Vesti > Srbija

Koliko ćemo PLAĆATI GORIVO u letnjoj sezoni? Evo u kojim zemljama vredi napuniti REZERVOAR

U Crnoj Gori je litar evrodizela 1,34 evra, a evrosupera, odnosno benzina, 1,53 evra

Izvor: K1info/blic.rs

05/06/2023 > 17:08

podeli vest:

Koliko ćemo PLAĆATI GORIVO u letnjoj sezoni? Evo u kojim zemljama vredi napuniti REZERVOAR
Foto: Shutterstock


Cena goriva u Srbiji poslednjih nedelja je u padu. Litar evrodizela na pumpama se prodaje za 182 dinara, a na početku godine smo ga plaćali i do 220 dinara. I cena benzina se spustila na 176 dinara. Za one koji planiraju ovog leta da putuju automobilom na more dobre vesti iz regiona - dizel je u Severnoj Makedonij, 1,21 evro odnosno 141 dinar, a u BiH 1,2 evra, što je 146 dinara. Benzin je u BIH 1,32 evra, a u Severnoj Makedoniji oko 1,3.

U regionu je dakle litar goriva jeftiniji i za 40 dinara i po rezervoaru je moguće uštedeti i do 20 evra. U Hrvatskoj je cena evrodizela 1,24 evra, dok je premium varijanta oko 1,60 evra, a benzin je 1,32 evra.

U Crnoj Gori je litar evrodizela 1,34 evra, a evrosupera, odnosno benzina, 1,53 evra. Prema stranici GlobalPetrolPrice, litar benzina u Grčkoj je najskuplji i iznosi 1.86 evra, a dizela je 1,55 evra, dok se u Albaniji na pumpama dizel prodaje po ceni od 1,51 evro.

Foto: Tanjug/Stojan Vasev

 

Ono što je sigurno jeste da će letnja sezona povećati pritisak na tražnju i to je signal i da bi cene goriva mogle početi da rastu i na svetskom tržištu. A kretanje na svetskom tržištu nesumnjivo je signal i za cene u Srbiji.

Barelom na evropskom tržištu s početka godine trgovalo se i po ceni od 117 dolara, a ovih dana barel je na niovu od oko 77 dolara, dva dolara više nego prethodne nedelje. Pad cene na svetskim berzama pratilo je i srpsko tržište, a sada bi globalno veća tražnja, koja će očekuje već od juna, mogla doneti i nove, veće cene. Drugi novi faktor novi potez Saudijske Arabije koja je ovih dana odlučila da smanji proizvodnju za još milion barela dnevno i to je odmah podiglo cene na globalnom tržištu.

Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije kaže za "Blic Biznis" da je s obzirom na krizu, koja je i dalje prisutna u svetskim razmerama, ali i zbog povećanja tražnje nafte iz Kine koja je veliki kupac, došlo do neočekivano niske cene sirove nafte, što se sa zakašnjenjem odrazilo na cene nafte i kod nas. Ovakvo stanje, kako kaže, moglo bi da se nastavi još neko vreme, a onda bi trebalo očekivati i obrt.

- Očekivano je da će u narednom periodu cena goriva nastaviti da pada, bar još malo, a zatim na leto, zbog povećanja potražnje za sirovom naftom u severnoj hemisferi može se očekivati neki blag rast cene. Uspeli smo da od onih cena koje smo imali nedavno, dođemo na nešto što je relativno prihvatljivo. Mislim da će se tako zadržati i do kraja godine, jer sada se pravi balans između potrošnje sirove nafte i naftnih derivata a time i proizvodnje - kaže Atanacković.

Ostavite komentar