PREDSEDNIK VUČIĆ ČESTITAO VELIKI JUBILEJ "Vi čuvate bezbednost Srbije i njene građane"
Predsednik je čestitao Dan kopnene vojske i pešadije
16.11.2024
SrbijaVelika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje donela je 25.11.1918. odluku o prisajedinjenju Srbiji
podeli vest:
Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje, u Novom Sadu, donela je 25. novembra 1918. odluku o prisajedinjenju Vojvodine Kraljevini Srbiji.Zasednje skupštine održavano je u zdanju "Grand hotela Majer", koji će docnije biti preimenovan u "Slobodu". Prisustvovalo je 757 poslanika izabranih u svim delovima Vojvodine. Izbor je izvršen na osnovu Proglasa Srpskog narodnog odbora od 17. novembra.
Ideja je bila da svaki poslanik zastupa hiljadu građana. Tako se među poslanicima, našlo 578 Srba, 84 Bunjevca, 62 Slovaka, 21 Rusin, šestoro Nemaca, tri Šokca, dva Hrvata i jedan Mađar. Zanimljivo je da je među njima bilo i sedam osoba ženskog pola.
Ujedinjenje srpskog naroda sa obe strane Save i Dunava, bilo je sasvim izvesno najkrupnija tekovina pobede Srbije u Prvom svetskom ratu i otelotvorenje drevnog sna kojem su težile i za čije ostvarenje su se borile generacije Srba. Svečano zasedanje skupštine otvorio je najstariji poslanik Jovan Hranilović, inače unijatski sveštenik, pisac i publicista.
Istaknute ličnosti Velike narodne skupštine, kao i prethodno Srpskog narodnog odbora, bili su Ignjat Pavlas i Jaša Tomić. Dr Pavlas je bio ugledni advokat, poznat uopšte po društvenom aktivizmu i nacionalnom radu u interesu Srba u Novom Sadu. On je predvodio zasedanje Velike narodne skupštine.
Poznati publicista, političar, Jakov Jaša Tomić, pročitao je tokom zasedanja odluke Skupštine kojima je proglašeno prisajedinjenje Vojvodine Kraljevini Srbiji. Skupština je donela i odluke važne za neposredno funkcionisanje Vojvodine, poput obrazovanja privremenih organa uprave. Na čelno mesto Narodne uprave za Banat, Bačku i Baranju, kao izvršno telo, dakle svojevrsnu vladu, izabran je dr Joca Lalošević. Dok je Slavko Miletić izabaran za predsedavajućeg Velikog narodnog saveta, odnosno Skupštine.
Poznato je da je Jaša Tomić skrenuo pažnju da se ne prihvate predlozi koji su dolazili iz Zagreba gde se insistiralo da takozvani prečanski krajevi, odnosno prostori dotadašnje Austrougarske, udruženo nastupe prema Beogradu. Tomićevu argumentaciju Velika narodna skupština je prihvatila. Jaša Tomić je tim povodom izjavio: "Mi najpre treba da obučemo srpsku košulju, jer nam je bliža, a tek onda da se zaodenemo jugoslovenskim ogrtačem. Srbija ovenčana slavom iz balkanskih i Prvog svetskog rata i nepriznata Država Slovenaca, Hrvata i Srba skrpljena od delova Austrougarske nikako ne mogu biti ravnopravi činioci ujedinjenja. Od srca ćemo u Jugoslaviju, ali naš put tamo vodi samo preko Beograda. Ako ne nađemo u Jugoslaviji Srbiju i Crnu Goru nemamo u Jugoslaviji drugo tražiti".
Poslanici Velike narodne skupštine Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje jednoglasno su 25. novembara 1918. glasali da se Vojvodina priključi Kraljevini Srbiji. Prethodnog dana istovetna odluka doneta je u Rumi za područje Srema, pod rukovodstvom Žarka Miladinovića, na Velikom narodnom zboru. Delegacija Sremaca prisustvovala je Velikoj narodnoj skupštini u Novom Sadu.
Danas je gotovo nemoguće ilustrovati stepen oduševljenja s kojim je stvaranje zajedničke države tada prihvatano. Izgledalo je da se konačno ostvaruju snovi brojnih generacija koje su se vekovima žrtvovale u borbama za nacionalnu slobodu. Srbi su uostalom kao glavni element koji je nosio borbu protiv osmanske Turske imali poseban, privilegovan status, odlukom bečkog dvora, još od kraja 17. veka. To je istina često osporavano, kako od pojedinih predstavnika rimokatoličke crkve tako od strane vlasti Ugarske.
U vreme Mađarske bune 1848. Srbi su, na Majskoj skupštini u Sremskim Karlovcima proglasili Srpsku Vojvodinu, kao teritorijalnu autonomiju. Bečki dvor je u prvom trenutku bio uzdržan da bi zatim 1849. ustrojio posebnu krunsku zemlju Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat, koja je istina potrajala samo do 1861. Sećanja na osporena prava kod Srba su međutim trajno ostala živa.
Pošto je Srpska vojska sredinom septembra 1918. probila je Solunski front, čime je započelo urušavanje celokupnog sistema Cetralnih sila, usledilo je brzo napredavanje na sever, okončano oslobođenjem Beograda, srpske prestonice, 1. novembra. Srbi sa prostora Srema, Banata, Bačke pozivaju srpsku vojska da što pre pređe Savu i Dunav. Oduševljeno se očekuju oslobodioci, ističu srpska znamenja, slike kralja Petra, srpske zastave. Prethodno su stvoreni Narodni odbori u nizu mesta. Popodne 3. novembra, srpska vojska prelazi u Banat. Naređeno je zaposedanja prostora do linije Bela Crkva Vršac Temišvar, i deset kilometara istočno. Iz Šapca, 4. novembra, pripadnici Drinske divizije prelaze u Srem, ulaze u Klenak, potom u Mitrovicu. Zemun je oslobođen 5. novembra. Sledila su izviđačka odeljenja srpske vojske upućena put Rume, Mitrovice, Inđije. U Rumi je već postojala organizovana srpska vlast na čijem čelu se nalazio dr Žarko Miladinović.
Tokom 7. novembra srpske trupe zaposedaju Surčin, Bečmen, Jakovo, Dobanovce, Jarak, Mitrovicu, Buđanovce, Rumu, Vrdnik, Irig, Inđiju. Drinska divizija dobila je naređenje da oslobodi Srem i prostor prema zapadu, do linije Baja, Osek, Bosanski Brod.
Iz Sremskih Karlovaca, konjički eskadron Dunavske divizije ulazi u Petrovaradin. Odatle, ta formacija 9. novembra oslobađa Novi Sad. Ulasku trupa pod vođstvom majora Vojislava Bugarskog, prethodio je te noći dolazak grupe koju je predvodio poručnik Boško Pavlović, iz zatočeništva. On je tokom noći zauzeo ključne pozicije u gradu, uoči ulaska majora Bugarskog.
Predsednik je čestitao Dan kopnene vojske i pešadije
16.11.2024
SrbijaPrednost Hrvatske je što je članica NATO, a Srbija još nije. Ali, imamo i mi naše adute
13.11.2024
PolitikaPančevo je oslobođeno 8. novembra, 17. Bečkerek (od 1935. Petrovgrad) i Kikinda. Sombor i Subotica oslobođeni su 13. novembra. U Somboru je prethodno već postojalo Narodno veće Srba i Bunjevaca, a u Subotici Bunjevačko-srpski narodni odbor. Baranju je srpska vojska oslobodila 14. novembra. Usledilo je 1. decembra 1918. u Beogradu, proglašenje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, čime su ciljevi oslobođenja i ujedinjenja ostvareni.
Godine 1929. zemlja je preimenovana u Kraljevina Jugoslavija. U skladu s novom upravnom podelom Vojvodina je tada postala sastavni deo novoobrazovane Dunavske banovine, sa središtem u Novom Sadu. Ogroman graditeljski i opšti uspon Novi Sad duguje upravo tom periodu.
Jakov Jaša Tomić (1856 - 1922) novinar, pisac, svojevrsni naslednik Svetozara Miletića, ulogom na Velikoj narodnoj skupštini u Novom Sadu te 1918. podigao je sebi trajan spomenik u istoriji Srba.
Dr Ignjat Pavlas te 1918. bio je potpredsednik Srpskog nacionalnog odbora i član delegacije koja je u Beogradu tražila da srpska vojska najbrže moguće uđe u Novi Sad i Bačku. Ugledni advokat, prvak Sokolskog pokreta u Bačkoj, osnivač planinarskih društava, veslačkog kluba, veliki srpski nacionalni borac, ubijen je januara 1942. tokom Novosadske racije.
Svečanosti je prisustvovao načelnik Generalštaba general Milan Mojsilović
13.11.2024
SrbijaKo odsluži vojni rok imaće prioritet pri zapošljavanju
10.11.2024
PolitikaVodnik Ivan Vasojević imao je 24 godine kada je poginuo u borbi protiv albanskih terorista 11. aprila 1999, braneći državnu granicu.
30.10.2024
SrbijaPrvog dana manifestacije „Padobranski skok veterana“ izvedeno je oko 120 skokova u šest naleta
15.10.2024
SrbijaDesna polovina lica je teško povređena. Lekari daju sve od sebe
pre 34 minuta
RegionTrudom, radom i zalaganjem izveli smo zemlju na dobar put, a da bismo na tom putu ostali, moramo da guramo stvari još snažnije i hrabrije
pre 43 minuta
PolitikaOdgovore na ova i druga aktuelna pitanja daće sagovornici Jovane Joksimović u emisiji Uranak na K1 TV u ponedeljak od 7.25
pre 44 minuta
SrbijaTelo ubijenog rabina je pronađeno jutros u UAE, nakon što je nestao u četvrtak, piše Rojters.
pre 55 minuta
SvetAvion je leteo na relaciji Soči-Antalija.
pre 1 sat
SvetNjujork tajms je ranije ove nedelje objavio da neki zvaničnici kažu da bi predsednik SAD Bajden mogao da vrati nuklearno oružje Ukrajini
pre 1 sat
SvetVelika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje donela je 25.11.1918. odluku o prisajedinjenju Srbiji
pre 2 sata
SrbijaNjoj je rečeno da je napravila prekršaj
pre 2 sata
PolitikaOn je na internetu počeo da objavljuje snimke kako bi podigao svest o svom zdravstvenom problemu
pre 6 sati
SudbineNakon minute ćutanja, prikazan je film o životu predsednika Skupštine ovog grada
pre 8 sati
SudbineOvaj hram posvećen Blagovestima Presvete Bogorodice specifičan je po tome što je jedan od najstarijih u Srbiji
pre 9 sati
SudbineKardiohirurg prof dr Miljko Ristić pokuša je da spase život upucanom premijeru
pre 10 sati
SudbineOn mu se zahvalio za sve što je postigao za narod
23.11.2024
SudbinePorodica, prijatelji, kao i stranačke kolege došli su da odaju poštu pokojnom Mrki
23.11.2024
SudbineDani žalosti su nedelja 24., ponedeljak 25. i utorak 26. 11. 2024.
23.11.2024
SudbineSrpski političar preminuo je u 64. godini od ciroze jetre
23.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar