PATRIJARH PORFIRIJE stigao na KOSOVO, ustoličenje u četvrtak u PEĆKOJ PATRIJARŠIJI
Patrijarh boravi u Prizrenu gde se susreo sa profesorima i učenicima Bogoslovije i pravoslavnim življem
12.10.2022
Srbija46. po redu patrijarh, danas je svečano uveden u tron patrijarha srpskih u Pećkoj patrijaršiji
podeli vest:
Patrijarh Porfirije ustoličen je u Pećkoj patrijaršiji, a u drevni sveti tron arhiepiskopa pećkih i Patrijaraha srpskih uveli su ga najstariji arhijereji - mitropolit dabrobosanski Hrizostom i mitropolit crnogorsko - primorski Joanikije.
Mitropoliti su uručili 46. patrijarhu i 57. poglavaru Srpske pravoslavne crkve simbole patrijarha - panagiju, odnosno ikonu koju episkop nosi na prsima, a na kojoj je predstavljena Bogorodica sa malim Hristom na rukama, dok je na drugoj strani Isus Hristos ili Sveta Trojica u vidu tri anđela, zatim žezal - štap i svečanu odeždu - zelenu mandiju.
Uvođenje u tron pratili su povici prisutnih „aksios“ (dostojan), a ovim činom, po vekovnoj tradiciji SPC, zaokružen je proces Porfirijevog preuzimanja dužnosti srpskog prvojerarha.
09.15 - Patrijarh uveden u tron
08:55 - Počela liturgija u Pećkoj patrijaršiji
Sveta arhijerejska liturgija, kojom počinje čin ustoličenja patrijarha srpskog Porfirija, održava se u Pećkoj patrijaršiji.
8.54 - Prisutni i predstavnici Kfora
U Pećku Patrijaršiju pristigli su i predstavnici KFOR-a.
8.43 - Vladike ušle u Pećku Patrijaršiju
Vladike Srpske Pravoslavne crkve došle su u Pećku Patrijaršiju gde će početi liturgija. Među pristunima je nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar.
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije, 46. po redu, danas će biti ustoličen u manastiru Pećka Patrijaršija, a u tron Arhiepiskopa pećkih i Patrijarha srpskih trebalo bi da ga uvedu dva najstarija arhirejeja, što su po godinama mitropolit dabrobosanski Hrizostom i episkop sremski Vasilije.
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Na praznik Pokrova Presvete Bogorodice, slavu Pećkog manastira, patrijarh Porfirije služiće svetu liturgiju uz sasluženje više arhijereja Srpske pravoslavne crkve i tom prilikom, po tradicionalnom posledovanju biće obavljen svečani čin ustoličenja patrijarha Porfirija u najsvetiji tron Arhiepiskopa pećkih i Patrijaraha srpskih.
Patrijarh Porfirije nasledio je na tronu Svetog Save, prvog arhiepiskopa SPC, patrijarha Irineja koji je preminuo 20. novembra 2020. godine.
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Tanjug/Zoran Žestić
Pogledaj galeriju
Izabran je za patrijarha na Saboru Srpske pravoslavne crkve održanog 18. februara 2021, a dan kasnije uveden je u najsvetiji tron arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog u Sabornoj crkvi u Beogradu čemu je prisustvovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić i drugi visoki zvaničnici Srbije i iz regiona, kao i predstavnici drugih verskih zajednica.
Patrijarh boravi u Prizrenu gde se susreo sa profesorima i učenicima Bogoslovije i pravoslavnim življem
12.10.2022
SrbijaSveštenice će biti podsticani da u svojim propovedima govore o problemu svih oblika nasilja koji su prisutni u našem društvu i porodicama
06.10.2022
SrbijaPatrijarh Porfirije posetio je Kosovo i Metohiju nekoliko puta od kada je izabran za patrijarha, a govoreći o južnoj pokrajini tokom prve besede, kazao je da je Kosovo za nas mit, pupčana vrpca koja nas povezuje sa našom duhovnom istorijskom kolevkom, suštinom našeg identiteta, da je u nama, u našima svetinjama, u ćirilici.
Povodom ustoličenja, patrijarh Porfirije stigao je na Kosovo i Metohiju juče i prvo je posetio Saborni hram Svetog Ðorđa u Prizrenu gde je svečani čin doksologije služio episkop novobrdski arhimandrit Ilarion, u prisustvu mitropolita budimpeštanskog i mađarskog Ilariona iz Ruske pravoslavne crkve, episkopa i monaštva Srpske pravoslavne crkve, učenika Prizrenske bogoslovije i vernika.
Foto: Tanjug/Zoran Žestić
Tokom besede, patrijarh Porfirije poručio je da život episkopa i monaštva SPC, kao i srpskog naroda na KiM, njihovo postojanje, podvizi i molitve koje upućuju Gospodu sa te svete zemlje, podrška su ne samo njemu lično, nego čitavoj pomesnoj Crkvi i Crkvi uopšte, ali i šire od toga, saopšteno je iz SPC.
- To je podrška čitavom svetu u nastojanju i u borbi za istinski i pravi mir među ljudima i to suštinski mir - mir Božji, mir Hristov - kazao je Porfirije.
Naveo je da upravo na Kosovu razumemo šta znači pobeda, šta znači tajna vaskrsenja, jer tu postoji krst Hristov koji nose oni koji žive u južnoj pokrajini znajući da se već u krstu sadrži sila pobede Hristove, što je, kako je istakao, sila vaskrsenja.
Košarkaška reprezentacija Srbije priprema se za kvalifikacione mečeve za evropsko i svetsko prvenstvo
15.08.2022
KošarkaDržavni vrh Srbije i Srpske pravoslavne crkve poručili da srpski narod mora da se seća svog najvećeg stradanja posle Drugog svetskog rata
04.08.2022
SrbijaIstog dana, patrijarh je u večernjim satima stigao u Pećku patrijaršiju.
Pećka patrijaršija je tradicionalno sedište u kojoj su vekovima ustoličavani srpski patrijarsi, a ujedno je i naziv za Srpsku patrijaršiju, odnosno Srpsku pravoslavnu crkvu i to u periodu od 1346. do 1766. godine kada je kao pomesna crkva imala stepen patrijaršije i svojstvo autokefalnosti.
Foto: Shutterstock
Sedište Pećke patrijaršije je bilo u Pećkom manastiru, a osnovni naslov poglavara bio je arhiepisop pećki i patrijarh srpski.
Istorija Pećke patrijaršije deli se na tri perioda i to tako da prvi obuhvata period od 1346. do 1463. godine, zatim od 1463. do 1557. i od 1557. do 1766.
Patrijarh Porfirije dao je blagoslov za organizovanje dobrovoljnog davanja krvi u hramovima Arhiepiskopije beogradsko karlovačke
26.09.2022
BeogradTemeljni ugovor između SPC i Vlade Crne Gore potpisan je u Podgorici
03.08.2022
RegionKrajem 14. veka i tokom 15. veka, sve episkopije potpale su pod novouspostavljenu tursku vlast, a period borbe za opstanak Pećke patrijaršije započeo je nakon smrti srpskog patrijarha Arsenija II, 1463. godine.
Dva veka nakon toga, česti ustanci i seobe Srba iz Osmanskog carstva oslabile su srpsku crkvu i uzdrmale samostalnost Pećke patrijaršije koju su 1766. godine uspeli da ukinu fanarioti zajedno sa turskim vlastima.
Kasnije su u Pećkoj patrijaršiji ustoličeni i njegovi naslednici na tronu Svetog Save - patrijarh Varnava 6. jula 1930, patrijarh Gavrilo početkom avgusta 1938, patrijarh German 29. maja 1960, patrijarh Pavle u julu 1994. godine i patrijarh Irinej u oktobru 2010.
Patrijarh podsetio da je osveštana crkva nekoliko puta rušena i podizana u poslednjih 80 godina
02.08.2022
RegionPoslanici Skupštine Srbije usvojili su sinoć, na posebnoj sednici, izveštaj o pregovaračkom procesu sa privremenim prišTINSKIM INSTITUCIJAMA
15.09.2022
SrbijaPredsednik Srbija poručio je danas na početku razgovora sa pregovaračima EU u Beogradu da neće biti nikakvog priznanja Kosova
09.09.2022
PolitikaDirektor Kancelarije za KiM Petar Petković rekao da je dogovorom obezbeden mir i stabilnost na prostoru Kosova i Metohije
28.08.2022
SrbijaZa sada nije jasno šta je uzrok prevrtanja vozila, niti u kakvom stanju je bio kolovoz
pre 1 sat
Hronika
Ostavite komentar