Vesti > Srbija

Kinezi od meštana kupili 1.300 hektara zemlje u Boru, cena veća od tržišne

Meštani Slatine, Metovnice i Brestovca dobrovoljno prodavali zemljište, tvrdi kineska kompanija

Autor: Tanjug

10/08/2022 > 19:35

podeli vest:

Kinezi od meštana kupili 1.300 hektara zemlje u Boru, cena veća od tržišne
Foto: borskojezero.info


Kompanija Serbia Zijin Mining Bor od 2016. godine otkupljuje zemljišne parcele u katastarskim opštinama Slatina, Metovnica i Brestovac u okolini Bora i to radi poštujući zakone Srbije i međunarodne standarde, saopštila je ta kompanija.

Kineska kompanija je navela da se parcele otkupljuju na dobrovoljnoj bazi i u transparentnom procesu, za potrebe izgradnje infrastrukture rudnika Čukaru Peki, kao i za pošumljavanje, ozelenjavanje i postavljanje mernih uređaja za praćenje kvaliteta vode, vazduha, buke i vibracija.

Iz Ziđina ističu i da su parcele otkupljivali po ceni koja je znatno veća od njihove realne, tržišne vrednosti i da su to radili, kako navode, u cilju odgovornog odnosa prema lokalnoj zajednici u kojoj posluju.

Kompanija navodi i da su ponude za otkup formirane na osnovu procene tržišne vrednosti od strane licenciranih sudskih veštaka, te da je kompanija uz procenjeni iznos isplaćivala bonus od 100 odsto, kao i bonus od 50.000 dinara po katastarskoj parceli.

Kada je reč o građevinskim objektima, kompanija je, navodi se u saopštenju, umesto tržišne cene, isplaćivala zamensku vrednost, što znači da kada je na parceli bio i zapušteni objekat, plaćala je troškove izgradnje novog objekta na drugoj lokaciji.

Tako je, ističu iz Ziđina, na obostrano zadovoljstvo meštana i kompanije, otkupljeno više od 1.300 ha zemljišta od oko 870 vlasnika dok je 15 vlasnika odbilo ponude kompanije za kupovinu i tražilo mnogo veće cene od prosečnih na tržištu.

Foto: Tanjug/Mre/Zoran Petrović

 

Kompanija je, navodi se u saopštenju, razgovarala sa tim vlasnicima, ali nije postigla dogovor, pa je preduzeće pokrenulo postupak eksproprijacije u skladu sa zakonima i propisima iz ove oblasti.

- Eksproprijaciju su naknadno odobrili Odeljenje za urbanizam grada Bora i Ministarstvo finansija Republike Srbije, tako da je prenos vlasništva i prava pristupa odnosno korišćenja sa vlasnika na kompaniju završen od 2020. godine do sada - navode iz Ziđina i dodaju da su sudski sporovi pokrenuti zbog spora oko cene i da su vlasnici insistirali na znatno višoj ceni.

Trenutno je u toku sudski proces, a sud će utvrditi koliku naknadu kompanija, korisnik eksproprijacije, mora da isplati vlasnicima, što će ona i uraditi, navodi Ziđin.

Ostavite komentar