VUČIĆ I DANAS NA KONSULTACIJAMA O KANDIDATU ZA PREDSEDNIKA VLADE Predsednik sa ove dve izborne liste
Vesti
Pitanja su namenjena zamenicima javnog tužioca kao dopuna ranije donetih protokola, zakona, ali i iskustva dugog 20 godina
podeli vest:
U Srbiji je od početka godine ubijeno 23 žene, a samo na području Beograda njih šest izgubilo je život zbog nasilja u partnerskim odnosima. Obeshrabruje i činjenica da je svaka treća ubijena žena prijavljivala nasilje!
Ova crna statistika navela je Koordinatorku za rodno zasnovano nasilje Višeg javnog tužilaštva u Beogradu da promeni pravila. Tako je svim javnim tužilaštvima dostavljena lista od 14 pitanja koja tužioci moraju da provere prilikom konsultacija sa policijskim službenicima pre donošenja odluke o preduzimanju mera iz svoje nadležnosti.
Foto: Medija centar
Koordinator za rodno zasnovano nasilje u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu x kaže da su pitanja namenjena zamenicima javnog tužioca su svojevrsna dopuna ranije donetih protokola, zakona, ali i iskustva dugog 20 godina, od kada je krivično delo Nasilje u porodici uvedeno u Кrivični zakonik Republike Srbije.
- Neka od pitanja tiču se ranijih prijava za nasilje u porodici, sumnje na zloupotrebu psihoaktivnih supstanci, činjenica da li prijavljeno lice preti ubistvom ili samoubistvom, te da li poseduje oružje. Odgovore na većinu pitanja policija već ima u svojim evidencijama, dok ostale vrlo lako može da pribavi - objašnjava Mirčić Čaluković za K1info.rs.
Ona kaže da je početkom primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici 1. juna 2017. godine, obaveza procene rizika poverena policijskim službenicima koja se pre svega odnosi na to da li prijavljeni slučaj predstavlja slučaj neposredne opasnosti od nasilja u porodici ili nasilje u porodici nižeg inteziteta koje zahteva određivanje hitne mere.
Povodom dve inicijative koje je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti uputio Ministarstvu pravde održan je sastanak ministarke pravde Maja Popović i poverenice Brankice Janković. Cilj prve inicijative je izmena Zakona o krivičnim sankcijama na način da se propiše obaveza nadležnih organa da, po službenoj dužnosti i u slučajevima rodnozasnovanog i porodičnog nasilja obaveste žrtvu o otpuštanju osuđenog iz zatvora. Druga inicijativa usmerena je ka boljoj koordinaciji i radu nadležnih državnih organa i ustanova radi sprečavanja nasilja u porodica i zaštite od nasilja u porodici. Nasilje nad ženama jedan je od najvećih i za rešavanje najtežih društvenih problema, o kojem treba da se razgovara na svim nivoima.
Foto: Tanjug/Filip Krainčanić
Popović i Janković su saglasne da bi jedan od koraka bio i češći sastanci Saveta za suzbijanje nasilja u porodici koji može tražiti podatke, analize, obaveštenja i izveštaje od nadležnih državnih organa, i može donositi preporuke u cilju poboljšanja koordinisanja nadležnih državnih organa. Takođe, jedan od zaključaka je i da se protiv stereotipa o rodnim ulogama treba boriti i većim učešćem žena u upravljanju krizma, svim vitalnim sektorima uključujući tu i sektor bezbednosti jer je aktivno učešće žena od nemerljivog značaja i za samo funkcionisanje ovog sektora, ali i za bezbednost žena.
- Međutim, ova obaveza policije ne isključuje i drugu obavezu, a to je da policijski službenik pozove dežurnog zamenika javnog tužioca kako bi on opredelio da li se u prijavljenoj radnji učinioca eventualno ostvaruju i obeležja krivičnog dela Nasilje u porodici, kao i da li ima mesta za primenu mere zadržavanja (do 48 sati) u skladu sa odredbama Zakonika o krivičnom postupku (ZKP). Taj deo i donošenje ovih odluka je u isključivoj nadležnosti javnog tužioca, a ne policije - objašnjava Mirčić.
Foto: Pexels.com
Ona dodaje da su procene policije i tužioca, dve potpuno odvojene činjenice i usmerene su na donošenje potpuno različitih mera.
- Upravo zato je važno da tužioci provere ovih 14 pitanja, kako bi mogli da ispune svoj deo obaveze koji je predviđen Zakonikom o krivičnom postupku. Dosadašnja praksa je pokazala da su se pojedini zamenici javnog tužioca više oslanjali na procenu policije koja se odnosi na odredbe Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, da neki zamenici postavljaju više, a neki manje pitanja prilikom davanja konsultacija policiji i to prema odredbama Zakonika o krivičnom postupku. Upravo zato je sačinjena lista indikatora od 14 pitanja kako bi se zamenicima javnog tužioca olakšalo postupanje u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku, kako bi se subjektivnost u postupnju i na dežurstvima zamenika javnog tužioca svela na najmanju moguću meru i kako bi se praksa na području Grada Beograda ujednačila, a sve u cilju smanjenju broja smrtnih ishoda u slučajevima nasilja u porodici - dodaje koordinatorka.
Na kraju, ona zaključuje da je život daleko kompleksniji od prava, ali je za predstavnike svih institucija važno da preduzmu sve mere iz svoje nadležnosti, jer to i jeste njihova obaveza, a onda se i mogu nadati i boljem ishodu.
Protesti se održavaju svako veče od 16. septembra, kada je 22-godišnja Iranka Maša Amini umrla u bolnici tri dana
29.09.2022
SrbijaPopis stanovništa počinje 1. oktobra i trajaće mesec dana, a svi građani Srbije u obavezi su da učestvuju i odgovore na sva pitanja
29.09.2022
SrbijaPrema ranijem oglasu, vila je sagrađena na četiri nivoa i ima dva krovna sprata, 18 soba, šest kupatila i vinski podrum
29.09.2022
SrbijaAlergični na polen konačno mogu da odahnu
29.09.2022
Srbija
Ostavite komentar