Stanje i nivo uključenosti predsednika SAD Džoa Bajdena u zatvorenim razgovorima su promenljivi i pokazuju znake pogoršanja — ponekad deluje energično, a ponekad pokazuje nepoznavanje detalja i daje nejasne izjave na osnovu beleški, piše The Wall Street Journal na osnovu intervjua sa više od 45 informisanih političara.
Izveštaj navodi da je Bajden tokom većeg dela svoje karijere uživao reputaciju veštog pregovarača i stručnjaka. Međutim, tokom prošle godine mišljenje kolega o njegovom profesionalizmu se značajno pogoršalo.
- Prema rečima tadašnjeg predsednika Predstavničkog doma Kevina Makartija i još dvojice ljudi upoznatih sa pregovorima, prošle godine, dok je Bajden pregovarao sa republikancima u vezi podizanja gornje granice duga, njegovo ponašanje i poznavanje detalja su se menjali iz dana u dan. Nekim danima je slobodno i spontano razgovorao sa republikancima, dok je drugim mumlao i oslanjao se na beleške - piše The Wall Street Journal.
pročitajte još
Tela ubijenih talaca bi bila vraćena njihovim porodicama, a humanitarna pomoć bi se povećala tokom prve faze na 600 kamiona dnevno
02.06.2024
Svet
Nastavak glavnog pretresa za 19. jun
31.05.2024
Svet
Izvori su naveli i drugi primer: kada se u januaru Bajden sastao sa liderima Kongresa kako bi razgovarali o finansiranju Ukrajine, povremeno je govorio tako tiho da su neki učesnici sastanka jedva čuli šta kaže. Čitao je iz beleški kako bi izveo očigledne zaključke, pravio je duge pauze i povremeno zatvarao oči toliko dugo da su se neki prisutni pitali da li je zaspao.
Neki učesnici sastanaka su objašnjavali neobične trenutke njegovim govornim manama i sklonošću ka opširnosti. The Wall Street Journal navodi da su Bajdenovo ponašanje više kritikovali pristalice Republikanske partije, dok su ga demokrate opisivali kao osobu sa "dobrim i lošim stranama," ali su čak i oni priznavali da sada deluje sporije.
Bajden se takođe znatno ređe sastaje sa zakonodavcima. Prema podacima o posetama, tokom prve godine mandata, uprkos ograničenjima zbog koronavirusa, održao je više od trideset sastanaka. Taj broj se smanjio na oko 24 tokom druge godine predsedništva i na približno dvanaest tokom treće godine.
Kao najstariji predsednik u istoriji SAD, Bajden često daje političkim protivnicima povode da sumnjaju u njegove kognitivne sposobnosti, redovno pravivši greške i gafove u javnim nastupima. Republikanci koriste to u međupartijskoj borbi kako bi doveli u pitanje njegovu sposobnost da efikasno vodi državu.
Ostavite komentar