DECA već sa 15 godina sama ODLUČUJU O SVOM LEČENJU I OPERACIJAMA, to kaže ZAKON! A roditelji se uzdaju - U MORAL LEKARA
Šta to kaže Zakon o zdravstvenoj zaštiti?
17.02.2023
SrbijaAbortus je zabranjen u Poljskoj, osim u slučajevima silovanja i incesta ili kada je život ili zdravlje majke ugroženo.
podeli vest:
Aktivistkinja nevladine organizacije Abortion Dream Team Justina Vidzinska optužena je za pomaganje ženama da abortiraju i za nedozvoljeno držanje lekova, zbog čega u Poljskoj preti kazna do tri godine zatvora.
Vidzinska je osuđena na osam meseci društveno korisnog rada, saopštila je poljska nevladina organizacija Abortion Dream Team. Aktivistkinja tvrdi da je želela da pomogne žrtvi nasilja u porodici. Izjasnila se da nije kriva i najavila žalbu. Na sudu se branila da je tablete poslala ženi koja je žrtva nasilja u porodici.
Šta to kaže Zakon o zdravstvenoj zaštiti?
17.02.2023
SrbijaOva evropska zemlja biće prva koja će pravo na prekid trudnoće uključiti u svoj Ustav
19.01.2023
SvetTakođe je potvrdila da će nastaviti da odgovara na telefonske pozive koje ugrožene žene upućuju Abortion Dream Teamu, čiji je Vidzinska suosnivač, da bi pomagala ženama u nevolji. Prema podacima organizacije, Vidzinska je prošle godine pomogla u 44.000 abortusa.
Prema Abortion Dream Team-u, u slučaju koji je Vidzinsku doveo na sud, žena je pozvala telefonsku liniju za abortus i zatražila pomoć u prekidu trudnoće. Aktivistkinja je ženi, žrtvi nasilja u porodici, poslala tablete poštom, koje je imala kod kuće, ali ih je partner ove žene pronašao i prijavio policiji.
- Pilule koje sam imala za ličnu upotrebu i poslala ih Anji trenutno su najsigurniji način za prekid trudnoće u Poljskoj. Nisam želela da žena rizikuje život preduzimajući opasne korake, jer je ovo rešenje jednostavno i medicinski bezbedno - rekla je Vidzinska na suđenju.
Poljska ima jedan od najrestriktivnijih zakona o abortusu u Evropi. Abortus je zabranjen u zemlji, osim u slučajevima silovanja i incesta ili kada je život ili zdravlje majke ugroženo.
Zakon je dodatno pooštren 2020. godine, kada se Ustavni sud složio sa vladom i presudio da je prekid trudnoće neustavan. Na pooštravanje zakona Poljakinje su reagovale protestujući širom zemlje.
Pored fizičkog i seksualnog, postoji i psihičko, ali i ekonomsko nasilje za koje mnoge žene nisu ni čule iako u Srbiji uopšte nije retko
25.11.2022
SrbijaNa nivou cele zemlje oko dve trećine birača smatra da abortus treba da bude legalan u većini slučajeva
09.11.2022
SvetZabranjena je i pomoć u prekidu trudnoće, a prema Amnesti internešenelu, poljski sud je izrekao prvu takvu kaznu u Evropi.
- Krivi jer nudimo pomoć - objavili su na svom Tviter nalogu aktivisti iz organizacije Abortion Dream Team posle presude.
Prema rečima Natali Bronijarcik, takođe aktivistkinje iz ove poljske organizacije, politika je odigrala ulogu u slučaju Vidzinska.
- Smatramo da tužilac nije tražio maksimalnu kaznu jer je izborna godina - rekla je ona, dodajući da istraživanja pokazuju da većina građana Poljske podržava liberalizaciju zakona o abortusu.
Do promene u statistici nije došlo zbog bolje promocije kontracepcije, već zato što nam je populacija ostarila
25.08.2022
SrbijaPrivatne poruke na platformi korišćene za krivično gonjenje 17-godišnje devojke zbog nezakonitog abortusa
11.08.2022
TehnologijaGlasači u američkoj saveznoj državi Kanzas, na referendumu su odbili amandman republikanaca i odlučili da žene imaju pravo na abortus
03.08.2022
Svet
Ostavite komentar