Zdravlje

ČETKICA ZA ZUBE MOŽE POSTATI LEGLO BAKTERIJA Ako je držite ovde, obavezno je pomerite na drugo mesto!

Stručnjaci upozoravaju da neadekvatno čišćenje i odlaganje četkice mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

10/12/2024 > 08:37

podeli vest:

ČETKICA ZA ZUBE MOŽE POSTATI LEGLO BAKTERIJA Ako je držite ovde, obavezno je pomerite na drugo mesto!
Foto: Freepik.com


Iako je četkica za zube ključan alat za higijenu, nepravilno rukovanje njom može dovesti do stvaranja pravog legla bakterija. Stručnjaci upozoravaju da neadekvatno čišćenje i odlaganje četkice mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući infekcije usne šupljine i širenje bakterija na celo telo.

Foto: Freepik.com

 

Zašto je pravilno održavanje važno?

Na četkici za zube zadržavaju se ostaci hrane, bakterije iz usta, pa čak i čestice iz okruženja. Vlažno kupatilo dodatno pogoduje razmnožavanju mikroorganizama, posebno ako se četkica čuva u zatvorenim kutijama ili previše blizu WC šolje.

Foto: Shutterstock

 

Kako pravilno čistiti četkicu za zube?

Redovno pranje:
Nakon svake upotrebe, četkicu operite toplom vodom i pažljivo uklonite ostatke paste za zube i hrane. Ovo je osnovni korak u sprečavanju stvaranja bakterija.

Dubinsko čišćenje:
Jednom nedeljno potopite četkicu u antibakterijsku tečnost za ispiranje usta ili u rastvor od dve kašičice sode bikarbone i čaše tople vode. Ovaj korak dodatno eliminiše bakterije.

Pravilno odlaganje:
Četkicu čuvajte u uspravnom položaju na suvom mestu, van zatvorenih kutija koje zadržavaju vlagu. Preporučuje se da četkica bude udaljena od WC šolje, jer se prilikom puštanja vode bakterije mogu raspršiti po kupatilu.

Redovna zamena:
Četkicu za zube menjajte svaka tri do četiri meseca, ili ranije ako primetite istrošenost vlakana. Takođe, nakon preležane bolesti obavezno zamenite četkicu kako biste sprečili ponovno širenje bakterija.

Foto: Freepik.com

 

Dodatni saveti za higijenu

Stomatolozi naglašavaju važnost spuštanja poklopca WC šolje pre puštanja vode kako bi se smanjila mogućnost kontaminacije četkice. Osim toga, preporučuje se da svako u porodici ima svoju četkicu koja se ne sme mešati s tuđom, kako bi se izbeglo širenje bakterija.

Pravilnim održavanjem četkice za zube osiguravate zdravlje svojih zuba i desni, ali i celokupnog organizma. Ove jednostavne navike mogu napraviti veliku razliku u očuvanju vaše oralne higijene.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar