Albert Ajnštajn i Mileva Marić imali su ĆERKU o kojoj se ništa NE ZNA: Misterija je šta se sa njom DOGODILO
Lizerl je ubrzo obolela od šarlaha i nije poznato da li je umrla ili je data na usvajanje
13.10.2023
MisterijeSrpski dinar je pre vek i po postao zvanična novčana jedinica u Srbiji
podeli vest:
Na današnji dan, 12. decembra 1873, dinar je pre vek i po u Srbiji postao zvanična novčana jedinica. Prvi su kovani srebrni novčići, u apoenima od 50 para, jednog i dva dinara. Iskovani su 1875. i na aversu – prednjoj strani novčića – imali su lik kneza Milana Obrenovića.
Naziv dinar potiče od rimljana i latinskog jezika, a kovao se i u srednjovekovnoj Srbiji. Kako srpski dinar obeležava 150 godina otkako je postao zvanična moneta i novčana jedinica prikazujemo vam činjenice koje bi trebalo da znate o našoj valuti.
Važio je za zvaničnu valutu u proširenoj Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, te Jugoslaviji, kao i posleratnoj socijalističkoj Jugoslaviji i "okrnjenoj" SRJ. Sve do Državne zajednice Srbije i Crne Gore i samostalne Srbije.
Lizerl je ubrzo obolela od šarlaha i nije poznato da li je umrla ili je data na usvajanje
13.10.2023
MisterijePronađena je drevna vavilonska tabla koja se zove IM 67118, i ona koristi ovu teoremu za rešavanje dužine dijagonale unutar pravougaonika
04.10.2023
MisterijeOdluku da dinar "stupa na snagu" je potvrdio knez, kasnije i kralj, Milan Obrenović i uvođenjem dinara razrešen je monetarni haos nastao zbog upotrebe više od 40 vrsta tuđeg metalnog novca, među kojima su bili dukat, forinta, talir i cvancik.
Bila je to posledica petogodišnjih diplomatskih napora srpskih vlasti u vreme vazalne Srbije da obezbede samostalnu monetu, čemu se Turska protivila.
Narodni poslanici su tokom zasedanja vodili polemiku o nazivu monete, pa su tako, osim dinara, predlagana imena poput: franak, srbljaka, stoparca, stopara, petgrošića.
Do izrade prvog kovanog novca prošlo je dve godine od odluke o stvaranju monete iz 1873.
Prva papirna novčanica, kao simbol modernizacije, pojavila se 1876. tokom Srpsko-turskog rata.Iako praktično nije bila u upotrebi, novčanica je označila prelazak sa tradicionalnog metalnog novca na papir kao novi nosilac vrednosti.
Praktična primena papirnog novca usledila je tek 1884. kada je odštampana prva novčanica od sto dinara i imala je podlogu u zlatu.
Prve srpske i jugoslovenske novčanice sve do 1929. godine su štampane u Belgiji i Francuskoj, a jedna serija i u Sjedinjenim Državama. Od početka rada Zavoda za izradu novčanica 1929. godine sve novčanice štampaju se u zemlji. Izuzetak je serija iz 1943. godine, štampana u Londonu.
Kada je Srbija postala kraljevina 1882. izdata je specijalna serija zlatnika od 10 i 20 dinara, koji su u narodu nazivani i kao "Milanovi zlatnici" ili "milandori" – po imenu kralja i francuskoj reči za zlato.
Foto: Shutterstock
Naziv dinar izvorno je rimski i latinski. Prvobitno je u opticaju bila srebrna kovanica, koja se pojavila sredinom trećeg veka pre nove ere. Latinsko značenje (denarius, denarii) bilo je desetica. Novac tog naziva kovan je u Rimskom carstvu narednih 500 godina, a termin je postao sinonim za novac uopšte.
Termin je u nešto izmenjenom obliku prihvaćen među Grcima, kao dinarion, a potom i među Arapima. Zlatni dinar kovan je u Damasku, počev od 696. godine, po uzoru na vizantijske zlatnike.
Naziv kovanice dinar posredno se vraća na Stari kontinent sa ekspanzijom Arabljana na Mediteranu.
Među Srbima, naziv dinar pojavljuje se 1214. godine, u vreme vladavine Stefana Prvovenčanog (1196–1227), prvog kralja dinastije Nemanjić.
Srpski kralj Stefan Radoslav je potom u 14. veku naredio kovanje srebrnog i bakarnog novca, kada je naziv "dinar" sa sobom nosio ne samo ekonomske, već i kulturne konotacije. Tadašnji dinar predstavljao je važno obeležje samostalnosti i državnosti srpske države u srednjem veku.
Brojnost, raznovrsnost i lepota novca, shodno vrhuncu moći srednjovekovne Srbije, dolaze do izražaja u kovanju novca tokom vladavine kralja, a potom i cara, Dušana u 14. veku.
Novac su sve do pada despotovine, 1459. godine, nastavili da kuju gotovo svi srpski vladari, i to širom teritorije srpske srednjovekovne države, u kovnicama koje su se nalazile u blizini brojnih rudnika srebra. Neki od njih su Brskovo, Trepča i Novo Brdo.
Zvali su ga "Ludi Ibrahim", dao je da se udavi svih 280 članica svog harema, jer je čuo priču da je u harem kročio drugi muškarac
17.09.2023
MisterijeBila je jedna od najzanimljivijih žena naše istorije, fatalna ćerka Anke Obrenović živela je u 19. veku
10.09.2023
MisterijePromene u političkom sistemu početkom 20. veka i osnivanjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, donosile su i potrebu za izmenama u monetarnom sistemu, jer su u novoj državi u upotrebi bili srpski dinar, crnogorski perper, austrougarska kruna, ali i novac savezničkih država.
Uspostavljeno je jedinstveno sredstvo plaćanja, a prve novčanice Kraljevine SHS izdate su 1919. i imale su vrednost označenu u dinarim i krunama. Poslednja novčanica izdata u Kraljevini Jugoslaviji pre okupacije vredela je 500 dinara i nosila je datum rođenja maloletnog kralja Petra Drugog Karađorđevića.
Tokom Drugog svetskog rata, vlada Kraljevine Jugoslavije je emigrirala, a Narodna banka rad je nastavila na teritorijama savezničkih država.
Njegova burna vladavina donela je ekonomski porast i slobodu Srbiji
16.08.2023
SrbijaGotska katedrala čuva mnoge tvrdnje. Posvećena je Bogorodici Mariji i nalazi se kraj reke Sene.
12.08.2023
PutovanjaSedište joj je bilo u Londonu gde su izdate su novčanice koje znatno podsećaju na američki dolar, ali nikada nisu bile u upotrebi, niti su dospele na teritoriju Jugoslavije.
Nakon Drugog svetskog rata, država je imala nekoliko uređenja, a samim tim i novčanica. Demokratska Federativna Jugoslavija izdala je prve posleratne novčanice.
Od 1945. do 1992. emitovano je ukupno 12 serija novčanica za različitim motivima socijalističkog društva i partizanske borbe u Drugom svetskom ratu.
Tokom devedesetih je nastupio period hiperinflacije, a produkcija novčanica bila je nesaglediva. Novčanica sa likom Jovana Jovanovića Zmaja tokom 1992. i 1993. godine imala je najveću nominalnu vrednost u doba SR Jugoslavije, koja je ujedno jedna i od najvećih u istoriji svetskih moneta.
Foto: Shutterstock
Centralna banka je 2003. u novonastaloj Državnoj zajednici Srbije i Crne Gore postala Narodna banka Srbije, a jedan od prvih ciljeva bio je izdavanje novih novčanica i kovanica koje su nosile grb institucije.
Novčanice su isprepletene značajnim ličnostima iz srpske istorije i kulture, dok su na kovanicama prikazani manastiri i zgrada Vlade Srbije.
Širok spektar novčanica izdaje se u apoenima od 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1.000, 2.000 i 5.000 dinara, zajedno sa kovanicama od jednog, dva, pet, 10 i 20 dinara.
Osim u Srbiji, dinar je danas naziv valute i drugim zemljama poput Alžira, Bahreina, Jordana, Iraka, Kuvajta, Libije i Tunisa. U Iranu, dinar označava stoti deo rijala.
Na izložbi se mogu videti i žezlo Svetog Save, kruna carice Jelene i cara Dušana, oružje i garderoba Obrenovića i Karađorđevića
12.07.2023
SrbijaBrojni značajni događaiji koji su određivali sudbinu Srba i Srbije odigrali su se baš na ovaj dan
28.06.2023
SrbijaZadivljujuća priča o umetnosti, rivalstvu i ambiciji
24.06.2023
KnjigeUlica čiji je plan 1867. izradio Emilijan Josimović, po knezu Mihailu nazvana je 1870. godine
19.04.2023
Beograd
Ostavite komentar