Kraj POPISA na terenu, do 17. novembra ZAKAZIVANJE telefonskog
Danas u 20 sati završava se terensko prikupljanje podataka u popisu stanovništva
07.11.2022
SrbijaVeoma raduje što je sve više zainteresovane dece za radionice tkanja, a među njima i veliki broj dečaka
podeli vest:
Pre Sabora trubača u Guči, slavu Dragačeva prenosile su tkalje čijih veštih ruku dela su obilazila tih šezdesetih godina prošlog veka čitav svet.
Svaka domaćica tada je u svojoj kući imala razboj, a džemperi, kape, šalovi, prostirke, čaršavi, peškiri i ostalo pokućstvo bili su rezultat samo njihovog ručnog rada.
Ni danas nema kuće u kojoj nećete naći bar neki pažljivo izrađen predmet koji i dalje čuva tradiciju i sećanja na neka prošla vremena.
Danas u 20 sati završava se terensko prikupljanje podataka u popisu stanovništva
07.11.2022
SrbijaOvo je potvrdio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, demantujući navode o drastičnom poskupljenju
07.11.2022
Srbija- Tkanje je duboko usađeno u istoriju srpskog naroda. Bez toga se nije moglo funkcionisati, a neretko je čitav miraz jedne devojke upravo bila ta sprema koja je izrađena ručno.Nekada je to bio način da se provere njene sposobnosti i lična osobnost. Ako je izatkan rad bio precizan i pedantan ta žena je bila poželjna za kuću i smatrana kao strpljva i pažljiva. Tamo gde su uviđane greške i končići koji vise, ona bi bila smatrana za brzu, plahovitu i ne baš tako dobar izbor - kaže Biljana Adžić instruktor tkanja.
Najvažnije u svakom tkanju jeste osnova, a nekada je postojala jedna žena u selu koja je na razboju započinjala svaki rad, koji bi kasnije ostale završavale. Same su birale šare i boje i stvarale umetnička dela. Što je rad bio zahtevniji i sa više šara to se domaćica smatrala veštijom i bila više cenjena. Njihovi radovi bili su prava umetnička dela, koja i dan danas nemaju cenu.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Dominarili su motivi prirode, ruža, Šumadije koji su ostali neuništeni decenijama, stoga bude nostalgiju i danas u mnogim etno objektima i muzejima. Da se ovo narodno stvaralaštvo nikad ne zaboravi i ne izbledi potrudili su se u Kulturnom centru Guča gde se svake godine održavaju radionice uz pomoć kojih mališani uče srspku tradiciju u nadi da će je sačuvati i dalje preneti budućim generacijama.
- Ono što nas raduje jeste da je sve više zainteresovane dece za radionice tkanja, a među njima i veliki broj dečaka. Sve što svojim rukama stvore odmah mogu da nose i iskoriste. Trudimo se da im pokažemo da, uprkos modernizaciji i tehnologiji, najvrednije je ono što se zapravo napravi rukom. Ručni rad se vraća na velika vrata, kako kod nas, tako i u svetu - kaže instruktorka tkanja.
Mečka napravila lom u domaćinstvu u selu Međurečje, u koje se nikad ranije nije spuštala
06.11.2022
SrbijaU potrošačkim organizacijama kažu da se teško može reći da su ovolika poskupljenja opravdana i izazvana stvarnim povećanjem cene proizvodnje
06.11.2022
SrbijaU radionici su učestvovali đaci iz osnovnih i srednjih škola u Dragačevu, a kako su istakli za njih je ovo fantastično iskustvo, a pojedini će svakako u praksi primeniti ono što su na kratkom kursu tkanja naučili.
- Ovde smo brzo zaboravili telefone i društvene mreže. Tek sad razumem naše bake koje bi sate i sate provodile u tkanju stvarajući sve one fantastične stvari koje smo i mi u kući dugo i sa radošću koristili - kaže jedna od polaznica ove tkačke radionice.
Na umešnošću tkalja nekada je počivalo čitavo domaćinstvo, ono što bi rukama stvorile mahom se koristilo za lične potrebe sve do polovine prošlog veka kada je slavu dragačevskih tkalja u Evropi i svetu pronela Rajka Borojević.
Ona je tokom Drugog svetskog rata iz Hercegovine izbegla u selo Donji Dubac u Dragačevu i tu se susrela sa veoma teškim položajem dragačevskih žena, a to je poželela da promeni.
Kako kaže Marija Pavlović, Rajka je uvidela je koliko su žene Dragačeva vredne i spretne, ali suočene sa velikom nemaštinom njihov rad nije dolazio do izražaja. Posle rata ona se vratila u Hercegovinu, obećavši da će ponovo doći i pomoći ženama koje su nju prihvatile kao rod najrođeniji.
Najveći potencijal videla je u tkanju, jer su tada sve žene radile na razboju. Za njih je organizovala radionice na kojima su učile kako da usvarše svoja znanja, unesu kreativnost i inovativnost, pa su ubrzo njihova remek dela oduševljavala. Rajka tu nije stala pa je, kad su žene usavršile taj rad, sve te njihove proizvode plasirala na inostrano tržište i one su počele da zarađuju.
- To je u to vreme u Dragačevu bila velika stvar. Žene koje do tada nisu videle dalje od Guče, išle su na izložbe i modne revije u Belgiju i Rusiju i smatrane za umetnice - rekla je Marija Pavlović ispred Kulturnig centra u Guči.
Da iako na izdisaju, tkanje još uvek ima svoje sledbenike i zaljubljenike u takav ručni rad, najbolje pokazuju upravo ovi dragačevski đaci koji su sa radošću prošli kurs ove veštine u Guči. Oni imaju za cilj da očuvaju srpsko narodno stvaralaštvo i tradiciju. Otrgnuti ih od zaborava i izdignuti iznad svake industrijske proizvodnje.
Iznosi na čekovima biće isti kao i prilikom prethodne isplate za septembar, povišica u decembtu
05.11.2022
SrbijaRoba koja se nudi na prodaju može se pogledati u četvrtak, 10. novembra
04.11.2022
SrbijaIako ima jednu nogu kraću 35 centimetara, hrabrog mladića to nije sprečilo u herojskom poduhvatu
04.11.2022
SrbijaCilj i zadaci studijskog putovanja su istaknuti u godišnjem planu rada škole
04.11.2022
SrbijaŠirom regiona u toku noći biće obilnih padavina
pre 3 minuta
RegionOna leti brzinom od 10 maha – 2,5-3 kilometra u sekundi
pre 1 sat
SvetSukob u Ukrajini je posle ovih napada dobio elemente globalne prirode
pre 1 sat
SvetAjli je ugrađen dren preko kojeg izlazi gnoj
pre 2 sata
RegionReč je o još jednom svesnom i planiranom pokušaju izazivanja incidenta
pre 2 sata
PolitikaBalijagića otkrili tragovi u snegu
pre 3 sata
HronikaPredsednik je na RTS govorio o svim aktuelnim temama.
pre 3 sata
PolitikaNaredba Aljbina Kurtija da pripadnici takozvane Kosovske policije pređu Administrativnu liniju predstavlja opasnu provokaciju
pre 4 sata
PolitikaBio je PR za umetnike poput: Doli Parton, Džonija Keša, Pink Floyd, Brusa Springstina, The Clash, Barbre Strejsend...
20.11.2024
SudbineAnja je danas sahranjena u svom rodnom Bošnjanu kod Paraćina
20.11.2024
SudbineNa roze umrlici potpisani su roditelji, braća sa devojkama, momak, bake, tetke, rodbina i prijatelji...
20.11.2024
SudbineMitrović je nad majčinim grobom održao potresni govor u kojem je obećao da će joj ispuniti poslednju želju
20.11.2024
SudbineNakon sahrane Željko se oglasio snimkom i porukom
19.11.2024
SudbineNajveću podršku Željko je danas imao od dece
19.11.2024
SudbineMajka Milenija preminula je na porodičnu krsnu slavu Đurđic
19.11.2024
SudbineDugo nije bila u kontaktu sa njom.
19.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar