SAHRANA NA MESECU? Da, moguće je! Počinje sa radom SVEMIRSKA POGREBNA SLUŽBA, evo kako će funkcionisati
Zemljin satelit će tako postati konačno odredište za posmrtne ostatke više desetina ljudi
18.01.2024
MozaikRadi se o jako rizičnom pothvatu. Indija je prošle godine postala četvrta zemlja koja je do sada uspela izvesti meko spuštanje na Mesec
podeli vest:
Japan će sutra oko 16 sati pokušati izvesti zahtevan svemirski manevar i prvi put sleteti na površinu Meseca. Do sada su to uspele samo četiri zemlje: SAD, Kina, bivši Sovjetski Savez i Indija.
Radi se o jako rizičnom pothvatu. Indija je prošle godine postala četvrta zemlja koja je do sada uspela izvesti meko, odnosno kontrolisano spuštanje na Mesec, nakon što Rusiji to istog meseca nije uspelo.
Zemljin satelit će tako postati konačno odredište za posmrtne ostatke više desetina ljudi
18.01.2024
MozaikBez mogućnosti punjenja baterija, misija neće moći da se nastavi, prenosi BBC
08.01.2024
SvetOd te zamisli je prošle nedelje odustala i letelica Peregrine. Da je uspela, bila bi to prva američka misija sletanja na Mesec od 1972. godine, odnosno od ere programa Apollo. Na Mesec se prošle godine srušio i lunarni lander Hakuto-R japanske firme Ispace.
Foto: Tanjug/AP
Dakle, ako se japanski lander SLIM uspešno spusti na površinu našeg prirodnog satelita, biće to treća zemlja koja je postigla takav uspeh u 21. veku i peta koja je provela takozvano meko sletanje na Mesec u istoriji čovečanstva.
Kada je kineska svemirska letelica Chang'e 3 sletela na Mesec 2013. godine, radilo se o prvom mekom slietanju na naš prirodni satelit od sovetske Lune 24 1976. godine. Meko sletanje (engl. soft landing) na Mesec znači kontrolisano spuštanje svemirske letelice na površinu a da pritom ne dođe do značajne štete na letelici.
Tvrdo sletanje (engl. hard landing) odnosi se na spuštanje na tlo pri kojem dolazi do značajnih oštećenja letelice, a često i do gubitka kontakta. Ovakva vrsta sletanja može biti namjerna, odnosno planirana, ali se može raditi i o neuspelom pokušaju mekog slijetanja.
"Mislim da nas čeka 20 minuta užasa i da ćemo tokom perioda od usporavanja do sletanja na površinu Meseca zaboraviti disati", rekao je Kenji Kushiki iz projekta SLIM, a prenosi CNN.
Foto: Tanjug/AP
Mali istraživački lander dizajniran je za demonstraciju izrazito preciznog sletanja sondi koje su jeftine i lagane. Japanska svemirska agencija (JAXA) nada se da će ova nova tehnologija omogućiti spuštanja i na opasan, stenovit teren.
SLIM će pokušati sleteti na područje koje se proteže samo na 100 metara. Poređenja radi, Peregrineova zona sletanja protezala se na nekoliko kilometara. Ako SLIM sutra propusti priliku za "dodir" s Mesecom, pokušaće ponovno 16. juna.
U slučaju uspešnog sletanja, SLIM će tokom kraćeg perioda proučavati površinu južno od Mora tišine. Cilj mu je mesto u blizini malog udarnog kratera unutar ravnice poznate pod nazivom More nektara, za koju se pretpostavlja da je nastala prilikom drevne vulkanske aktivnosti.
Ako verujete u zvezde, onda pročitajte za koji su vam to period u godini pripremile najteži period u narednoj godini
11.12.2023
HoroskopČak se i pucalo prema Suncu kako bi se oterale zle sile
03.12.2023
(Ne)potrebno znanjeNa nebu iznad Beograda pojavilo se nešto nalik prstenu, odnosno savršeni krug oko Meseca
26.11.2023
(Ne)potrebno znanjePosle sudara nastao je džinovski oblak koji je izazvao pomračenje od 95 procenata koje je trajalo oko 900 dana
26.10.2023
Tehnologija
Ostavite komentar
Beba
Ha, ha,ha....Pre pedeset god.su "mogl"i...