Vesti > Srbija

OVO NIKAKO NE KORISTITE U SLUČAJU POŽARA! Važno upozorenje za sve građane pred 1. maj

Izvor: K1info

27/04/2025 > 13:42

podeli vest:

OVO NIKAKO NE KORISTITE U SLUČAJU POŽARA! Važno upozorenje za sve građane pred 1. maj
Foto: Tanjug/Rade Prelić


Predstojeći prvomajski uranak prilika je da brojni građani odu na izlet u prirodu i da spremaju hranu na roštilju, što može predstavljati rizik da se pojave požari na otvorenom zbog čega komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd Dragan Miković savetuje da ložišta i roštilji treba da budu na obezbeđenim mestima koja su predviđena za takve aktivnosti, kao i da ne treba praviti roštilj i ložiti u šumama.

- Ako se loži na otvorenom prostoru - da se obezbedi taj prostor, da se očisti oko ložišta i da se sa sobom ponese dovoljna količina vode, najmanje jedan balon od pet ili šest litara vode. Kada se završi sa spremanjem roštilja i sa upotrebom vatre, da se proveri da li je sve ugašeno i posle toga da se prelije tom vodom, dobro da se natopi, da budemo sigurni da taj požar neće da se proširi", rekao je Miković za Tanjug.

Tanjug/Rade Prelić

 

Oprez blizu magistralnih puteva

On je ukazao da požari na otvorenom mogu brzo da se prošire, pogotovo ako duva vetar, pa je savetovao da se ne loži i ne pali blizu magistralnih puteva, jer vetar može da ga nanese na put i da se tako stvori dimna zavesa, koja može da izazove saobraćajne nesreće.

"Kad god vidite požar, pozovite 193"

- Požari na otvorenom se izuzetno brzo šire, zavisi i od vrste rastinja koje je zahvaćeno, ali veoma brzo se šire. Prilikom tih požara na otvorenom naši sugrađani bi morali da prihvate sve apele, savete i naređenja koje dobiju od vatrogasaca. U slučaju da vatrogasci procene da će biti ugrožen taj deo, da se sklone odatle dok ne budu potpuno sigurni. Ako vidimo da požar ide ka našem placu ili kući - da pokušamo da napravimo jedan pojas od zemlje, da uklonimo travu, da uklonimo rastinje, ako možemo. Ako ne možemo, onda na vreme da se evakuišemo odatle. Kad god vidite neki požar, da li je to zatvoren ili otvoren prostor, uvek nazovite vatrogasce na 193 - rekao je Miković.

On je naveo da je kod požara najvažnija prevencija i preduprediti ga pre nego što se dogodi, a u slučaju da požar negde ipak izbije, kaže da je važno pomoći vatrogascima tako što u saobraćaju treba propustiti vatrogasna vozila, i ne parkirati vozila tamo gde bi mogla ometati vatrogasce u intervenciji.

Nikako ne koristiti liftove prilikom požara

- Ukoliko nismo neposredno ugroženi od požara, ako nije požar u našem stanu, ne bi trebalo da izlazimo iz stana, pogotovo ako živimo na višim spratovima. Nikada da se ne koriste liftovi u slučaju požara, jer liftovi i stepenični prostor u tim situacijama mogu da izigravaju dimnjak. U slučaju požara na višespratnicama najugroženiji su stanari koji žive na najvišim etažama. I oni nikako ne bi smeli da izlaze u stepenični prostor, a kamoli da koriste liftove - rekao je on.

Takvi stanari bi trebalo da ostanu u svojim stanovima, da stave, ako mogu, mokre krpe na štokove, da ne bi dozvolili da ulazi dim u njihov stan. Da odu u najudaljeniju prostoriju, da zatvore sva vrata kroz koja su prošli i da pozovu vatrogasce na 193, dodao je.

On preporučuje svakome da poseduje mali aparat za početno gašenje požara kojim može da se ugasi svaki manji požar, a u slučaju da se zapali ulje u tiganju ili šerpi, Miković upozorava da se nikako ne gasi vodom, jer to može raspiriti požar, već da se preko posude u kojoj gori stavi poklopac ili suva krpa ili da se po površini koja gori pospe soda bikarbona.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar