Vesti > Srbija

On je TUKAO, DAVIO, LOMIO REBRA, a žena hirurga s VMA odbila da svedoči i TRAŽI DA GA PUSTE - psiholog objašnjava ZAŠTO

Postoji šablon po kom se žene najčešće vraćaju nasilniku i trpe nasilje, umesto da odu

Izvor: K1info/kurir.rs

28/08/2023 > 19:53

podeli vest:

On je TUKAO, DAVIO, LOMIO REBRA, a žena hirurga s VMA odbila da svedoči i TRAŽI DA GA PUSTE - psiholog objašnjava ZAŠTO
Foto: Unsplash.com


Srpsku javnost je šokirala vest kada je supruga poznatog hirurga sa VMA, koji se sumnjiči za nanošenje teških telesnih povreda i zlostavljanja, odbila pred sudom da svedoči protiv njega i zamolila sud da ga pusti da se brani sa slobode. Međutim, sud je taj predlog odbio i Nikolu O. ostavio u pritvoru.

Psiholog Leo Ivanišević objašnjava za Kurir da se ovakve situacije dešavaju, jer žrtve koje su pretrpele nasilje često ne žele da nastave dalje sa suđenjem.

- Žrtva u jednoj varijanti želi da se to sve završi. Ako je nasilnik imućan on je spreman da se preganja sa vama dok vas ne uništi u želji da spasi svoju reputaciju. Ljudi koji se upuste sa nasilnicima u sudske postupke, ne žele dalje da se sude, žele da što pre odu iz njihovog života, a ukoliko se vrate nasilniku to je obično zato što veruju da on može da se promeni, ili zbog dece i porodice, ali je pitanje šta je toj deci zaista potrebno - rekao je Ivanišević.

Kao kockanje i dopaminska zavisnost

- Osoba koja je u jednom momentu bila dobra, vi ne možete da verujete da ona može da bude nasilna u drugom momentu. Ti ružni ispadi zapravo postaju pravilo, a lepi momenti budu sve ređi. Kada se nalazite u nepredvidljivom okruženju, niste sigurni kada ćete dobiti batine a kad će vam biti lepo. To je kao kockanje i dopaminska zavisnost. Niste sigurni kada ćete dobiti nakit, a kada batine. Svaki sledeći put vi se nadate da će on biti dobar prema vama, ali to se neće desiti - rekao je on.

Psiholog Leo Ivanišević ističe da ovakvi nasilni odnosi često počnu kao "bajka".

- Ostajemo zbog dece, ostajemo zbog porodice, ok, to mogu da budu validni razlozi, ali je tu onda stvarno pitanje šta je porodica, šta toj deci stvarno treba i kako će to ispasti. Takođe, šta je važno? Kognitivna disonanca. Dakle, nijedan od tih odnosa ne počinje katastrofalno. Naprotiv, oni počinju kao bajka. Zapravo, osobe koje su sklone nasilju, kada uvlače nekoga u odnos, mu poklone sve što bi taj neko ikada želeo. I onda je jako teško pomiriti te dve suprotstavljene strane. Da ta osoba koja je u jednom trenutku bila tako dobra i divna prema vama, u sledećem trenutku je nasilna prema vama - rekao je on.

Foto: Unsplash.com

 

Problem je i što se nasilje često ne karakteriše tako, već ga žrtva vidi kao "ispad".

- Onda dolazimo do drugog mehanizma koji upravo ima veze sa tom dopaminskom zavisnošću i tim traumatskim vezivanjem. Jer vi kada se nalazite u nepredvidivom okruženju, gde niste sigurni kada ćete dobiti nagradu, a kada ćete dobiti batine, u stvari vas to vezuje još više za onoga sa kim ste u odnosu, zato što isti je mehanizam kao i sa kockanjem. Svaki naredni put bi mogao biti taj put. Držite se vrlo površnog kontakta, ne dozvoljavate da vas to dotiče i nađete druge izvore podrške u svom životu negde izvan. Zašto bi neko trpeo nasilje? Nekada je zbog dece, nekada je opet zbog stambenog prostora, zbog imovine. Mi nismo tu opet da sudimo te odluke. To je odluka koju donosi za sebe, ali svako postavlja svoje granice i vidi dokle može - rekao je on.

Postavljanje granica

- Dakle, to je glavna stvar. Nećete opstati pored takve osobe, niti ćete uspeti da pobegnete od takve osobe ako ne uspete da rešite problem sa granicama koje vi imate i preuzmete odgovornost za vašu dobrobit - rekao je on.

Ističe i da nasilnici gotovo nikada ne preuzimaju odgovornost za svoja dela.

- Oni nikada nisu krivi, neko je njih isprovocirao, neko je njih razbesneo i tako oni razmišljaju i stvarno istinski veruju da su oni ispravni. Tako, možete da opravdate svaku glupost koju napravite. Za ovo je neophodna stručna pomoć, a ti razgovori obično budu neka vrsta manipulacije i lažnih obećanja koja se nikada ne ostvare - rekao je psiholog Leo Ivanišević.

Foto: Freepik.com

 
Odbila da svedoči protiv supruga

Na ročištu I. O. je trebalo da ispriča kroz kakvu torturu prošla u januaru, februaru ove godine, međutim ona je iskoristila zakonsko pravo i odbila da svedoči protiv supruga.

- Hoću da obrazložim zbog čega sam se odlučila na korak. Prošlo je dosta vremena i našoj deci potrebna su oba roditelja. Medijska eksponiranost slučaja loše utiče na decu, imali su mnogo neprijatnih situacija. Oni čitaju sve što mediji pišu, te želim da se ova agonija završi - rekla je ona.

Kako je kazala ona je tražila tužiocu da deca oca viđaju van pritvora, te i da deci otac strašno nedostaje.

- Ukazujem im a će tata doći i da će se vratiti. Vreme je prošlo, Nikola i ja smo imali vremena da razmislimo o odnosu i da ćemo sve uraditi zbog naše dece. Ovo govorim kao majka - rekla je ona.

Ivana je nesporedno nakon što je završila svedočenje izašla iz suda zbog dece. Istakla je da se ne pridružuje krivičnom gonjenju i da ne ističe imovinsko pravni zahtev.

Podsetimo, žena je posle prijave nasilja izjavila da "zlostavljanje traje 27 dana i da ga je jedva preživela".

Pretučena žena je naknadno izjavila da je suprug od početka godine u porodičnom stanu više puta fizički i psihički zlostavljao, tukao, pretio ubistvom, urinirao po njoj, davio kablom pri čemu je zadobila teške povrede - prelom četiri rebra, prelom nadlaktice i hematome.

Ostavite komentar