Vesti > Srbija

Neko nas posmatra, NEKO NAS STALNO GLEDA: Šta donosi NOVI NACRT Zakona o policiji?

Policiji bi na raspolaganju mogle biti sve informacije o nekom pojedincu., a samo u Beogradu bilo bi raspoređeno 8.000 kamera

Izvor: K1info/nova.rs

09/12/2022 > 14:46

podeli vest:

Neko nas posmatra, NEKO NAS STALNO GLEDA:  Šta donosi NOVI NACRT Zakona o policiji?
Foto: Pixabay.com


Novi ministar policije Bratislav Gašić stavio je do znanja javnosti da će nastaviti tamo gde je stao njegov prethodnik Aleksandar Vulin kad je reč o Zakonu o policiji.

Ministarstvo unutrašnjih poslova zakazalo je čak tri termina za javne rasprave o tekstu nacrta novog Zakona o unutrašnjim poslovima, kojim su planirane izmene postojećeg Zakona o policiji.

Foto: Tanjug/OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE/ nr

 

Uprkos tome što je javnost više puta apelovala da će ovim izmenama u Srbij, biti na ispitu demokratija i sloboda, i učiniti je policijskom državom.

Posle burnih reakcija javnosti, nevladinog sektora i drugih stručnjaka, ovaj nacrt je dosad nekoliko puta vraćan na dopune, ali je svaki put, uz određene "kozmetičke" izmene, suština ostala ista.

Kao i svih prethodnih puta, i u najnovijem nacrtu planira se legalizacija naprednog softvera za praćenje i identifikaciju. Osim što bi u svrhe ovog softvera, samo u Beogradu, bilo raspoređeno 8.000 kamera, policiji bi na raspolaganju bile sve informacije o nekom pojedincu – od biometrijskih do onih o kretanju.

Foto: MUP RS

 

To znači da bi policija u svakom trenutku mogla da rekonstruiše kretanje koga god poželi, da proverava s kim se ko i gde sastaje, što direktno ugrožava bezbednost građana, njihovo pravo na privatnost i slobodno kretanje.

Iako se u nacrtu pominje regulisanje akata koji bi ograničili upotrebu ovog softvera i sprečili eventualne zloupotrebe, javnost opravdano strahuje da to ne može biti garancija bezbednosti podataka, imajući u vidu na sve zloupotrebe koje su se događae pod krovom MUP poslednjih godina.

Ukoliko bi ovaj zakon zaživeo, prvi koji bi mogli da osete direktne posledice su novinari, a samim tim i čitava javnost.

- Ako uzmemo u obzir da napredni softver omogućava praćenje određenog lica na osnovu prepoznavanja lika iz lične karte, postavlja se pitanje koji će novinarski izvor ikad pristati da se susretne s nekim medijskim radnikom i s njim podeliti nešto što se zove informacija od javnog značaja - kazao je izvor iz MUP.

Foto: Pixabay.com

 

Novim Zakonom se takođe predviđa da pojam i oznaku „policija“ mogu da koriste i „drugi subjekti“ , uz dozvolu ministra. Ako se prisetimo na ne tako davne julske proteste iz 2020, ali i brojne druge javne skupove i demonstracije na kojima su neuniformisane osobe sprovodile represivne mere umesto pripadnika MUP, postavlja se pitanje da li će to biti „subjekti“ koji će moći da budu označeni kao policija.

 

Ostavite komentar