Vesti > Svet

OBJAVLJENI DOSIJEI SLUŽBE BEZBEDNOSTI: 20 godina odavali informacije strancima, a sve krenulo od studenata!

Deklasifikovani dokumenti se bave aktivnostima bivših studenata Kembridža koje su decenijama fascinirale javnost.

Izvor: K1info/telegraf.rs

14/01/2025 > 17:28

podeli vest:

OBJAVLJENI DOSIJEI SLUŽBE BEZBEDNOSTI: 20 godina odavali informacije strancima, a sve krenulo od studenata!
Foto: Printscreen Youtube/ Timeline - World History Documentaries


Ove nedelje, prvi put su objavljeni tajni dosijei službe bezbednosti MI5, u kojima se nalaze priznanja trojice najozloglašenijih dvostrukih agenata u Britaniji, saradnika nekadašnjeg Sovjetskog Saveza.

Donald Maklin (tajno ime “Homer”), Gaj Berdžis (“Hiks”), Harold Kim Filbi (“Soni”), Entoni Blant (“Džonson”) i Džon Kernkros (“List”), činili su Kembridžku petorku koja je prosleđivala informacije protivničkoj strani od 1930-ih do najmanje 1950-ih.

Čovek po imenu "Oto"

Među papirima je nepotpuno priznanje Filbija - veruje se vođe “petorke”, koji je vremenom postao visoka ličnost u britanskoj špijunskoj agenciji MI6.

On je pričao o susretu sa čovekom po imenu “Oto”, 1934. godine, po nagovoru svoje supruge Lizi koja je bila članica Komunističke partije, prenosi Reuters.

Ključna dojava

- Ukratko, Oto mi je predložio da radim za organizaciju koju sam kasnije uspeo da identifikujem kao OGPU (sovjetska tajna policija) - napisao je Filbi, kojem je MI5 dao kodno ime ”Breskva“.

- Sa velikom pažnjom sam objasnio svoj stav, a on me je opširno ispitivao. Ostao je pri svojoj ponudi i ja sam prihvatio - dodao je.

Filbi je detaljno opisao kako je pomogao da se regrutuju Maklin i Berdžis, dok je 1951. dojavio kolegama da su otkriveni nakon čega su obojica prebegli u SSSR.

Odlikovan plaketom u Moskvi

I vođa špijunskog kruga je pobegao u Moskvu, a 2010. godine je odlikovan plaketom u sedištu Spoljne obaveštajne službe Rusije.

U dokumentima se nalazi prepiska razgovora između Entonija Blanta i agenta MI5 Artura Martina, u kojem konačno priznaje svoju ulogu u špijuniranju, ali u zamenu za imunitet od krivičnog gonjenja.

U to vreme, on je bio savetnik pokojne kraljice Elizabete - ulogu koju je zadržao do 1972, a njegov dvostruki život je javno otkriven tek 1979.

Telegram iz Vašingtona

Džon Kernkros, koji je identifikovan 1990-ih, priznao je u razgovoru 1964. u SAD da je i njega regrutovala sovjetska obaveštajna služba.

- Kernkros je priznao da je špijunirao od 1936. do 1951. godine - navodi se u telegramu poslatom iz Vašingtona.

Neki od objavljenih dokumenata biće deo specijalne izložbe u Nacionalnom arhivu pod nazivom “MI5: Službene tajne", sa izloženim predmetima, fotografijama, papirima i opremom koju su špijuni koristili u 115-godišnjoj istoriji ove agencije.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar