NE TERAJTE INAT DRŽAVI, SNIZITE CENE! Guvernerka Tabaković pozvala trgovinske lance da se urazume
Ona je navela i da se nada da se akcija Komisije za zaštitu konkurencije u kontroli cena neće zadržati samo na cenama hrane
13.11.2024
BiznisNBS navodi da pažljivo prati razvoj u oblasti digitalnih valuta centralnih banaka na globalnom nivou.
podeli vest:
U skladu sa globalnim trendom u okviru kojeg centralne banke počinju (a neke su to već uradile) sa izdavanjem digitalnih nacionalnih valuta, NBS ovaj prostor sada otvara i sebi.
U članu 53 postojećeg zakona, koji centralnoj banci daje isključivo pravo da izdaje novčanice i kovani novac u Republici Srbiji, sada se dodaje još jedan stav. On kaže da NBS "ima isključivo pravo izdavanja dinara u digitalnom obliku (digitalni dinar), u skladu s propisom koji može doneti Izvršni odbor". NBS navodi da pažljivo prati razvoj u oblasti digitalnih valuta centralnih banaka na globalnom nivou.
Dodaje i da se u ovom trenutku širom sveta analiziraju benefiti i rizici uvođenja digitalnih valuta centralnih banaka, a „u manjem broju zemalja preduzeti su i pionirski pokušaji njihovog uvođenja u ograničenom obimu“.
Ona je navela i da se nada da se akcija Komisije za zaštitu konkurencije u kontroli cena neće zadržati samo na cenama hrane
13.11.2024
BiznisOsim zatezne kamate, poreski obveznici mogu da budu i prekršajno kažnjeni za neplaćanje svojih obaveza, a sankcija za taj prekršaj je 5.000
11.11.2024
ČuvarkućaČesto se termini digitalna valuta i kriptovaluta podvode pod isti pojam. Međutim radi se o dve različite kategorije. Iako je kriptovaluta deo digitalne valute, to ipak nisu isti pojmovi.
Glavna razlika koju treba shvatiti je da digitalnu valutu uvodi Centralna banka (Central Bank Digital Currency – CBDC). Digitalna valuta funkcioniše isto kao i fizička valuta, sa jedinom razlikom što CBDC-om upravlja i kontroliše Centralna banka, dok je kriptovaluta decentralizovana valuta koja ne zavisi ni od jedne banke za upravljanje već́ od grupe korisnika koji je koriste.
Narodna banka Srbije u skupštinsku proceduru uputila je i izmene četiri zakona iz svoje nadležnosti.
Opravdano su najveću pažnju šire javnosti dobile planirane promene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga i Zakona o bankama.
Ali, i one koje se tiču Zakona o Narodnoj banci Srbije mogu da budu interesantne. Njima, kako tvrdi NBS, jača se supervizorska uloga i samostalnost ove institucije.
Izmenama zakona će Narodna banka dobiti ovlašćenje da kupuje i prodaje zlato u inostranstvu, ali ono što je još važnije jeste - pravo preče kupovine u zemlji. Naime, NBS će imati pravo preče kupovine zlata dobijenog eksploatacijom, pripremom i preradom mineralnih sirovina u Srbiji.
To znači da će svi koji se bave ovim biznisom zlato morati prvo da ponude centralnoj banci. Ova će zauzvrat morati da im ponudi tržišnu cenu kako bi se poštovala pravila konkurencije.
- Uspostavljanjem prava preče kupovine zlata u korist Narodne banke Srbije, jača se uloga NBS i obezbeđuje da zlato dobijeno eksploatacijom, pripremom ili preradom mineralnih sirovina u Republici Srbiji ostane u zemlji, što će uticati na dalje povećanje nivoa deviznih rezervi, čime se doprinosi finansijskoj stabilnosti. Ovim se prirodni resursi Republike Srbije na najbolji način koriste za potrebe naše zemlje - stoji u obrazloženju ovog člana.
Foto: Pexels.com
U skladu sa globalnim trendom u okviru kojeg centralne banke počinju (a neke su to već uradile) sa izdavanjem digitalnih nacionalnih valuta, NBS ovaj prostor sada otvara i sebi.
U članu 53 postojećeg zakona, koji centralnoj banci daje isključivo pravo da izdaje novčanice i kovani novac u Republici Srbiji, sada se dodaje još jedan stav. On kaže da NBS „ima isključivo pravo izdavanja dinara u digitalnom obliku (digitalni dinar), u skladu s propisom koji može doneti Izvršni odbor“.
NBS navodi da pažljivo prati razvoj u oblasti digitalnih valuta centralnih banaka na globalnom nivou. Dodaje i da se u ovom trenutku širom sveta analiziraju benefiti i rizici uvođenja digitalnih valuta centralnih banaka, a „u manjem broju zemalja preduzeti su i pionirski pokušaji njihovog uvođenja u ograničenom obimu".
U drugoj fazi projekta će ruski turisti moći da podižu gotovinu sa ruskih bankarskih kartica u Iranu
13.11.2024
BankeSad svi samo pričaju o tome kako da se trguje sa Rusijom
07.11.2024
BiznisDanas se obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu
11.11.2024
SrbijaKako prenosi RTK, danas se završava prelazni period od tri meseca koji je tzv. Centralna banka Kosova odredila po pitanju dinara
11.05.2024
Srbija
Ostavite komentar