KAKO SE BIRA NOVI PAPA? Ovo su stroga pravila i procedure Vatikana, a posebno je bizarna ceremonija sa zlatnim čekićem
podeli vest:

Novi papa se bira nakon što aktuelni premine ili podnese ostavku.
Da li je papa zaista preminuo?
Katolička crkva još od davnina poseže za posebnom metodom kojom se utvrđuje smrt aktuelnog pape. Dekan Kardinalskog zbora koji ima i ulogu prelaznog pape, dužan je da tri puta zlatnim čekićem udari glavu umrlog pape, istovremeno ga dozivajući krsnim imenom. Ukoliko se papa ne odazove, konstatuje se njegova smrt.
Simbol papske vlasti - Ribarov prsten, skida se sa njegove ruke i lomi na dva dela od strane prelaznog pape u prisustvu ostalih kardinala, dok se žig pape uništava, a papska rezidencija zatvara i pečati žigom. Telo počivšeg pape se izlaže u kripti crkve Svetog Petra.
Ko bira novog papu?
Prema učenju rimokatoličke crkve, prvog papu - Svetog Petra izabrao je sam Gospod Isus Hristos. Sve do prve polovine šestog veka, aktuelne pape su lično birale svoje naslednike, da bi kroz sledeće istorijske epohe carevi bili ti koji su se direktno zauzimali za postavljanje svojih miljenika na presto Svetog Petra.
Oko 800 godina unazad Konklava, odnosno veće kardinala je ta koja se sastaje zarad izbora novog pape i to u posebno kontrolisanim uslovima, ne pre 14. a ni posle 20. dana nakon smrti aktuelnog pape, u jutarnjim satima na evharistijskom sabranju, u crkvi Svetog Petra.
Važeća Konstitucija "Universi dominici gregis" iz 1996. godine, strogo zabranjuje kupovinu glasova, kao i moguća urgiranja o tome ko će biti novoizabrani poglavar rimokatoličke crkve. Kardinali moraju da se suzdržate od nagađanja,dogovaranja,ali i pritisaka bilo koje vrste. Oni ne smeju da napuštaju Vatikan, niti da prate prognoze koje dolaze iz medija. Tokom izbora novog pape, ne smeju da imaju kontakt ni sa kim iz spoljnjeg sveta.
Kako prenosi BBC, broj kardinala danas iznosi 252, a samo oni koji su mlađi od 80 godina, imaju pravo glasa. Kardinali kao najviši zvaničnici katoličke crkve, njih 135 učestvuju u izboru naslednika pape Franje.
Kako izgleda izborni proces kojim se bira novi papa?
135 kardinala poziva se u Varikan, radi izbora novog pape i oni tu odluku donose u posebno kontrolisanim uslovima, iza zatvorenih vrata, bez ikakvih kontakata sa spoljnim svetom.
Izborni proces počinje zajedničkom misom u bazilici Svetog Petra, nakon koje se kardinali okupljaju u Sikstinskoj kapeli u kojoj ostaju sve do okončanja izbora. Izborni proces traje sve dok jedan kandidat ne osvoji 2/3 podršku, koja u trenutnom slučaju iznosi podršku 90 kardinala.
Od drugog dana pa nadalje, u Sikstinskoj kapeli održavaju se dva prepodnevna i dva popodnevna glasanja, sve dok se broj kandidata ne svede na jednog.
Na vrhu glasačkog listića stoji natpis: "biram za vrhovnog poglavara", ispod čega se ispisuje ime potencijalnog pape, čitko i pregledno. Kardinali savijaju svoj glasački listić, dolaze do oltara i u glasačku kutiju se ubacuje njihov listić.
Poslednji stupanj izbornog procesa predviđa prebrojavanje glasova i paljenje listića. Ako niko nije osvojio većinu glasova, listići se spaljuju a iz Sikstinske kapele kulja crn dim. Ukoliko je izabran novi papa, dim iz Sikstinske kapele biće bele boje. Izborni proces može da traje nekoliko dana ali i nekoliko nedelja.
Kada je novi poglavar izabran, postavlja mu se pitanje: „Da li prihvate kanonski izbor za Vrhovnog poglavara?".
Ako je odgovor pozitivan, on bira ime po kome zeli da bude prepoznatljiv, oblači službenu mantiju, a sa balkona Sikstinske kapele, vernom narodu se saopštava; „habemus papam", što na latinskom znači: „Imamo papu".
Nakon toga, novi papa se lično sa balkona kratko obraća narodu.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar