MASOVNO HAPŠENJE U SRBIJI Palo 24 osobe zbog pranja novca i utaje poreza, organozovane čitave mreže za mahinacije
Vesti
U Srbiji se obeležava Dan sećanja na početak Drugog svetskog rata u Jugoslaviji
podeli vest:
U Srbiji se danas obeležava Dan sećanja na početak Drugog svetskog rata u Jugoslaviji 1941. godine, kada je u jutarnjim časovima počeo vazdušni napad nacističke Nemačke na Beograd.
Tim povodom ministarka kulture Maja Gojković će kao specijalna izaslanica predsednika Republike položiti cveće i simbolično ostaviti knjigu na lokalitetu nekadašnje Narodne biblioteke Srbije na Kosančićevom vencu, a predstavnici Grada Beograda će takođe na različitim lokacijama položiti cveće.
Foto: wikipedia.org
Beograd, koji je tri dana pre početka bombardovanja proglašen otvorenim gradom, u 6.30 časova napala su 234 bombardera i 120 lovaca.
U bombardovanju nastavljenom i naredna dva dana poginulo je oko 2.500 osoba, uništeno je više stotina zgrada, među njima i zdanje Narodne biblioteke Srbije, ustanove osnovane 1832. godine, sa oko 300.000 knjiga, uključujući srednjovekovne rukopise i druga dela od neprocenjive vrednosti za srpsku kulturu.
Aprilski napad na Jugoslaviju bio je odmazda za 27. mart 1941. kada je oborena vlada i namesništvo čija je prva ličnost bio knez Pavle Karađorđević.
wikipedia.org
Pogledaj galeriju
wikipedia.org
Pogledaj galeriju
wikipedia.org
Pogledaj galeriju
wikipedia.org
Pogledaj galeriju
wikipedia.org
Pogledaj galeriju
wikipedia.org
Pogledaj galeriju
wikipedia.org
Pogledaj galeriju
wikipedia.org
Pogledaj galeriju
Vlada Cvetković-Maček je dva dana ranije, u nastojanju da nekako održi zemlju van ratnih zbivanja, a posle brojnih pritisaka i uslovljavanja iz Berlina, 25. marta 1941. u Beču, potpisala protokol o pristupanju Trojnom paktu.
Usledile su, u Beogradu, i drugim gradovima zemlje 27. marta 1941. masovne demonstracije, kao izraz podrške puču, i zapadnim saveznicima.
Beogradsku vladu je o času napada prethodno obavestio vojni ataše Kraljevine Jugoslavije u Berlinu, pukovnik Vladimir Vauhnik.
Za vreme masovnog bombardovanja jugoslovenskih gradova na hiljade civila je izgubilo život, a došlo je i do značajnih materijalnih razaranja, poput uništenja privrednih, obrazovnih, zdravstvenih i kulturnih zdanja.
Jugoslovenska vojska kapitulirala je 17. aprila.
Dalji dijalog sa Nemačkom u vezi sa zahtevom Poljske biće nastavljen "kroz međunarodne organizacije"
03.01.2023
SvetNemci su im dali preteći nadimak Nachthexen, što bi u prevodu značilo "Noćne veštice" jer su njihovi avioni imali karakterističan zvuk
19.12.2022
SudbineAgencija za restituciju bi ovim tempom za četiri godine mogla da donese sva rešenja
27.11.2022
SrbijaSuša otkrila više od 20 olupina ratnih brodova na delu Dunava u blizini Prahova
22.08.2022
Reportaža
Ostavite komentar