Ekonomija > Banke

BANKA UPOZORAVA NA PREVARU Ukrašće vam i poslednju paru sa računa: Evo kako da se zaštitite!

Hakeri kradu na načine koji vam možda i ne bi pali na pamet.

Izvor: K1info

Autor: Milana Petković

28/12/2024 > 08:16

podeli vest:

BANKA UPOZORAVA NA PREVARU Ukrašće vam i poslednju paru sa računa: Evo kako da se zaštitite!
Foto: Youtube PrintScreen/Tech ET


"Jedan pogrešan klik može skupo da vas košta", prva je rečenica mejla upozorenja koji korisnicima stiže od banaka. Prevaranti postaju sve domišljatiji kada su u pitanju sajber krađe novca sa računa i ukoliko niste dovoljno dobro informisani, baš vi možete biti sledeća žrtva.

Trenutno su aktuelne tri vrste prevara, sudeći po njihovoj učestalosti - prevara sa dostavom, investiciona prevara i piramidalna šema.

Šta koja od tri najčešće prevare podrazumeva?

Kada govorimo o prevari sa dostavom, u pitanju je napad putem lažnih SMS obaveštenja o pošiljkama. Od vas se zahteva ažuriranje ličnih podataka za dostavu i uplata na ime carinskih ili drugih troškova, a cilj napadača jeste prikupljanje podataka sa vaše platne kartice, koja se kasnije zloupotrebljava.

Foto: Banca Intesa

 

Napadači koriste različite tehnike manipulacije u direktnoj komunikaciji sa vama (chat aplikacije/pozivi) i to se naziva investiciona prevara. Prevaranti garantuju veliku zaradu u odnosu na uloženi iznos u akcije velikih kompanija ili kripto valute, a krajnji cilj im je neovlašćeni pristup vašem nalogu mobilnog ili veb bankarstva i zloupotreba sredstava.

Foto: Banca Intesa

 

Slično funkcionišu i piramidalne prevare prilikom kojih napadači putem lažnih oglasa na društvenim mrežama nude mogućnost lake i brze zarade. Uz uplatu inicijalnog depozita, i lajkovanjem različitih sadržaja na internetu, "ostvarujete" dodatnu zaradu, radeći od kuće. Napadači zadobijaju poverenje žrtve isplatom prve zarade, koja je u stvari uplaćeni depozit neke nove žrtve. Cilj napadača je iznuda sve većih uplata depozita, dok krajnja zarada nikada ne bude isplaćena.

Foto: Banca Intesa

 
Koje mere možete preduzeti da se zaštitite?

Banke savetuju da pre svega proverite autentičnost poruke sa dostavnom službom putem zvaničnih kanala, isto tako - ne ostavljajte svoje podatke na nepoznatim linkovima ili aplikacijama bez prethodne provere.

Budite skeptični prema garantovanim zaradama koje se ostvaruju uz minimalni rizik. Ne delite svoje korisničke podatke za digitalno bankarstvo i nemojte po zahtevu drugih instalirati aplikacije za udaljeni pristup vašem uređaju jer prevaranti tako mogu doći do vaših lozinki i PIN kodova.

Budite izuzetno oprezni kada naiđete na oglase koji obećavaju brzu i laku zaradu. Ako neko garantuje brz profit, postoji velika verovatnoća da je u pitanju prevara i o tome uvek vodite računa, piše u mejlu koji je Banka Intesa uputila svojim potrošačima.

BONUS VIDEO:

 

 

Ostavite komentar