Vesti > Srbija

GINU KAO U RATU Čak 49 radnika stradalo na poslu od početka godine, a evo i zbog čega

Do smrtnih slučajeva dolazi i zbog nekorišćenja propisane opreme i loših bezbednosnih i tehničkih mera

Izvor: K1info

Autor: Mina Duduković

21/12/2024 > 17:03

podeli vest:

GINU KAO U RATU Čak 49 radnika stradalo na poslu od početka godine, a evo i zbog čega
Foto: : Shutterstock


Nakon velike tragedije kada je na gradilištu u Novom Pazaru nastradao građevinski inženjer Šemsudin Ljajić (29), vlasnik građevinske firme E.R. (42) uhapšen je zbog sumnje da nisu bile preduzete propisane mere zaštite na radu, čime je direktno ugrožena sigurnost svih radnika.

Pre manje od mesec dana ugašen je još jedan život na gradilištu, a tada je poginuo radnik G.M. (47) nakon pada sa krova zgrade na kojoj je radio na Kopaniku.

Nesrećni muškarac je pao s krova luksuzne novogradnje na terasu trećeg sprata, a povrede koje je zadobio bile su fatalne.

Nepoštovanje mera
Život na radnom mestu od januara do novembra ove godine izgubilo je čak 49 ljudi!

Najviše stradalih poslove je obavljalo na građevini, a kako kažu za portal K1info u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja među glavnim krivcima za veliki broj nesreća je i angažovanje znatnog broja neobučenih radnika koji rade na ''crno''.

Uprkos tome što teške povrede i smrt na radu u Srbiji uzimaju krvavi danak, neki poslodavci i radnici izgleda da i dalje nisu svesni da moraju da se poštuju propisane mere, kako ne bi dolazilo do tragedija. 

-  Najviše povreda na radu se dogodilo u građevinarstvu (47%), zatim u industriji (21%), u šumarstvu (8%), u komunalnoj oblasti i reciklaži (8%). Povređenih je bilo i među zaposlenima u saobraćaju i skladištenju 4% i isto toliko u trgovini na veliko, hotelima i u delatnosti istraživanja i razvoja - kažu u Ministarstvu.

Zbog čega radnici ginu na gradilištima?

1. Loše bezbednosne i tehničke mere
2. Loša organizacija posla
3. Nekvalifikovani radnici

 Oni dodaju da su u svim slučajevima u kojima je utvrđeno da je bilo propusta u primeni mera bezbednosti i zdravlja na radu inspektori preduzeli odgovarajuće mere.

- Nadležni su izricali zabrane rada zbog ugroženosti i bezbednosti zaposlenih, donosili su rešenja sa merama za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti, podnosili su zahteve za pokretanje prekršajnog postupka zbog utvrđenih nezakonitosti kao i krivične prijave protiv odgovornih lica zbog osnovane sumnje da su počinili krivično delo izazivanja opasnosti po život i zdravlje zaposlenih - objašnjavaju. 

Loša obuka

Do smrtnih slučajeva dolazi i zbog nekorišćenja propisane opreme za ličnu zaštitu, prvenstveno rad bez zaštitnog šlema i opasača, zatim rad u nepropisno obezbeđenim iskopima, nedovoljna osposobljenost zaposlenih za bezbedan i zdrav rad i nepotpuno sprovođenje mera bezbednosti i zdravlja na radu.

Kako kažu, u cilju sprečavanja povređivanja na radu neophodno je dosledno primenjivati Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu i insistirati na poštovanju propisa.

- Takođe, pojedini radnici koji su zadobila smrtne povrede na radu nisu imala zaključene ugovore o radu. Njih poslodavci angažuju bez ugovora o radu i oni uglavnom obavljaju povremene i privremene poslove i stupaju na rad bez prethodnog upoznavanja sa tehnologijom rada, pri čemu se nedovoljno vodi računa o njihovoj stručnoj kvalifikaciji. Posledica svega navedenog jeste povećan rizik od povređivanja kod onih koji rade bez ugovora, na šta nedvosmisleno i ukazuju podaci o povredama na radu - zaključuju u ministarstvu. 

Ostavite komentar