Održan pomen radnicima RTS ubijenim pre 24 godine u NATO bombardovanju
Agresori iz NATO i zločinci iz političkih struktura sa Zapada još nisu dali odgovor porodicama poginulih - "Zašto"?
23.04.2023
SrbijaSporazum o prekidu bobardovanja potpisan je kasno noću 9. na 10, jun, posle petodnevnih teških pregovora
podeli vest:
Danas se navršavaju 24 godine od 9. juna 1999. kada je potpisan Vojno-tehnički sporazum na vojnom aerodromu kod Kumanova, čime je obustavljena agresija NATO na Srbiju, odnosno Saveznu Republiku Jugoslaviju.
Sporazum je potpisan kasno noću 9. na 10, posle petodnevnih teških pregovora.
Potpisnici su bili: Majkl Džekson, britanski general, odmah potom komandant KFOR-a (do oktobra 1999) u ime NATO, Svetozar Marjanović general-pukovnik Vojske Jugoslavije i Obrad Stevanović general-potpukovnik policije Srbije, u ime SRJ.
Agresori iz NATO i zločinci iz političkih struktura sa Zapada još nisu dali odgovor porodicama poginulih - "Zašto"?
23.04.2023
SrbijaZajedno možemo da izgradimo bolju budućnost kakvu srpski narod zaslužuje i želi budućim generacijama, zaključio je Kristofer Hil
24.03.2023
PolitikaDelegacija SRJ insistirala je da povlačenje snaga Vojske Jugoslavije i policije mora biti sinhronizovano sa rasporedom međunarodnih bezbednosnih snaga na prostoru Kosova i Metohije, pod okriljem UN, kako bi se onemogućio bezbednosni vakum i obezbedilo stabilno okruženje i sigurnost svih građana na KiM.
Vojno-tehnički sporazum zasnivao se na političkom dokumentu od 10 tačaka koji je usvojen u Beogradu prilikom razgovora predsednika Slobodana Miloševića, Martija Ahtisarija i Viktora Černomirdina.
Predlog mirovnog plana je predsedniku SRJ Slobodanu Miloševiću u Beograd doneo predsednik Finske Marti Ahtisari, u svojstvu zastupnika EU i generalnog sekretara UN.
Potpisivanju je prethodila i serija pregovora Miloševića sa Viktorom Černomirdinom (1938-2010) ruskim diplomatom, koji je bio lični izaslanik tadašnjeg predsednika Rusije Borisa Jeljcina
Mirovni plan je 3. juna 1999. odobrila Skupština Srbije, kao i tadašnja Savezna vlada.
Ključne odredbe postignutog sporazuma podrazumevale su: Prekid neprijateljstava između NATO formacija i snaga SRJ, odnosno Vojske Jugoslavije i Policije Srbije, potom povlačenje snaga SRJ sa prostora Kosova i Metohije u roku od 11 dana. Sporazum je odredio i uspostavljenje zone bezbednosti uz administrativnu granicu sa Kosovom i Metohijom unutar centralne Srbije i Crne Gore, i to zona vazdušne bezbednosti, od 25 kilometara, i zona kopnene bezbednosti, pojas širine pet kilometara. KFOR se obavezao na razoružanje tzv OVK. Precizirani su detalji sprovođenja.
Država nikada formalno nije uradila završni račun i obračun svih gubitaka, kako direktnih, tako i indirektnih ili indukovanih koji su i naj
24.03.2023
SrbijaNATO agresija počela je 24. marta 1999. godine i trajala je 78 dana
24.03.2023
SrbijaPrema Sporazumu, međunarodne snage su "ovlašćene da preduzimaju sve neophodne mere s ciljem uspostavljanja i održavanja bezbednog okruženja za sve građane".
Pošto je Havijer Solana, tadašnji generalni sekretar NATO-a, sutradan, 10. juna izdao naredbu o prekidu bombardovanja, poslednji projektili tokom agresije NATO na Srbiju pali su na području sela Kololeč, nedaleko od Kosovske Kamenice, u 13.30, i na kasarnu u Uroševcu oko 19.35.
Bio je to 79. dan NATO agresije na Srbiju, odnosno SRJ.
NATO agresija na SRJ je počela 24. marta 1999, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN.
Savet bezbednosti UN usvojio je 10. juna 1999. Rezoluciju 1244, a na Kosovo i Metohiju je upućeno 37.200 vojnika Kfora iz 36 zemalja, sa zadatkom da obezbede mir, bezbednost i povratak izbeglih.
Dva dana potom, 12. juna 1999. počelo je povlačenje snaga Srbije i SRJ, a Kumanovskim sporazumom je definisan rok za njihovo povlačenje od 11 dana. Povlačenje je okončano četiri dana kasnije.
Vojsku SRJ i policiju Srbije zamenili su na Kosovu i Metohiji pripadnici KFOR. U prvo vreme sa njima se nalazio i neveliki ruski kontingent, koji je u sastavu SFOR-a prethodno bio stacioniran na prostoru BiH.
Sa druge strane, takozvana Oslobodilačka vojska Kosova nikada nije demilitarizovana.
Nakon povlačenja jugoslovenskih snaga, Srbi na KIM postali su meta čestih napada i zločina. Kosovo i Metohiju je od 1999. godine napustilo više od 200 hiljada Srba i ostalog nealbanskog stanovništva.
Istražni sudija u slučaju "Račak" Danica Marinković kaže da prava istina o ovom događaju tek sada izlazi na videlo i u svetu
14.01.2023
SrbijaNa mestu gde je pukom srećom sprečeno da padne krv 1999. danas je izgrađena crkva posvećena velikim svetiteljima
20.12.2022
SudbineNasilje ekstremnih Albanaca nad Srbima kulminiralo je 17, 18. i 19. marta 2004. kada je ubijeno najmanje 27 osoba, od kojih 16 Srba, dok je 11 Albanaca život izgubilo u obračunu s pripadnicima međunarodnih snaga bezbednosti. Proterano je oko 4.000 Srba, uništeno 935 kuća i porušeno ili teško oštećeno 35 pravoslavnih hramova.
Sporazumom iz Kumanova predviđen je i povratak određenog broja pripadnika osoblja SRJ i Srbije, što je potvrđeno i Rezolucijom Saveta bezbednosti 1244. Međutim, povratak pripadnika osoblja SRJ i Srbije na KiM nikada nije realizovan.
Povratak vojske SRJ u Kopnenu zonu bezbednosti omogućen je 2001. godine, a vazdušna zona bezbednosti ukinuta je 2015. godine.
Decembra 2008. godine, na Kosovo i Metohiju došli su pripadnici EULEKS, civilne misija EU, sastavljene od policajaca i sudija, čija uloga je, kao i u slučaju KFOR, određena kao statusno neutralna.
Pripadnici Euleksa imali su mandat da sprovode aktivnosti vezane za vladavinu prava na Kosovu.
U sastavu KFOR-a, na vrhuncu, nalazilo se oko 50.000 pripadnika. Danas KFOR sačinjava oko 4.000 pripadnika iz 27 zemalja. U aktuelnim prilikama KFOR je jedini garant bezbednosti Srba na KiM.
Nasilje vraća ceo region, a ne samo KiM, unazad i dovodi u pitanje evroatlantske integracije, poručio je on
07.06.2023
PolitikaBićemo tu da osiguramo bezbedno okruženje, kao i da smirimo i smanjimo tenzije, rekao je on
01.06.2023
PolitikaPozivamo sve strane da reše situaciju dijalogom, napisale je na Twitteru portparolka NATO Oana Lungesku
27.05.2023
SrbijaBiranje Kosova kao lokacije za manevre velikiһ razmera predstavlja još jedan dokaz da je ovo i һuškanje protiv Srbije
24.05.2023
SvetNa auto-putu, od Tošinog bunara na Novom Beogradu, pa sve do Autokomande, tolika je gužva da se na momente čini kao da sve stoji
pre 29 minuta
BeogradSnimci na društvenim mrežama snimljeni ispred aerodroma pokazuju gomile putnika kako se udaljavaju od zgrade terminala.
pre 1 sat
SvetOčajan čovek izašao iz kola i povikao: Dete mi je na neonatologiji!
pre 1 sat
BeogradOtac i sin su bili divni, porodični ljudi, ističu oni koji su ih poznavali
pre 1 sat
HronikaŠta je smiso, cilj?! Osim stvaranja haosa i destabilizacije Srbije, naglasila je predsednica Skupštine
pre 1 sat
PolitikaPrvi incidenti na nasilnom skupu opozicije u Beogradu zabeleženi su ispred Pravnog fakulteta
pre 1 sat
PolitikaVisina materijalne štete, za sada, nije poznata
pre 2 sata
RegionPorodica ne može da prihvati surovu stvarnost i poveruju da njihove mezimice više nema
pre 6 sati
SudbineBio je PR za umetnike poput: Doli Parton, Džonija Keša, Pink Floyd, Brusa Springstina, The Clash, Barbre Strejsend...
20.11.2024
SudbineAnja je danas sahranjena u svom rodnom Bošnjanu kod Paraćina
20.11.2024
SudbineNa roze umrlici potpisani su roditelji, braća sa devojkama, momak, bake, tetke, rodbina i prijatelji...
20.11.2024
SudbineMitrović je nad majčinim grobom održao potresni govor u kojem je obećao da će joj ispuniti poslednju želju
20.11.2024
SudbineNakon sahrane Željko se oglasio snimkom i porukom
19.11.2024
SudbineNajveću podršku Željko je danas imao od dece
19.11.2024
SudbineMajka Milenija preminula je na porodičnu krsnu slavu Đurđic
19.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar