Vesti > Srbija

GREJNI SISTEMI POKRENUTI U SRBIJI: Da li su radijatori svuda topli?

Isporuka toplotne energije u toku grejnog dana može da bude prekinuta u slučajevima povoljne temperature

Izvor: K1info

Autor: K1info

15/10/2024 > 11:18

podeli vest:

GREJNI SISTEMI POKRENUTI U SRBIJI: Da li su radijatori svuda topli?
Foto: Freepik.com


Grejna sezona u Srbiji zvanično je počela i trajaće sve do 15. aprila 2025. godine.

Iz "Udruženja toplana Srbije" kažu da su toplane jutros pokrenule grejne sisteme i da su radijatori uglavnom svuda topli.

Za start sezone, navode, obezbeđeno je dovoljno energenata, a grejni dan propisan je na 16 grejnih sati u zavisnosti od spoljašnje temperature.

Foto: Pexels.com

 

Ukoliko je temperatura spoljašnjeg vazduha izmerena u 18 sati niža od jedan stepen Celzijusa, a i prognozirane temperature spoljašnjeg vazduha od 22 do šest sati su niže od nula stepeni Celzijusa, grejanje traje kontinuirano 24 časa.

Isporuka toplotne energije se prekida kada su temperature spoljašnjeg vazduha više od 15 stepeni Celzijusa i traju duže od dva sata, a ponovna isporuka toplotne energije započinje kada je temperatura spoljašnjeg vazduha 12 stepeni Celzijusa ili niža.

U Srbiji ima 60 toplana i na daljinski sistem grejanja priključeno je 660.000 stanova. Toplane su do juče imale obavezu da obave tehničke probe.

Prekid isporuke toplotne energije ne može biti kraći od četiri sata.

U periodu od 1. do 14. oktobra i od 16. aprila do 3. maja, objekti se greju u dane za koje u poslednjoj prognozi prethodnog dana ili u prvoj prognozi tog dana Republički hidrometeorološki zavod Srbije prognozira srednju dnevnu temperaturu manju od 12 Celzijusovih stepeni, a sličan kalendar primenjuju i ostale toplane.

U pojedinim gradovima, neke toplane su zbog rasta troškova poslovanja i cena energenata, već povećale cene grejanja od jula ili avgusta do 30 odsto, a druge to tek planiraju.

U Beogradu će grejanje poskupeti za 8,92 odsto, u Kruševcu će biti skuplje za 20 odsto, u Kragujevcu za 15,6, dok je u Subotici fiksni deo cene uvećan za 19,22 odsto, a varijabilni, koji se plaća po potrošnji, za 8,4 odsto.

U Kraljevu će grejanje poskupeti za 1,42 odsto, u Nišu je uvećan samo fiksni deo i to za 27,06 odsto, dok je cena varijabilnog dela smanjena za 8,89 odsto. 

Toplana u Boru cene je povećala još 1. aprila i to za 30 odsto, a za toliko je od 1. jula skuplje i grejanje u Majdanpeku.
U Srbiji ima 60 toplana i cene određuju lokalne samouprave.

Ministarstvo rudarstva i energetike navodi da je obezbeđeno dovoljno energenata.

Foto: Freepik.com

 

Na sastanku predstavnika Ministarstva sa najvažnijim energetskim subjektima zaključeno je da su remonti u toplanama su uspešno završeni i da je sve spremno za isporuku toplotne energije.

Predstavnici Elektroprivrede Srbije (EPS) predstavili su podatke o trenutnoj situaciji i projekcijama kada je reč o proizvodnji uglja, struje i pogonskoj spremnosti i istakli da su zalihe uglja, kao i akumulacije na visokom nivou, da se remonti završavaju prema planu, kao i da će EPS obezbediti pouzdanu proizvodnju energije tokom grejne sezone.

Naglasili su da su tokom ove godine realizovana najveća ulaganja u distributivni sistem, zamenu 34.000 starih stubova betonskim, modernizaciju 2.400 kilometara mreže i postavljanje više od pola miliona digitalnih brojila. 

Vanja Vukić, direktor JKP "Beogradske elektrane", rekao je da su radijatori u Beogradu od jutros topli.

- Obezbeđene su dovoljne količine prirodnog gasa. Za stabilan rad tako velikog energetskog sistema kao što su 'Beogradske elektrane' neophodno je nekoliko dana postepenog i veoma pažljivog opterećivanja postrojenja zbog prelaska iz stacionarnog u dinamički režim rada - rekao je za Tanjug Vanja Vukić, direktor JKP "Beogradske elektrane", i dodala: 

- Upravo iz tog razloga iz ovog preduzeća apeluju na sve potrošače da u prvim danima grejne sezone na brojeve telefona Servisnog centra grada Beograda 11-0-11 prijavljuju isključivo curenja vode iz instalacija i kada cele zgrade nisu snabdevene toplotnom energijom. 

 

- Najefikasnije je da to čine upravnici zgrada ili predsednici kućnih saveta kako ne bi dolazilo do zagušenja telefonskih linija i nepotrebnog čekanja na uspostavljanje veze sa Servisnim centrom. Prioritet u otklanjanju kvarova imaju potrošači koji prijavljuju curenje vode iz instalacija, kao i negrejanje celih objekata - naveo je Vukić. 

JKP "Beogradske elektrane" rade u skladu sa Odlukom o snabdevanju toplotnom energijom u gradu Beogradu, a Vukić je objasnio šta je prema kojoj propisano.

- Komunalno preduzeće, koje vrši delatnost snabdevanja grada toplotnom energijom, postiže i održava propisane temperature 20+1ºC za dnevne prostorije, spavaće sobe, predsoblja, degažmane i kuhinje i 22+1ºC  za kupatila, posebna i sa toaletom, u stambenim prostorijama tarifnog kupca, pri spoljnoj temperaturi do -12,1ºC, pod uslovom da su objekti tarifnog kupca projektovani i izgrađeni u skladu sa propisima o uslovima i tehničkim normativima za projektovanje stambenih zgrada i stanova - rekao je Vukić. 

Foto: Freepik.com

 

Isporuka toplotne energije u toku grejnog dana može da bude prekinuta u slučajevima povoljne temperature spoljašnjeg vazduha.

- Prekid isporuke se obavlja kada temperature spoljašnjeg vazduha više od 15 stepeni Celzijusa traju duže od dva sata. Ponovna isporuka toplotne energije započinje kada je temperatura spoljašnjeg vazduha 12 stepeni Celzijusa ili niža - objasnio je Vukić. 

On je dodao da su sve toplotne predajne stanice, kojih u sistemu daljinskog grejanja ima više od 9.000, automatizovane, da imaju senzore na spoljašnjoj strani objekta i mere temperaturu vazduha u njegovom okruženju. 

- Kada su spoljašnje temperature vazduha više od 15 stepeni Celzijusa, automatski ventil u predajnoj stanici zatvara protok toplotne energije kroz objekat. S obzirom na to da tada objekti ne preuzimaju toplotnu energiju, ne postoje uslovi za proizvodnju i distribuciju toplotne energije potrošačima - kazao je Vukić. 

BONUS VIDEO: 

Uskoro opširnije na k1info.rs

Ostavite komentar