Vesti > Srbija

SREĆAN i blagosloven USKRS: Danas slave SVI VERNICI koji vreme računaju po Gregorijanskom kalendaru

Bez uskrsnuća, kako to navode teolozi, sama Hristova žrtva ne bi imala nikakvog smisla, a cela religija bi bila samo jedna lepa priča

Izvor: K1info

09/04/2023 > 07:00

podeli vest:

SREĆAN i blagosloven USKRS: Danas slave SVI VERNICI koji vreme računaju po Gregorijanskom kalendaru
Foto: Pexels.com


Svim vernicima koji danas slave Uskrs, redakcija portala K1info.rs želi srećan ovaj najveći hrišćanski praznik, kada se slavi pobeda života nad smrću, svetlosti nad tamom. Takođe, i onima koji nisu vernici, želimo da ovaj dan provedu u miru, u krugu svojih porodica, da uživaju u sreći i zdravlju, uz pregršt radosnih trenutaka.

Dakle, vernici koji vreme računaju po Gregorijanskom kalendaru proslavljaju danas, 9.aprila, Uskrs, praznik koji se slavi u spomen na Hristovo uskrsnuće. Katolički vernici su juče obeležili Veliku subotu, koju su proveli u miru i tišini. 

Isus Hrist, Mesija, koji se ovaplotio od Duha Svetoga i Device Marije i postao čovek, došao je u ovozemaljski život da bi svojom žrtvom na krstu spasao sav ljudski rod od greha, da bi, potom, uskrsenjem iz mrtvih pobedio smrt, koja je nastala kao posedica greha.

Bez uskrsenja, kao najvećeg događaja vaseljene, kako to navode teolozi, sama Hristova žrtva ne bi imala nikakvog smisla, a hrišćanstvo bi bila samo jedna lepa priča.

Uskrs ima višestruki značaj, pored osnovnog - pobede nad smrću, on je i nada za život budućeg veka i osnova za ponovni Hristov dolazak kada će Sin Božiji konačno uništiti Sotonu - izvor zla, greha i smrti.

To je ujedno i najstariji hrišćanski praznik, koji se praznuje još od prvih vremena hrišćanstva. U crkvenom kalendaru nema stalni, fiksni datum.

Glavni je pokretni praznik i na osnovu njegovog datuma određuje se kada će biti drugi pokretni verski praznici.

Na Prvom vaseljenskom saboru, održanom u Nikeji 325. godine nove ere, Crkva je ustanovila da se on praznuje u prvu nedelju koja dolazi iza punog Meseca, a koji se pojavljuje posle prve ravnodnevnice, s tim da to ne može biti pre 4. aprila, niti posle 8. maja.

Danas ovakav kanonizovani princip određivanja datuma Uskrsa primenjuju pravoslavne crkve odnosno crkve koje su ostale na ortodoksnoj, pravovernoj liniji.

Rimokatolička crkva je taj princip napustila 1583. godine, uvela je određene modifikacije u odnosu na princip Nikejskog sabora, a to su prihvatile, tačnije nasledile, protestantske zajednice.

Uskršnja jaja se šaraju na Veliku Subotu. Hrist je razapet na Veliki Petak, i to je najtužniji dan u godini, dan kada sve radnje koje jesu ili koje asociraju na radost, potrebno odgoditi, pa tako i šaranje jaja. Običaj je i da se prave pereci, koji simbolizuju Hristov venac.

 

Ostavite komentar