VELIKI BROJ VERNIKA U HRAMU SVETOG SAVE: Patrijarh služio večernje VELIKOG PETKA, izneta Plaštanica (FOTO)
Patrijarh je Veliki petak opisao kao dan sramote, stida i tragedije čitavog ljudskog roda, ali i dan šansi.
Izvor: K1info
Autor: Mina Duduković
03/05/2024 > 22:28
podeli vest:
Foto: TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ bg
Patrijarh srpski Porfirije služio je večernje Velikog petka u Hramu Svetog Save tokom kojeg je izneta Plaštanica - platno na kojem je prikazan Isus Hrist neposredno posle skidanja sa Krsta.
Na Plaštanici koja je u toku pojanja položena zajedno sa Jevanđeljem na sto na sredini hrama, predstavljeno je Hristovo polaganje u grob, kao i Bogorodica, Josif, Nikodim i evanđelista Jovan.
Patrijarh Porfirije je u besedi okupljenim vernicima rekao da je Veliki petak dan kada molitveno i duhovno treba da zavirimo u svoju dušu i da, stojeći pred Hristom, vidimo na kojoj smo strani i da razumemo da nije moguće biti Hristov i u isto vreme se dopadati onima koji stvaraju logiku koja je drugačija, a neretko i suprotna Hristu.
- Danas je dan kada treba da zavirimo u svoju dušu jer se raspeti i pogrebeni Hristos opredelio za nas, za istinu da je Bog naš Sveta trojica - Otac, Sin i Sveti duh - rekao je patrijarh.
Patrijarh je Veliki petak opisao kao dan sramote, stida i tragedije čitavog ljudskog roda, ali i dan šansi.
- Onoga trenutka kada se sa Hristom sapogrebemo, zajedno sa njim trijumfalno, pobedonosno izađimo iz groba i već ovde i sada živimo Tajnu Carstva nebeskog i radost života. Hristos vaskrse! Amin - poručio je patrijarth srpski okupljenim vernicima u Hramu Svetog Save.
Foto: TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ bg
Po polaganju Plaštanice, vernici su je celivali, što će moći da urade sve do sutra uveče, uoči Vaskrsa, koji počinje da se slavi od ponoći, oglašavanjem prvih crkvenih zvona.
Foto: TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ bg
Plaštanica simbolično obeležava vreme Hristove smrti i skidanja njegovog tela sa krsta.
Prema hrišćanskom predanju, u Plaštanicu su Hristovi učenici zajedno sa Josifom Arimatejskim uvili Hristovo telo odmah po skidanju sa krsta na kome je bio razapet.
Predanja navode i da je čuvana u tajnosti sve dok nisu prestali progoni hrišćana.
U pravoslavnim crkvama se na Veliki petak ne služe liturgije, već takozvani Carski časovi sa čitanjem delova Jevanđelja koja opisuju stradanje Isusa Hrista.
Foto: TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ bg
Veliki petak je za sve hrišćane dan strogog posta, a u Srbiji je običaj da se prekinu svi poslovi i u kući i u polju, kao i da se farbaju jaja u crvenu boju koja je simbol nevino prolivene krvi Hristove i novog života.
U nekim delovima Srbije, vernici se posle celivanja Plaštanice provlače ispod stola na kojem je ona bila položena, moleći se Bogu i zamišljajući želju.
Prethodno je patrijarh Porfirije u poslanici čestitao Uskrs sveštenstvu i vernicima i pozvao ih na narodno jedinstvo, molitvu i da budu uz Srbe na Kosovu i Metohiji.
Ostavite komentar