Vesti > Srbija

Oglasilo se MINISTARSTVO povodom spekulacija o ISTRAŽIVANJU LITIJUMA po Srbiji: "Nanose ŠTETU političkom kampanjom"

Broj istražnih polja u ovim lokalnim samoupravama je čak deset puta manji od broja koje pogrešno navode pojedini takozvani aktivisti

Izvor: K1info

Autor: Kristina Jokić

29/07/2024 > 08:54

podeli vest:

Oglasilo se MINISTARSTVO povodom spekulacija o ISTRAŽIVANJU LITIJUMA po Srbiji: "Nanose ŠTETU političkom kampanjom"
Foto: Shutterstock


Ministarstvo rudarstva i energetike, saopštilo je, povodom širenja neistinitih informacija i pogrešnog tumačenja zvaničnih podataka, da je na teritoriji Aranđelovca, Topole, Rače, Knića i Kragujevca aktivno ukupno i samo šest istražnih polja, na kojima se istražuju mermer, gips, tehničko građevinski kamen, a ne kritične mineralne sirovine, u koje spada litijum.

Broj istražnih polja u ovim lokalnim samoupravama je čak deset puta manji od broja koje pogrešno navode pojedini takozvani aktivisti koji su zakazali proteste protiv iskopavanja litijuma u ovim opštinama, ističe u saopštenju Ministarstvo.

Na teritoriji Aranđelovca i Topole istražuju se mineralne sirovine kao što su mermer i mermerisan krečnjak, koji se koriste pre svega kao tehničko ili arhitektonsko građevinski kamen, zatim keramička glina, granitmonconit, gips i anhidrid, dok na teritoriji Rače i Kragujevca nema aktivnih istražnih polja.

Ministarstvo naglašava da je iz svega navedenog jasno da u ovim opštinama nema mesta polemici o mogućem istraživanju i eksploataciji litijuma i da se na ovaj način pre svega vodi jedna politička kampanja. Ukazuje se da je ono što je veoma opasno jeste da se u isto vreme nanosi šteta rudarstvu i rudarskoj struci i na njima zasnovanim industrijskim granama.

Rudarstvo je bazna grana koja obezbeđuje sirovine na kojima se zasniva građevinska industrija, metalska industrija, hemijska i farmaceutska industrija, dok se zahvaljujući geološkim istraživanjima pronalaze, između ostalog, izvorišta vode bez koje nema života na zemlji.

Ministarstvo naglašava da bez peska i šljunka nema građevinarstva, a bez toga ni kuća, stanova, puteva, bolnica, škola, kao i da se minerali koriste i za pravljenje preko potrebnih lekova.

- Nažalost, ovakvo iznošenje neistina, i pogrešno tumačenje podataka od strane onih koji se navodno protive jednom projektu, a pre svega vode političku borbu, ide u pravcu kompomitovanja rudarske i geološke struke u Srbiji, nanoseći srpskoj privredi višestruku štetu, a ni na koji način ne doprinosi argumentovanoj debati o projektu "Jadar" u kojoj su pre svega pozvani stručnjaci da učestvuju, a ne takozvani aktivisti ili opozicioni političari - naglašava se u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.

Ostavite komentar