Vesti > Srbija

REVOLUCIJA U SRPSKOM ZDRAVSTVU: Od 1. januara 2025. godine KARTON odlazi u zaborav!

Šta ovo znači za lekare i pacijente u emisiji "Uranak" na televiziji K1 objasnili su dr Meri Kulić i Đuro Radović, pomoćnik ministra

Izvor: K1info

Autor: Mina Duduković

28/11/2023 > 12:37

podeli vest:

REVOLUCIJA U SRPSKOM ZDRAVSTVU: Od 1. januara 2025. godine KARTON odlazi u zaborav!
Foto: Freepik.com


Jedna od ključnih promena koja će transformisati način vođenja medicinske dokumentacije je prelazak na E-karton.

Od 1. januara 2025. godine, izveštaji lekara u tradicionalnom papirnom formatu postaće stvar prošlosti, ustupajući mesto efikasnijem, sigurnijem i savremenom digitalnom dokumentu.

Naime, od 1. januara 2025. godine, izveštaji lekara u tradicionalnom papirnom formatu postaće stvar prošlosti, ustupajući mesto efikasnijem, sigurnijem i savremenom digitalnom dokumentu.

Foto: Youtube PrintScreen/K1 Televizija

 

Šta ovo znači za lekare i pacijente u emisiji "Uranak" na televiziji K1 objašnjavaju dr Meri Kulić, specijalista opšte medicine i Đuro Radović, pomoćnik ministra u Sektoru za upravljanje digitalizacije u zdravstvu.

U poslednjih par meseci i godina sve se radi u elektronskoj formi, što je za nas veoma olakšavajuća okolnost, dok pacijenti za sada još uvek dobijaju izveštaje u papirnoj formi  - kaže doktorka Meri Kulić.

Ona dodaje da zbog povećanja broja pacijenata ne mogu svi biti zakazani u elektronskoj formi, ali da postoji mogućnost da se pacijenti ubace u elektronske čekaonice.

U elektonskoj formi to ne može da se zakaže, ali pacijenti mogu da se ubace u elektronsku čekaonicu bez termina. Tako da se trudimo da minimalno vraćamo pacijente, ali zimski je period, u porastu su akutne respiratorne infekcije, tako da su čekaonice uglavnom pune. Predviđeno vreme za pregled pacijenata je oko 15-20 minuta - dodaje doktorka.

Foto: Youtube PrintScreen/K1 Televizija

 

Pacijenti često izražavaju zabrinutost zbog percepcije da lekari tokom pregleda često fokusiraju pažnju na kompjuterske ekrane. Doktorka Meri, objašnjava razloge ovog pristupa: 

- Vođenje medicinske dokumentacije je sastavni deo u zdravstvu i to je zakonom regulisana stvar. Tako da je to neminovnost i nikako ne može ni da se menja u budućem periodu. Elektronski sistem rada u zdravstvu je znatno olakšao rad lekarima i ubrzao ih – mišljenja je Kulić. 

Foto: Unsplash.com

 

Doktorka je objasnika i šta znači integrisanje zdravstvenih ustanova u Republički integrisani informacioni sistem (RIZIS).

- To podrazumeva jednu transparentnost u pristupu vođenju podataka i jednu kompaktnost u vođenju celokupne medicinske dokumentacije. Ubeđena sam da će to biti jedankorak napred i unapređenje zdravstvene zaštite našeg stanovništva. To može da bude samo dobro – zaključila je dr Meri Kulić u emisiji "Uranak" na televiziji K1.

Pomoćnik ministra u sektoru za digitalizaciju u zdravstvu, Đuro Radović u emisiji detaljno je objasnio značenje Ekartona  i kao i ko će u budućnosti moći da mu pristupi.

- Ministarstvo zdravlja je pre mesec dana donelo novi zakon iz oblasti zdravstvene dokumentacije i evidencijama oblasti zdravstva, kojima se reguliše digitalizacija u zdravstvu, svi digitalni propisi. Sam zakon prepoznaje RIZIS koji je dosta širi od ranijeg IZIS-a, odnosno integrisanog zdravstvenog informacionog sistema. U tom Republičkom informacionom sistemu sada imamo sve registre koje vodi ministarstvo zdravlja i lokalne informacione sisteme lokalnih ustanova. Zakon je prepoznao i privatne zdravstvene ustanove i vojne osiguranike u sisitemu. Tu su takođe, informacioni sistemi RFZO-a, Batuta, Alimsa i svih ostalih. Ekarton je centralna komponenta koja povezuje sve te zdravstvene informacione sisteme i skuplja podatke na jedno mesto. To je vremenska linija svakog medicinskog događaja koji je vezan za pacijenta i svi će moći svom Ekartonu da pristupe preko portala Euprave - kaže Radović.

Foto: Youtube PrintScreen/K1 Televizija

 

On objašnjava i ko će od lekara imati uvid u Ekarton:

- Uvid u Ekarton će imati samo izabrani lekar, koji ima saglasnost da pristupi podacima pacijenta. Svaki drugi lekar će tu dozvolu dobijati na osnovu uputa. Samim uputom određenog lekara kod koga je poslat pacijent će se i Ekarton otključavati.

Radović naglašava da će ova vrsta digitalizacije značajno olakšati posao lekarima u budućnosti

- Lekarima taj deo ne bi trebao da otežava posao, jer je to strana koja obezbeđuje viši nivo sigurnosti i bezbednosti pacijenta. Biće objedinjeni svi pregledi, Privatnici neće moći za sada da izdaju recepte, jer to regulišu drugi zakoni, ali u skorijoj budućnosti pretpostavljam da će izjednačiti i to - ocenjuje doktor. 

Stari kartoni idu u arhivu

Đuro Radović kaže da sve što je nastalo u papirnom obliku će nastaviti da se čuva i arhivira u papirnom obliku.

- Sve što je do sada nastalo u elektronskom obliku u proteklih 15 godina koliko postoje lokalni informacioni sistemi u zdravstvenim ustanovama  će biti agregirano u centralnu komponentu, odnosno E-karton. Kranji rok za uspostavljanje RIZISA je 1. januar 2025. godine - objasnio je Đuro Radović.

Na pitanje, šta se olakšava pomoću Ekartona, Radović objašnjava da ​se prvenstveno dobija kvalitetnija zdravstvena usluga, s obzirom da imate objedinjene podatke, koje svaki lekar uvidom u E-karton.

- Može da se vidi kompletna istorija medicinskih događaja pacijenta. Neće postojati više opcija da pacijent izgubi ili zaboravi neki papir, kao i da prećuti neki medicinski problem ako je imao. Takođe,  važno je napomenuti da imamo jako važan aspekt zbrinjavanja hitnih stanja, gde možemo videti da li određena osoba ima alergije ili koja je krvna grupa. Kompletan pristup svim informacijama za zdravlje građana Srbije u jednom kartonu – kaže Đuro Radović.

Prema njegovim rečima nov zakon je prepoznao ulogu Kancelarije za informacione tehnologije u kompletnoj izradi budućeg RIZISA, tako da kompletno svi podaci će biti čuvani u državnom data centru, koji je generalno u regionu jedan od najnaprednijih centara kada je u pitanju bezbednost.


 

Ostavite komentar