DA LI ZNATE ŠTA JE KRIOTERAPIJA, OD KOJE JE ŽENA JUČE U TERETANI UMRLA? Ovu metodu koriste milioni, evo koju zamku krije
podeli vest:

Policija istražuje smrt 29-godišnje zaposlene u teretani On Air u francuskoj prestonici, koja je preminula u ponedeljak tokom krioterapije u teretani u kojoj je radila.
Kako smo već pisali, žena se srušila nakon što je bezbojni azot bez mirisa iscurio iz aparata koji je servisiran dan ranije. Žena stara 34 godine koja je istog dana bila podvrgnuta krioterapiji u istoj teretani zadobila je teške povrede i prebačena je na odeljenje intenzivne nege jedne pariske bolnice.
U pitanju su žene u kardiorespiratornom zastoju – srce i pluća nisu radili – kada je Hitna pomoć stigla na lice mesta oko 18.30 časova.
Tri osobe koje su pokušale da ih reanimiraju prebačene su u bolnicu, a 150 osoba je evakuisano iz zgrade u kojoj se nalazi fiskulturna sala.
Pariska kancelarija javnog tužioca Republike Francuske saopštila je da će patolog pokušati da utvrdi šta je uzrok smrti zaposlene u teretani.
Šta je krioterapija?
Krioterapija obuhvata različite tretmane zasnovane na izlaganju tela veoma niskim temperaturama.
Vrhunski sportisti ga redovno koriste za lečenje povreda mišića, ublažavanje bolova i upala i poboljšanje protoka krvi u telu. Kada je telo dva do tri minuta izloženo temperaturama ispod 0 °C, ono ograničava protok krvi i luči hormone adrenalin i endorfine.
Srce tada počinje da radi brže i distribucija kiseonika u telu se povećava. U takvim uslovima tkiva se brže regenerišu, mišići manje bole, a otok brže popušta. Hladni oblozi su najosnovniji oblik krioterapije.
U savremenoj krioterapiji, tečni azot i azot-oksid se koriste za izlaganje tela temperaturama između -110 i -140 °C u posebnim komorama.
Iako ga vrhunski sportisti redovno koriste tokom lečenja raznih povreda, istraživanja još nisu utvrdila da li je krioterapija zaista efikasna. Medicinski stručnjaci kažu da obkladak leda ili plivanje u hladnoj vodi mogu biti podjednako dobri tretmani.
Evropska asocijacija za industrijske gasove je još 2018. godine izjavila da je azot opasan, da može da izazove pad koncentracije kiseonika u vazduhu i gušenje.
- Osobe koje koriste krioterapiju treba pomno pratiti - poručili su iz Udruženja.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar