisa kod jednojajčanih blizanaca, naglašava Milenković.
Beba Ema dobila je i novu jetru, želudac, slezinu i pankreas, a potom je otpuštena u savršenom stanju i sada je kod kuće s roditeljima
11.10.2022
SvetPre upućivanja na lečenje dete se nalazilo na intenzivnoj nezi Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj
23.02.2023
SrbijaSedmogodišnjak je bolovao od teške srčane insuficijencije
17.02.2023
RegionPotrebno je i tačno odrediti koliko jedan lekar treba da izvrši pregleda
06.02.2023
Srbija
Ostavite komentar