
ŠTA TO RADI RUSIJA? Cene energenata u Evropi luduju, a oni SAGOREVAJU OGROMNE KOLIČINE GASA
Kolorizovana verzija satelitskog snimka prikazuje infracrveno zračenje sagorevanja gasa u fabrici Portovaja
podeli vest:

Dok cene energenata u Evropi vrtoglavo rastu, Rusija sagoreva velike količine prirodnog gasa, prema analizi dostavljenoj BBC-ju.
Stručnjaci kažu da bi se taj gas ranije izvozio u Nemačku. Kažu da fabrika u blizini granice sa Finskom sagoreva gas u vrednosti od 10 miliona dolara svakog dana.
Naučnici su zabrinuti zbog velikih količina ugljen-dioksida i čađi koje stvara, što bi moglo da utiče na topljenje arktičkog leda.
Analiza kompanije Ristad Enerdži pokazuje da se oko 4,34 miliona kubnih metara gasa sagoreva svakog dana. Dolazi iz nove fabrike tečnog prirodnog gasa (LNG) u Portovaji, severozapadno od Sankt Peterburga.
Prvi znaci da nešto nije u redu prijavili su stanovnici pogranične oblasti u Finskoj koji su ranije ovog leta uočili veliki plamen na horizontu. Portovaja se nalazi u blizini kompresorske stanice na početku gasovoda Severni tok 1 koji prenosi gas pod morem do Nemačke.
Snabdevanje gasovodom je ograničeno od sredine jula, a Rusi kažu da su posredi tehnički problemi. Nemačka tvrdi da je to bio isključivo politički potez Rusije zbog sankcija uvedenih posle invazije na Ukrajinu.
Ali od juna, istraživači su primetili značajno povećanje toplote koja izlazi iz objekta - za koju se smatra da je posledica sagorevanja prirodnog gasa.
Iako je sagorevanje gasa uobičajeno u postrojenjima za preradu, što se obično radi iz tehničkih ili bezbednosnih razloga, razmere ovog sagorevanja zbunjuju stručnjake.
- Nikada nisam videla da LNG postrojenje tako bukti - rekla je dr Džesika Makarti, stručnjak za satelitske podatke sa Univerziteta Majami u Ohaju.
- Ovaj ogroman plamen je primećen još u junu i još bukti. Nenormalno je visok.
Mark Dejvis je izvršni direktor kompanije Capterio, koja je uključena u pronalaženje rešenja za spaljivanje gasa. On kaže da paljenje nije slučajno i da je verovatnije da je odluka namerno doneta iz operativnih razloga.
- Operateri često veoma oklevaju da zatvore objekte iz straha da bi njihovo ponovno pokretanje moglo da bude tehnički teško ili skupo, a verovatno je to slučaj i ovde - rekao je on za BBC.
Drugi veruju da bi moglo biti tehničkih izazova u suočavanju sa velikim količinama gasa koji isporučivani kroz gasovod Severni tok. Ruska energetska kompanija Gasprom je možda nameravala da iskoristi taj gas za proizvodnju LNG-a u novoj fabrici, ali je možda imala problema sa rukovanjem njime i najbezbednija opcija je da ga zapali.
Moguće je i da je rezultat trgovinskog embarga Evrope Rusiji kao odgovor na invaziju na Ukrajine.
- Ova vrsta dugotrajnog spaljivanja može da znači da im nedostaje neka oprema - kaže Esa Vakilainen, profesorka energetskog inženjerstva sa finskog LUT univerziteta.
- Zbog trgovinskog embarga nisu u mogućnosti da naprave visokokvalitetne ventile potrebne za preradu nafte i gasa. Tako da su možda neki ventili pokvareni i ne mogu da ih zamene - dodaje.
Gasprom, ruski energetski gigant pod kontrolom države koji je vlasnik postrojenja, nije odgovorio na zahteve za komentar o paljenju.
Foto: Tanjug/AP
Finansijski i ekološki troškovi rastu svakodnevno kada plamen i dalje gori, kažu naučnici.
- Dok su tačni razlozi paljenja nepoznati, količine, emisije i lokacija plamena su vidljivi podsetnik na dominaciju Rusije na evropskim energetskim tržištima - rekla je Sindre Knutson iz Ristad Enerdžija.
- Ne može biti jasnijeg signala - Rusija može sutra da snizi cene energenata. To je gas koji bi se inače izvozio preko Severnog toka 1 ili alternativama.
Posle najave Gasproma da gasovod Severni tok prestaje da radi tri dana - od 31. avgusta do 2. septembra - zbog remonta, cena gasa u Evropi premašila je 3.000 dolara za hiljadu kubnih metara.
RUSKI GAS DELI EVROPSKU UNIJU - Mađarska odlučna: Ne želimo čak ni da pregovaramo o energetskim sankcijama
Budimpešta se protivi idejama za uvođenje energetskih sankcija
24.08.2022
SvetGOLIM GRUDIMA PROTIV RUSKOG GASA - devojke u toplesu prekinule govor Olafa Šolca
Demonstrantkinje u toplesu su prekinule govor nemačkog kancelara Olafa Šolca u Berlinu, na koži imale ispisan natpis "Embargo na gas odmah"
21.08.2022
SvetPostignut dogovor - Turska će plaćati RUSKI GAS u RUBLJAMA
Izbegavanje plaćanja u dolarima korisno je za obe zemlje, prenosi Raša tudej
11.08.2022
SvetNEVEROVATAN slučaj u Sloveniji, komunalno od 1. oktobra NEĆE DA ISPORUČUJE GAS, građanima poručili: SNAĐITE SE
Javno komunalno preduzeće Velenja saopštilo je da im prodaja gasa u maloprodaji ne donosi profit
25.08.2022
Čuvarkuća
Ostavite komentar