Vesti > Srbija

Prija ovo ZAHLAĐENJE, ali ne brinite, KUVAĆEMO SE OPET: Evo kada se u Srbiju vraćaju TROPSKI DANI

Slične vremenske oscilacije dešavaju se svuda u svetu, a u nemačkom Rojtlingenu grad je stvorio debeli prekrivač kao da je pao sneg

Izvor: K1info/kurir.rs

09/08/2023 > 12:26

podeli vest:

Prija ovo ZAHLAĐENJE, ali ne brinite, KUVAĆEMO SE OPET: Evo kada se u Srbiju vraćaju TROPSKI DANI
Foto: TANJUG/ VLADIMIR SPORČIĆ


Posle najtoplijeg jula, do kraja meseca nas očekuju uobičajene temperature za ovo doba godine, najavio je meteorolog Nedeljko Todorović.

Dok pojedini meteorolozi najavljuju afrički anticiklion Neron i paklene vrućine od 40 stepeni, Todorović je naveo da nas čeka uobičajeno letnje vreme.

- Davanje imena ciklonima nema poseban značaj ni za meteorologiju, ni za građane, osim što zvuči bombastično. To su zabavne igre, ti nazivi, baš kao i termin superćelijska oluja. Ono što je činjenica je da nam dolazi toplo vreme, pravo letnje. Od 13. do 20. avgusta temperature će se kretati od 35 do 37 stepeni. Biće vrućina, ali neće biti 40 stepeni - istakao je Todorović.

Prema njegovim rečima, posle Preobraženja, odnosno 19. i 20. avgusta, moguće su lokalne grmljavine.

- Uslediće i pad temperatura, ali ništa strašno, već uobičajeno za ovo doba godine - istakao je Todorović.

Inače, kako je juče objavila evropska organizacija za praćenje klime Kopernikus, jul ove godine je bio najtopliji mesec dosad na planeti, sa prosečnom globalnom temperaturom od 16,95 stepeni. Prema istom izvoru, julska globalna prosečna temperatura bila je za trećinu stepena viša od prethodnog rekorda 2019. godine.

Služba za klimatske promene Kopernikus, koja je deo svemirskog programa EU, u saopštenju je navela i da se globalni temperaturni rekordi obično obaraju za stote ili desete delove stepena, tako da je ovaj rekord izuzetan.

Najtopliji jul u poslednjih 1.000 godina

Zamenica direktora Kopernikusa Samanta Berdžes rekla je da globalno otopljavanje ima katastrofalne posledice za ljude i za planetu, izloženu sve češćim i intenzivnijim ekstremnim događajima.

Foto: AP Photo/Petros Giannakouris

 

Dani u julu bili su topliji nego što je ranije zabeleženo već od 2. jula, tako da su Kopernikus i Svetska meteorološka organizacija dali rano saopštenje da je to verovatno najtopliji mesec i pre nego što se završio.

Kopernikusovo beleženje temperatura seže do 1940. godine, a temperatura u julu bila je rekordna i u odnosu na evidenciju američke Nacionalne uprave za okeane i atmosferu, koja seže do 1850.

- Jul je bio najtopliji mesec na Zemlji u poslednjih 10.000 godina - rekao je klimatolog sa Potsdamskog instituta za istraživanje klime u Nemačkoj Stefan Ramstorf, koji nije bio deo tima Kopernikusa.

Klimatska naučnica Imperijalnog koledža u Londonu Friderike Oto upozorila je:

Ne bi trebalo da brinemo o julu jer je rekord, već zato što neće dugo biti rekord - napomenula je ona.

U Nemačkoj se smrzavaju, u Iranu kuvaju

Prethodnih dana jaka oluja je zabelela ulice grada Rojtlingena u Nemačkoj, gde je grad stvorio prekrivač od nekoliko centimetara, pa su mnogi pomislili da je usred avgusta pao sneg. Prolaznici su navukli kapute, a lični osećaj je, kako su izjavili za tamošnje medije, bio da se smrzavaju.

Istovremeno, u Iranu su zabeležene rekordno visoke temperature. Zvanična novinska agencija IRNA prenela je da su u jugozapadnom Iranu temperature dostigle 66,7 stepeni.

Haos na severu Evrope

Norveške vlasti upozorile su juče stanovništvo da se pripremi za „ekstremno obilne padavine“, nakon što su u oluji Hans dve osobe izgubile život.

- Ovo je veoma ozbiljna situacija koja može dovesti do velikih posledica. Doći će do velikih poplava, štete od erozije i štete od poplava na zgradama i infrastrukturi - saopšteno je na portalu Direkcije.

Foto: Shutterstock

 

U Finskoj vlada je pozvala stanovništvo da ne izlazi na more, Švedski meteorološki i hidrološki institut izdao je crveni meteo-alam za centralne delove zemlje, uz upozorenje na „veoma velike količine kiše koje mogu uzrokovati izuzetno velike tokove na nekoliko mesta“.

Poplave i klizišta doveli su do zatvaranja desetine puteva u južnoj Norveškoj i Švedskoj, a najmanje 119 ljudi je evakuisano u Norveškoj do podneva.

Ostavite komentar