MILOŠ VUČEVIĆ KOD JOVANE I DRAGA O NOVOJ VLADI: "Čekaju nas velike promene, treba nam mnogo novih ljudi"
Vesti
Sirija je istorijski bila multikulturalna i multireligijska država, u kojoj različite zajednice koegzistiraju vekovima.
podeli vest:
Vest o prvom zabeleženom incidentu progona hrišćana u Siriji, otkako su džihadisti preuzeli kontrolu nad mnogim delovima zemlje, izaziva šok i jezu među vernicima.
Prema informacijama koje prenose lokalni izvori, naoružani fanatici su nasilno napali i pretukli grupu farmera i optužili da su "nevernici". Ovo je otkrio pravoslavni sveštenik koji služi u tom regionu, bacajući svetlo na mračnu stranu sukoba u Siriji koji sada poprima snažan verski karakter.
Ovaj konkretan incident potvrđuje godinama strahovanja o sudbini hrišćanskih zajednica u Siriji. Hrišćani u zemlji, koji su decenijama živeli u relativnoj sigurnosti pod režimom Bašara al-Asada, sada su na meti islamističkih fanatika. Džihadisti, koji žele da nametnu sopstvenu verziju šerijata, ne oklevaju da se okrenu protiv bilo koga koga vide kao pretnju njihovoj viziji „čistog“ islamskog društva.
Nasilje nad hrišćanima ima ozbiljne posledice, ne samo za same žrtve već i za budućnost zemlje. Sirija je istorijski bila multikulturalna i multireligijska država, u kojoj različite zajednice koegzistiraju vekovima. Sistematski progon hrišćana i drugih manjina rizikuje brisanje ovog kulturnog nasleđa, što dovodi do opasnog monokulturalizma koji će održavati tenzije i nasilje.
Foto: Ugur Yildirim/Dia Photo via AP
Iako je sukob počeo kao ustanak protiv Asadovog režima, postepeno je evoluirao u višestrani rat koji uključuje mnoge lokalne i međunarodne aktere. Verske podele, koje su u početku bile regionalne, sada su postale centralne, a džihadisti koriste religiju kao sredstvo za potvrđivanje svoje moći.
Pad Asadovog režima stvorio je vakuum moći koji su fanatici iskoristili. Uz toleranciju ili čak podršku nekih stranih sila, oni su okupirali teritorije i uspostavili režim terora. Hrišćani su, zajedno sa drugim verskim i etničkim manjinama, sada na meti ovih grupa, koje traže apsolutnu homogenost u oblastima koje kontrolišu.
Sirijski hrišćani su jedna od najstarijih hrišćanskih zajednica na svetu, sa istorijom koja datira još iz vremena apostola. Uprkos smanjenju broja stanovnika tokom 20. veka, oni su ostali važna verska i kulturna manjina u zemlji. Danas je njihov opstanak ugroženiji nego ikada, jer su uhvaćeni između neprijateljstava i progona.
Foto: wikipedia.org
Pre rata, hrišćani su uživali relativnu sigurnost i versku slobodu. Iako je režim optužen za autoritarizam, on je obezbedio koegzistenciju različitih verskih grupa. Nakon njegovog pada, situacija se dramatično promenila, sa džihadističkim grupama koje su na hrišćane gledale kao na „izdajnike“ i ciljale ih kao deo svoje šire strategije.
Ovaj incident podseća međunarodnu zajednicu na humanitarnu krizu u Siriji i potrebu zaštite manjina. Uprkos izjavama i obećanjima, malo je akcija, dok hrišćani u zemlji gledaju kako njihove zajednice nestaju.
Rešenje nije lako, ali zahteva posvećenost svih uključenih za mirnu i multikulturalnu Siriju. Bez ove posvećenosti, ovakvi incidenti će se nastaviti, što će dovesti do daljeg krvoprolića i podela, piše grčki portal vimaorthodoxias.gr.
BONUS VIDEO
Za pretnje novinarima - zatvor, a evo šta pobunjenici menjaju kod oblačenja žena
11.12.2024
SvetAsadov otac i nekadašnji predsednik umro je 2000. i sahranjen je u svom mauzoleju u porodičnom selu Kardaha.
11.12.2024
SvetPrema rečima američkog državnog sekretara Entonija Blinkena, zadaci nove vlade uključuju poštovanje prava manjina
11.12.2024
Svet
Ostavite komentar