Vesti > Svet

ŠTA SE TO DEŠAVA SA OMILJENIM GRČKIM OSTRVOM? Tlo ne prestaje da podrhtava, a ima još jedan problem!

Postseizmička aktivnost je intenzivna, sa slabim podrhtavanjem u rasponu od 2-3 stepena Rihterove skale

Izvor: K1info/telegraf.rs

01/02/2025 > 14:57

podeli vest:

ŠTA SE TO DEŠAVA SA OMILJENIM GRČKIM OSTRVOM? Tlo ne prestaje da podrhtava, a ima još jedan problem!
Foto: Shutterstock


Seizmička aktivnost je intenzivna poslednjih sati u Grčkoj, pošto je zabeleženo na desetine zemljotresa na Santoriniju, Amorgosu i okolnim ostrvima.

Najnoviji zemljotres dogodio se u 12:16 časova po lokalnom vremenu, i imao je jačinu od 3,9 stepeni Rihterove skale. Zemljotres se dogodio 25 kilometara severo-severozapadno od Anafija, a registrovan je na dubini od 15 kilometara.

Postseizmička aktivnost je intenzivna, sa slabim podrhtavanjem u rasponu od 2-3 stepena Rihterove skale.

Ubrzo nakon toga dogodio se zemljotres jačine 3,1 stepena po Rihteru na 18 kilometara jugoistočno od Arkesinija, Amorgos.

Ranije u subotu ujutro, slabi zemljotresi su se dogodili u razmaku od nekoliko minuta u Amorgosu i Santoriniju.

Šta se dešava sa vulkanom Santorini?

Stručnjaci su u sredu održali sastanak u vezi sa aktivnošću vulkana na Santoriniju, na kom se vodila žestoka debata. Generalno, uveravaju da nema razloga za zabrinutost.

- Zaista ima mnogo zemljotresa, posebno u poslednjoj nedelji. Od početka januara, ali posebno u poslednjoj nedelji, više od 150 i 200 zemljotresa, od kojih je nekoliko na ostrvu Santorini. Većina se nalazi u daljini na severoistoku, oko 10 do 30 kilometara - navode stručnjaci.

Ipak, navode da ispitivanje koje su uradili ne ukazuje na to da se radi o vulkanskim zemljotresima.

- Drugim rečima, to nisu zemljotresi koji su povezani sa nekim vulkanskim procesima u podzemlju, ispod vulkana ili oko vulkana. To su čisto tektonski zemljotresi, oni koji bi se mogli desiti u bilo kom drugom regionu zemlje - dodaju stručnjaci, prenosi Protothema.

Kako su naglasili, "naravno, država i lokalne vlasti, u saradnji sa institutima, rade veoma dobar posao na preduzimanju dugoročnih mera zaštite od vulkanskog rizika“, i dodao "rizik, kako seizmički, tako i, čak, štaviše, vulkanski je i dalje zanemarljiv".

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar