SAMO DA PROĐE 8. APRIL Dešava se ono čega se voćari najviše plaše - evo zašto mole Boga da dođe ovaj datum (FOTO)
podeli vest:

U noći između subote i nedelje sneg je pao u celoj zapadnoj Srbiji, spustivši temperaturu sa prolećnih čak 18 stepeni na svega nekoliko stepeni iznad nule. Ovaj nagli pad izazvao je zebnju među voćarima, koji s pažnjom prate vremensku prognozu za naredne dane, strahujući za ovogodišnji rod.
- Situacija na terenu je jako nepovoljna. Dešava se ono čega se voćari najviše plaše, a to su pozni prolećni mraz, i to početkom aprila. Noćas smo u Čačku zabeležili temperaturu od -1,5 stepeni, dok je u okolnim selima bilo i do -3, što već izaziva ozbiljna oštećenja cvetov - izjavio je za RINU Darko Jevremović iz Instituta za voćarstvo u Čačku.
Posebno je pogođeno koštičavo voće koje je u fazi cvetanja i precvetavanja. Kod jabučastog voća većina vrsta još nije procvetala, pa se tek očekuje procena šteta. Kada je reč o kajsiji, situacija je posebno loša, a kako kaže Jevremović - s njom smo se, nažalost, već pozdravili. Međutim, on dodaje da je sada i šljiva pod znakom pitanja.
- Što se tiče šljive, koja je veoma zastupljena u zapadnoj Srbiji, stanje takođe nije ohrabrujuće. Očekuje nas još jedan mraz narednog jutra, i tada ćemo znati pravu situaciju. Preliminarni podaci ukazuju na moguće štete,“ rekao je Jevremović.
Dodaje da sneg koji je pao nije bio dovoljan da zaštiti cvetove, jer bi u većoj količini mogao da deluje kao izolator. Suvo i vetrovito vreme prethodnog dana dodatno je pogoršalo situaciju.
Kod maline, koja je trenutno u fazi rasta rodnih izdanaka, ne očekuju se veći problemi. Jedini izuzeci su lokaliteti sa većim količinama snega, gde može doći do lomljenja grančica, ali su one još kratke i otporne.
Statistika, nažalost, ne ide u prilog voćarima. Za kajsiju je ovo već šesta godina zaredom u kojoj strada od mraza ili grada. Kod ostalog voća, ovo je druga godina za redom s niskim aprilskim temperaturama koje prouzrokuju izostanak roda.
- Voćari često kažu – samo da prođe 8. april. To je zbog toga što je voće tada u punom cvetanju ili su plodovi već zametnuti, pa su najosetljiviji na hladnoću. Mraz u martu ne pravi toliku štetu jer većina voća tada još nije procvetala - pojašnjava Jevremović.
Tokom ove sedmice, s prolepšavanjem vremena, stručnjaci će izaći na teren kako bi utvrdili pravu štetu. Nastavak vegetacije pokazaće u kojoj meri je rod ove godine ugrožen.
Zaključak je jasan – prognoza nije dobra, a šteta po voćarstvo u zapadnoj Srbiji je već sada sigurna. Ostaje da se proceni njen tačan obim.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar