Vesti > Svet

NE MOŽE MORBIDNIJE! Ovde će se skrivati bogataši ako dođe do novog svetskog rata

Više od 3.500 logoraša je tu poginulo, a sada prave nerealan luksuzni smeštaj

Izvor: K1info

Autor: Kristina Jokić

15/12/2024 > 11:41

podeli vest:

NE MOŽE MORBIDNIJE! Ovde će se skrivati bogataši ako dođe do novog svetskog rata
Foto: Pixabay.com


Nemački investitor šokirao je javnost svojim planom da tunel koji su iskopali logoraši tokom Drugog svetskog rata pretvori u luksuzni bunker gde bi samo bogati mogli da se sakriju od rata.

Posebno je to izazvalo gnev među rođacima zatvorenika koji su gradili tunele tokom nacističkog režima. Naime, radi se o zatvorenicima koji su bili u koncentracionom logoru Buhenvald. U logoru je bilo smešteno oko 7.000 prinudnih radnika, a više od polovine njih je umrlo kopajući 13 kilometara dug sistem tunela u kojima su nacisti proizvodili avione.

Luksuzni logor za skrivanje

Projekat nemačkog investitora zove se Malahit i nudi bogatih 70.000 kvadratnih metara podzemnog prostora. Kažu da ima sopstvenu ambulantu, školu, kazino, kafić, teretanu i banju, a stanovnici će imati veštačke izlaske i zalaske sunca kako bi izgledalo kao da su u "luksuznom smeštaju na jahti".

- Naš cilj je da mračno mesto mračne prošlosti transformišemo u mesto svetlosti, poverenja i nade - navodi se u projektu. Da bi dobili pristup luksuznom skloništu u slučaju rata ili druge velike katastrofe, klijenti su obavezni da kupe BunkerCoins. Manja soba koštala bi oko pola miliona evra.

Investitor Peter Karl Jugl se u prošlosti povezivao sa ekstremnom desnicom, navodi nemački nedeljnik Der Spiegel. Inače, njegova kompanija Global Project Management specijalizovana je za kupovinu "problematičnih nekretnina". Naime, Jugl je tunele kupio 2019. godine od stečajnog upravnika nakon što su prethodno služili kao skladište municije u bivšoj socijalističkoj Nemačkoj. U telefonskom razgovoru za AFP, on je rekao da ne razume oko čega je tolika polemika. Rekao je da ga nepravedno optužuju i da ga vređaju i prete.

- Gradim objekat za spasavanje ljudskih života u hitnim slučajevima, a ovi podzemni tuneli nemaju nikakve veze sa kampom koji se nalazio dva kilometra dalje - tvrdi Jungl. Međutim, u udruženju rođaka bivših logoraša se ne slažu, ističući da je jedini razlog postojanja logora izgradnja obližnjeg sistema tunela.

Šef spomen-područja logora Langenštajn-Cviberge, koji se nalazi nedaleko od tunela, Gero Fedtke, rekao je da je projekat luksuznog bunkera neprikladan način za suočavanje sa istorijskim nasleđem tunela. Jugl je zbog reakcija ponudio da tunele otkupi od države Saksonija-Anhalt, ali po ceni od osam miliona evra, što je znatno više od 1,3 miliona evra koliko ih je platio, preneo je Dnevnik.

BONUS VIDEO

Ostavite komentar