VEĆ SUTRA VANREDNA ODBRANA OD POPLAVA U OVIM DELOVIMA SRBIJE Reka Sava opasno raste i ne samo ona!
podeli vest:

Zbog veoma visokog vodostaja u reci Savi očekuje se da za dva dana bude proglašena vanredna odbrana od poplava ili drugi stepen odbrane nakon što je danas proglašena redovna, odnosno prvi stepen odbrane od poplava! Dunav je, na sreću, za sada, nizak, ali i on polako raste, a trenutno je najkritičnije na Jadru, u gornjem toku Kolubare, Zapadne Morave, Đetinji, Moravici i Bjelici. Evo da li Srbiji prete katastrofalne poplave.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) je u ponedeljak izdao jako hidrološko upozorenje da se očekuju veliki porasti vodostaja u zapadnoj i jugozapadnoj Srbiji i da će na slivu Jadra, Kolubare, i gornjem toku Zapadne Morave biti velikih porasta, da su mogući lokalni izlivi i to se i ostvarilo, a prema rečima hidrologa RHMZ Dejana Vladikovića, to su trenutno i lokacije gde je hidrološka situacija najnepovoljnija ili najteža.

- Najnepovoljnija i najteža hidrološka situacija je na samom toku reke Jadar koji je imao jako veliki porast zbog velikih padavina i na snazi su mere odbrana od poplava. Javna preduzeća su po našem upozorenju izašla na teren i sprovode odbranu od poplava. Juče je bio najviši vodostaj. On se polako, napominjem vrlo polako spušta. Ostaće iznad granice upozorenja još najmanje naredna dva dana što znači da to jeste mala relaksacija u odnosu na jučerašnje i noćašnje stanje, ali i dalje su visoki vodostaji koji zahtevaju odbranu od poplava – kaže za „Blic“ Dejan Vladiković.
Isto je i na gornjem delu Kolubare sa pritokom Tamnavom, Ubom i Ljigom. I tamo se polako smiruje situacije, vodostaji su u opadanju, jedino je u manjem porastu trenutno u donjem toku Kolubare kod stanice Draževac i na toku ka ušću prema Obrenovcu, ali je tu sve pod kontrolom.
Upozoravajući nivoi vodostaja
- Imamo visoki vodostaj na gornjem toku Zapadne Morave i na pritokama Đetinja, pritoka Moravica, i na reci Bjelici. Tu su bili isto jako visoki vodostaji kod Kratovske stene, to je nizvodno od Požege, a uzvodno od Čačka i dostignuti su upozoravajući nivoi. Isto je javno preduzeće u stalnom dežurstvu i vodi računa o tome – kaže Vladiković.
Dodaje da se jako veliki porast vodostaja očekuju i već su u toj fazi na reci Savi zbog velikih padavina na području Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Tamo je bilo velikih izlivanja i to sve stiže i već su veliki porasti i kod nas zbog čega je prograšena redovna odbrana što je prvi stepen odbrane.
Kod Šapca je na snazi redovna odbrana od poplava, a u toku 30. marta se očekuje ulazak u vanrednu odbranu od poplava, to je drugi stepen odbrane. To ne treba mešati sa vanrednim stanjem, jer je vanredno stanje ili situacija kada nijedne mere odbrane od poplave ne pomažu, a to nije sad, niti očekujem da će biti. Kod stanice Sremska Mitrovica na Savi se očekuje ulazak u vanrednu odbranu između 31. marta i 1. aprila – kaže Dejan Vladiković.
Hidrolog napominje da će nakon dostizanja vrha ovog talasa oni biti u stagnaciji. Dugo će tu stajati i imaće vrlo manja opadanja u narednih sedam dana što je razlog za dodatni oprez. Objašnjava da se velike vode ne povlače odmah, nego visoki vodostaji ostaju i do nedelju dani.
- Što se tiče ostalih vodotoka, Dunav je jako nizak. Pre oko 10 dana smo imali upozorenje, ali na niske plovidbene nivoe na Dunavu. To se sada za nijansu popravilo, ali i dalje je jako nisko što otežava plovidbeni saobraćaj, ali je to povoljna okolnost zbog jako visoke Save koja stiže, da onda to umanji probleme. Da je i Dunav visok onda bi i Zemun na Dunavu i Beograd na Savi bili u opasnosti, ali ovako to ne računamo jer je nizak vodostaj Dunava, a i Đerdap reguliše i ispuštanjem ili zadržavanjem vode utiče da na donjem delu Dunava i Save nema problema – ističe Vladiković.
Na Južnoj Moravi je situacija je dosta povoljna. Očekuje se manji porast vodostaja sledećih dana, ali to neće biti ništa što bi trebalo da brine. Ostale reke su u stagnaciji ili manjem porastu, ali bez ikakvih mogućih komplikacija.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar