Može li svaka operacija da se uradi LAPAROSKOPSKI? Doktor za K1 o INOVATIVNOJ METODI intervencija u hirurgiji
Laparoskopska hirurgija je minimalno invazivna hirurgija, objašnjava doktor Radovanović
Izvor: K1info
Autor: Kristina Jokić
21/05/2024 > 14:40
podeli vest:
U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti nedavno je održan naučni skup posvećen laparoskopskoj hirurgiji. Ova inovativna metoda hirurških intervencija donosi mnoge prednosti, ali postavlja i pitanja o dostupnosti ovih procedura svim pacijentima. Koje su hirurške intervencije moguće na ovaj način i da li su svi lekari adekvatno obučeni za izvođenje ovih operacija?
O tome u emisiji "Uranak" na televiziji K1, razgovaramo sa dr Draganom Radovanovićem, predsednikom Crvenog krsta i hirurgom.
- Laparoskopska hirurgija je minimalno invazivna hirurgija i samo ime govori da je to smanjena mehanička trauma na organizam tokom operacije na minimum. Postoje dve rane koje se prave kod operacije u trbuhu. Prva je ulazna rana na prednjem trbušnom zidu, a druga je rana u unutrašnjosti trbušne duplje gde se izvodi deo centar i suština operacije. Njom se ustvari ne pravi velika rana, nego su to male ulazne rane od 5 do 10 mm kroz koje mi uvodimo instrumente, poput kamere i raznih aparata - kaže dr Radovanović i dodaje da laparaskopski može skoro svaka operacija da se izvede.
- Preko 90 posto operacija i operacionih zahvata iz trbušne hirurgije, urologije, ginekologije, endokrine hirurgije - kaže doktor i objašnjava koje operacije nije moguće izvesti laparoskopski:
- Postoje neka ograničenja. Veliki tumori, čija veličina prevazilazi mogućnost manipulacije tokom samog operativnog zahvata, onda tumori koji zahvataju druge strukture i organe gde nije moguće laparoskopskim pristupom uraditi ili neka stanja gde postoji značajna nestabilnost srčanog aparata i respiratornog sistema. Tako da kod teških srčanih ili respiratornih bolesnika, takvi zahvati nisu mogući - kaže doktor i dodaje:
- Svuda gde je izvodljivo, predlažemo ovaj operativni zahvat, jer minimalno invazivna hirurgija ima mali broj komplikacija, odnosno tih postoperativnih komplikacija, bolovi su značajno manji, oporavak je brži, ostanak u bolnici je kraći i vraćanje normalnim životnim aktivnostima je brži.
Srbija je dosta napredovala u poslednjih pet godinapo pitanju laparaskopske hirurgije.
- Pravili smo pre pet godina taj laparoskopski sastanak, gde smo pokušali da analiziramo kakvo je stanje laparoskopske hirurgije, raširenost operacija i obučenost hirurga pre pet godina i danas. Jedna od svrha sastanka je bila da hirurzi iz Srbije pokažu ono što rade i zaista sa zadovoljstvom mogu da kažem da je broj bolnica koje rade te složenije operativne zahvate u Srbiji veći nego pre pet godina. Minimalno invazivna hirurgija je očigledno postala značajno invanzivnija za mlađe hirurge i one koji ulaze u punu snagu što se tiče hirurgije. Takođe, 2018. godine smo na Medicinskom fakultetu započeli užu specijalizaciju upravo iz ove oblasti. Laparoskopska hirurgija napreduje u Srbiji, a oprema je dobra - dodaje doktor.
- U zapadnom svetu, u poslednjih 15 godina primećuje se porast učestalosti malignih bolesti pankreasa, gde se incidenca karcinoma pankreasa povećava od 0,1 do 0,3 posto godišnje. Smatra se da će do 2030. godine karcinom pankreasa postati jedan od najčešćih malignih tumora u digestivnom traktu. Postoje različiti razlozi koji se pretpostavljaju da su uzrok ovog porasta incidenca, i važno je obratiti pažnju na preventivne mere, kao što je pravilan način ishrane.
Laparaskopska operacija pankkreasa
- Čitav niz tumora postoji na samom pankreasu, od onih dobroćudnih, cističnih, do zloćudnih. I među tim zloćudnim tumorima postoji razlika u njihovom lokalnom širenju i udaljenom širenju. Tumori pankreasa koji su ograničeni na njegovu levu polovinu, udaljeni ili distalni pankreas, pogodni su za laparoskopsku operaciju. Naravno, određene vrste tumora, lokalizacije i veličine tih tumora u desnom delu pankreasa, takođe mogu se operisati laparoskopski. U Srbiji su urađene prve operacije, te komplikovane viplove operacije laparoskopski, što predstavlja dokaz o velikom napretku laparoskopske hirurgije - kaže doktor i dodaje:
- Pankreas se nalazi skroz pozadi u trbušnom prostoru, i kada se tumor pojavi, često je u fazi kada je potpuno operabilan i kada ga je moguće uspešno lečiti kombinacijom operacija i hemioterapije, a da ne izaziva nikakve tegobe. Kada dođe u fazu da izaziva tegobe, obično je već veliki, zahvatio je okolne strukture i, nažalost, proširio se u udaljene organe, odnosno metastazirao je. To znači da je njegova lokalizacija jedan od glavnih razloga zbog kojih se ovaj tumor dijagnostikuje kada je već daleko odmakao - dodao je doktor.
Preventiva
- Značajne male količine alkohola, ne masna hrana, ne preterano slatka hrana, umereni način ishrane koji ne dovodi do iscrpljivanja pankreasa - zaključio je dr Radovanović u emisiji "Uranak" na televiziji K1.
Ostavite komentar