Vesti > Srbija

OVO JE PROFIL SRPSKOG PROSJAKA Svaki peti ima do 35 godina i neće da radi! "Porodica mi je u Nemačkoj, ali ja moram ovo"

U Knez Mihailovoj je jedan prosjak rekao da mu je porodica u Nemačkoj, a da on ovako mora da zarađuje

Izvor: K1info/rts.rs

11/02/2025 > 17:29

podeli vest:

OVO JE PROFIL SRPSKOG PROSJAKA Svaki peti ima do 35 godina i neće da radi! "Porodica mi je u Nemačkoj, ali ja moram ovo"
Foto: Pexels.com


Potresna životna priča 24-godišnje devojke koja godinama prosi u Knez Mihailovoj ulici sa dvoje male dece ganula je mnoge. Iznenađenje je bilo veliko kada se proširila vest da je priča lažna.

Gotovo da nema prometnije ulice, raskrsnice, tržnog centra i prodavnice ispred kojih, bez obzira da li je leto ili zima vidimo osobe koje prose. Ekipa RTS-a je razgovarala sa njima kako bi saznala zbog čega to rade.

Različite sudbine

U Knez Mihailovoj je jedan prosjak rekao da mu je porodica u Nemačkoj, a da on ovako mora da zarađuje.

Na Zelenom vencu je bilo više onih koji prose. Žena pored koje je bila kutija u kojoj je oko 300 dinara, ćebe, jastuk i odeća, rekla je da neće pred kamere. Glavu je držala spuštenom, a činiju u ruci. Objasnila je da je pre godinu i po dana postala beskućnik svojom greškom i da ovako sakuplja novac za život.

Druga žena je na autobuskoj stanici ležala na dušeku, umotana u ćebe. Tvrdi da je bolesna i da ovako živi godinama.

Na ulicama prose i mladi i stari, porodično ili pojedinačno. Neki od njih biraju da tako zarađuju i žive.

- Mi se bavimo onima koji žive u apsolutnom siromaštvu, znači oni koji su na ulici, prose, beskućnici i nemaju ne samo novca za hranu, lekove, nego nemaju ni gde da prenoće i njih je po našoj statistici oko 3.300 u ovom trenutku - kaže Igor Mitrović iz humanitarne organizacije Adra.

Prinudno prošenje

U javnosti se često pričalo o navodnim prosjacima bogatašima, kao i o organizovanom prosjačenju. Prinudno prosjačenje je jedan od oblika trgovine ljudima.

Marija Vukašinović iz organizacije Astra kaže da su ljudi koji prinudno prose kontrolisani.

- Ne postoji slobodna volja da se oni time bave. Sav prihod obično uzima neko jedna osoba ili češće grupa lica, Možete da primetite da oni organizovano budu dovođeni na istu lokaciju u isto vreme svaki dan. Primetićete nekad u blizini ako govorimo o decu neku stariju osobu koja stoji, nadgleda, kontroliše i pazi na njihovo kretanje i ponašanje - objašnjava Vukašinovićeva.

Nekada je profil prosjaka bio: muškarac oko 55 godina, srednja stručna sprema, kaže Igor Mitrović iz Adre. Danas je to teže utvrditi.

- Svaka peta osoba je mlada do 35 godina, svaka peta je žena, ti profili se menjaju, a načini na koji oni upadnu u tu situaciju su potpuno različiti - objašnjava Mitrović.

Prosjaci odbijaju hranu, žele isključivo novac, potvrđuju nam sagovornici. Ima i onih koji se pretvaraju da su osobe sa invaliditetom. Policija može da ih legitimiše bez prijave građana.

Prijave za prosjačenje

U 2024. godini je podneto 1.150 prekršajnih prijava za delo prosjačenje, što je skoro dvostruko više nego 2023. godine. Najviše takvih prekršaja zabeleženo je na teritoriji Starog grada. Prema Zakonu o javnom redu i miru, za onog ko organizuje prosjačenje ili onoga ko prosi, kazne su od 5.000 dinara do 60 dana zatvora. 

Stručnjaci smatraju da kazne moraju da budu strože, pre svega za organizatore. Raznim merama i institucionalnom podrškom važno je prosjake na vreme skloniti sa ulice, jer kako kažu sagovornici, teško je bilo šta promeniti kod onih koji se kao deca naviknu na takav život, piše RTS.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar