Vesti > Srbija

VUČIĆ BEZ TOLERANCIJE PREMA NASILNICIMA Snažna poruka ženama na konferenciji "Jednake. Sigurne. Osnažene“ (VIDEO)

Među prisutnima su i Ivica Dačić, Ana Brnabić, Zlatibor Lončar i drugi

Izvor: K1info

Autor: Kristina Jokić

25/11/2024 > 09:24

podeli vest:

VUČIĆ BEZ TOLERANCIJE PREMA NASILNICIMA Snažna poruka ženama na konferenciji "Jednake. Sigurne. Osnažene“ (VIDEO)
Foto: Tanjug/Sava Radovanović


U Beogradu se, povodom početka kampanje "16 dana borbe protiv nasilja nad ženama", održava konferencija "Jednake. Sigurne. Osnažene“, a učestvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Konferenciju je organizovao Kabinet ministarke bez portfelja zadužene za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena, a u uvodnom delu obratiće se predsednik Vučić, predsednica Narodne Skupštine Ana Brnabić i ministarka bez portfelja Tatjana Macura.

Prva se zvanicama obratila ministarka Tatjana Macura koja je govorila o borbi protiv nasilja nad ženama istakavši da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić jedini predsednik u regionu i uopšte državnik tog ranga koji je ovoj temi posvetio takvu pažnju.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

 

Predsednik Vučić: Nasilnicima ne dugujemo ništa

- Jedan od mojih političkih zahteva za Vladu Srbije biće nulta tolerancija prema onima koji su provodili nasilje nad ženama i za koje postoji bilo kakav osnov sumnje da su provodili nasilje nad ženama, što znači da za takve nema mesta na visokim pozicijama u javnim institucijama - naglasio je Vučić.

Dodao je da to nije pitanje političke pripadnosti, nekih drugih ideala i nekih drugih verovanja.

- Jer ako neko misli da postoji način da se fizički obračunava sa ženama, a da to prođe nekažnjeno ili da se pozove na neke druge svoje zasluge i da može da sačuva i zadrži isto ili da dobije još bolje mesto u hijerarhiji - da tako nešto nikada ne učinimo - istakao je Vučić. Naveo je da se, prema najnovijim brojevima za 2024. godinu vidi da je za nijansu manje i primera nasilja nad ženama i izrečenih mera prilazaka nego što je bilo 2023. godine procentualno.

- Dakle, 26.950, što znači da će biti negde na nivou oko 30.000, što je za 2.000 manje. Svakako, ogroman broj i dalje. I ono što je važno, danas ima manje nasilja nego što ga je bilo ranije. Ali je dobro da govorimo još više, pa makar i utisak u javnosti bio da ga ima neuporedivo više, da bismo nasilje suštinski smanjili - istakao je Vučić.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

 

Naglasio je da je zato o svakom nasilju neophodno javno govoriti, kao i da je neophodno da institucije deluju i da krivično-pravna odgovornost bude ne samo ustanovljena, već da svi nadležni organi svoj posao rade i do kraja stvari isteraju na čistac.

- Ali je takođe važno i čini mi se najvažnije od svega da postoji javna blasfemija, da postoji javna moralna osuda za sve one koji učestvuju u bilo kojem obliku nasilja nad ženama. Nemoguće je da bilo koji sportista, da bilo koji radnik u kulturi, zdravstveni radnik ili političar koji je provodio nasilje nad ženama sutra može potpuno normalno da nastavi kao da se ništa nije dogodilo i da se svi ponašamo kao da je reč o dobrom, običnom i normalnom čoveku - naveo je Vučić.

Dodao je da nam se to inače dešava u društvu zato što delimo neka druga uverenja sa tim ili zato što dugujemo nešto nekome zbog onoga što je učinio u prošlosti.

- Nasilnicima ne dugujemo ništa, onima koji misle da je moguće da se iživljavaju na ženama, da pokazuju svoje najgore osobine, a da za to ne snose odgovornost, nisu krivi samo oni, već smo krivi i mi ukoliko se sa njima po tom pitanju saglasimo - ukazao je Vučić.

Naveo je da manje od 15 odsto ukupnog broja devojčica nigde i nikome ne kaže da se nasilje dogodilo.

- Broj žena je, uveren sam, još mnogo veći. Mi tu onda imamo ozbiljan problem. Ako je 32.000 ljudi dobilo privremenu meru, to je više od 1 odsto muškaraca koji žive u ovoj zemlji. Ako ustanovimo da postoji još značajan broj onih dela koja nisu prijavljena, onih žena koje dalje trpe, devojčica koje dalje trpe, onda taj broj postaje dramatično veći. Zato je moja namera i moja želja da zamolim i sve devojčice i sve žene da prijave nasilnike. Može država i mora država da se izbori sa tim. Nije uvek država 100 odsto efikasna, ali postoje stvari u kojima mora da bude 100 odsto efikasna i daćemo sve od sebe da to uradimo - rekao je Vučić.

Dodao je da ljudima treba da bude jasno da su njihove karijere i njihovi životi u moralnom smislu okončani ukoliko izvrše nasilje nad ženama.

- Potrebno je da svi na nivou države i svi koji to možemo i koji to smatramo normalnim utičemo na to i govorimo ljudima kakva je to sramota i kakav je to užas - rekao je Vučić.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

 

On je svakog oca, brata i supruga pozvao da razmisle kako bi se osećali da je njihova ćerka, majka, supruga ili sestra izložena takvom nasilju i da im nikada ne padne na pamet da preduzmu nasilje prema nekome.

- Mi moramo da donosimo oko toga potrebne i strožije mere, strožije zakone, moramo da govorimo o tome i moramo da se borimo za to da žene koje su sposobnije i odgovornije od nas ne budu izložene nasilju i da to sprečavamo po svaku cenu. U tom smislu i naši pravosudni organi i tužilaštvo koje je samostalni organ, moraju da imaju punu podršku države, kao i policija koja svoj posao mora da radi na najstrožiji mogući način - rekao je Vučić.

Istakao je da je važno pokazati čvrsto jedinstvo po tom pitanju, kao i koliko je to značajno za naše društvo i zemlju.

- I da se zajednički borimo svakoga dana protiv onih koji nasilju pribegavaju. I tu nema pardona. Mogao je da nam donese deset zlatnih medalja, mogao je da nam donese deset zlatnih lavova, mogao je da bude predsednik i vlade i države i kralj ove vlade ili države, naš odnos uvek mora da bude isti. Moramo da zaštitimo žene, moramo da zaštitimo devojčice i tu ne sme da bude nikakvih kompromisa - naglasio je Vučić.

Foto: Tanjug printscreen

 

Program panela

Na panelu "Jednake" govorila je ministarka Macura, stalna kordinatorka UN u Srbiji Matilde Mort, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva i ambasadorka Kraljevine Švedske Šarlot Samelin.

Na panelu "Sigurne" moderator će biti ministarka Macura, a obratiće se ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ministarka pravde Maja Popović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović i ministar za ljudska i manjinska prava društveni dijalog Tomislav Žigmanov.

Na panelu "Osnažene" obratiće se poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Aleksandar Marković, direktor kancelarije za IT i EUpravu Mihailo Jovanović, javni tužilac OJT Niš Darko Trajković i Jelena Hrnjak iz NVO Atina.

BONUS VIDEO

Ostavite komentar