Zdravlje

LEKARI IMAJU VELIKI PROBLEM SA TRUDNICAMA Žene biraju i ovako da se porode, dovode u veliku opasnost i sebe i bebu!

Na društvenim mrežama pojavile su se samozvane babice koje nude kurseve za porođaj kod kuće po ceni od čak 750 evra

Izvor: K1info

10/02/2025 > 12:47

podeli vest:

LEKARI IMAJU VELIKI PROBLEM SA TRUDNICAMA Žene biraju i ovako da se porode, dovode u veliku opasnost  i sebe i bebu!
Foto: K1 televizija/Shutterstock


Sve više žena u Srbiji razmatra mogućnost porođaja kod kuće, uprkos tome što zakon to ne reguliše. 

Istovremeno, na društvenim mrežama pojavile su se samozvane babice koje nude kurseve za porođaj kod kuće po ceni od čak 750 evra.

Ovaj trend izazvao je oštre reakcije lekara, koji upozoravaju na ozbiljne zdravstvene rizike i posledice.

Zašto se stručnjaci protive porođaju kod kuće i kakve opasnosti on nosi? O tome razgovaramo sa dr Biljanom Živaljević, ginekoologom i babicom Divnom Miljković, koje su o ovoj temi govorile u emisiji Uranak na televiziji K1.

Dr Biljana smatra da je porođaj u kući veoma opasan. 

- Imamo veliki problem, jer nam dolaze pacijentkinje koje su započele porođaj kod kuće, a zatim završile u bolnici sa ozbiljnim komplikacijama - obilnim krvarenjem i velikim rupturama, iako je sve do tada izgledalo uredno. U toku porođaja može doći do naglih promena, i često imamo situacije u kojima u roku od dva minuta moramo hitno da uđemo u operacionu salu. Ako porođaj teče bez komplikacija, može se dogoditi da žena rodi kod kuće ili čak u taksiju, i tada je sve u redu. Međutim, ukoliko nastupi hitno stanje, svaka sekunda je ključna, a upravo to čini porođaj kod kuće izuzetno rizičnim - rekla je dr Biljana. 

Kako objašnjava u akušerstvu se ne može predvideti da će sve biti fiziološki.

Foto: K1 televizija/Shutterstock

 

- Krenemo sa normalnom idejom, ali se ne desi uvek tako, tu je veliki problem - dodaje.

Divna Miljković ističe da je asistirani porođaj onaj koji se odvija u prisustvu stručnog medicinskog lica, a može uključivati i dulu, koja nije medicinski radnik, ali ima iskustvo i razume proces porođaja.

- Dule su žene koje pružaju emotivnu podršku porodiljama, a često imaju i sopstveno iskustvo porođaja, iako to nije nužno. One prolaze određenu edukaciju kako bi znale kako da pomognu ženama u tom važnom trenutku. U svetu je ovaj koncept odavno priznat, dok je kod nas još uvek relativno nov - objašnjava Miljković.

Foto: K1 televizija/Shutterstock

 

- Porođaj je prirodan proces i, iako komplikacije mogu da se dese, one nisu česte, to je jako mali prtocenat koji ne zaslužuje da se žene porađaju sa strahovima. Postavlja se pitanje koliko žena može da se porodi potpuno prirodno – bez medicinskih intervencija, lekova, pa čak i bez prisustva medicinskog osoblja. Odgovor je da ih ima mnogo. Ja u potpunosti podržavam prirodni porođaj i iz ličnog iskustva mogu da kažem da je to najbolja opcija za majku i bebu - kazala je ona.

Kako je objasnila porođaj kod kuće kod nas još uvek nije zakonski regulisan.

Na pitanje ko snosi odgovornost u slučaju tragičnog ishoda, Miljković odgovara:

- Isto pitanje možemo postaviti i kada se nešto desi u bolnici - to je stvar pravnog sistema. Ako govorimo o ličnoj i stručnoj odgovornosti, žena koja donosi odluku da se porodi kod kuće sigurno je svesna svih rizika i razmišljala je o svojoj odgovornosti. Na kraju, to je njen izbor - dodaje. 

BONUS VIDEO: 

 

 

Ostavite komentar