Ekonomija > Banke

BANKA UPOZORAVA: LAŽNI NOVAC JE NA ULICAMA! Dobro pogledajte novčanice od 20 i 50 evra, posle uzimanja nema kajanja

Izvor: K1info

23/02/2025 > 12:21

podeli vest:

BANKA UPOZORAVA: LAŽNI NOVAC JE NA ULICAMA! Dobro pogledajte novčanice od 20 i 50 evra, posle uzimanja nema kajanja
Foto: Unsplash.com


Prema podacima nemačke Bundesbanke, prošle godine zaplenjeno je više falsifikovanih novčanica nego što je to bio slučaj od 2017. godine. Što je još više zabrinjavajuće, kvalitet falsifikata nije značajno poboljšan, a jedna stara prevara nastavlja da napreduje. Ali koliko je stvarna opasnost od falsifikovanog novca? I kako na prvi pogled prepoznati lažne novčanice?

Odakle dolazi lažni novac?

Falsifikovanje novca postoji sve dok postoje novčanice, ali zahvaljujući internetu, pristup lažnim novčanicama je lakši nego ikad. Falsifikovani novac često dolazi iz zemalja istočne Evrope ili Azije, gde ilegalne štamparije proizvode falsifikate u velikim količinama. Analiza Bundesbanke pokazuje da su u Nemačkoj 2024. godine policija, trgovci i banke zaplenili 72.413 falsifikovanih novčanica. To je 28 odsto više nego prethodne godine, a sličan porast zabeležen je i od 2022. do 2023. godine.

Posebno su uobičajene novčanice označene kao „Movie Monei“ ili „Prop Copi“. Kriminalci koriste ove novčanice sa filmskim rekvizitima da prevare potrošače. Takvi falsifikati često završe u opticaju – često preko ljudi koji ih pogrešno smatraju pravim novcem. Burkhard Balz, šef Bundesbanke, upozorava: Čak i štampani materijal koji podseća na novčanice i koji se može zameniti sa pravim novcem je nezakonit. U Nemačkoj, skoro jedna petina (17 odsto) svih zaplenjenih falsifikata je upravo takav novac sa natpisima kao što su „Movie Monei“ ili „Prop Copi“.

20 i 50 evra najčešći "lažnjaci"

Najčešće falsifikovane novčanice su od 20 i 50 evra, koje se često koriste u svakodnevnom plaćanju. Samo novčanica od 50 evra čini 40 odsto svih falsifikata zaplenjenih u Nemačkoj. Takođe je sve veći broj falsifikovanih kovanica od 2 evra, ali u manjem obimu. Broj zaplenjenih falsifikovanih novčanica evra u Evropi porastao je za 18,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu, na ukupno 554.000. Jedan od glavnih faktora ovog povećanja je ekspanzija filmskog novca. Evropol je krajem oktobra sproveo koordinisanu policijsku operaciju u 18 evropskih zemalja, tokom koje su zaplenjena 174 paketa sa lažnim novcem. Veći deo je takođe označen kao „Movie Monei” sa nominalnom vrednošću od 14 miliona evra.

- Videli smo povećanje broja falsifikovanih novčanica i u Nemačkoj i u evrozoni. Ali to ne znači da su falsifikati postali bolji: većina njih je i dalje primitivna i lako prepoznatljiva - zaključuje Balc.

Kako prepoznati lažni novac?

Da biste prepoznali falsifikovani novac, obratite pažnju na bezbednosne karakteristike evro novčanica, kao što su vodeni žig, hologram i sigurnosna traka. Pored toga, postoje posebni markeri za verifikaciju novca koji pokazuju hemijsku reakciju na štampanje novčanica. Ako oznaka potamni, to je lažni novac.

Koliki je rizik od lažnog novca u vašem novčaniku?

Bundesbanka smiruje zabrinutost: iako brojke rastu, rizik za potrošače ostaje relativno nizak. Statistički gledano, na 10.000 stanovnika dolazi devet falsifikovanih novčanica. Ako ste pažljivi i upoznati sa bezbednosnim funkcijama, u većini slučajeva možete se zaštititi od prevare.

Najvažniji savet: dobro pogledajte novčanicu i proverite ako ste u nedoumici. Poseban oprez je potreban kada se obavljaju veće gotovinske transakcije. Ako ipak primite falsifikovanu novčanicu, jedini zakonski pravac je da je prijavite policiji ili Bundesbanci – budući da je dalje predaja lažnog novca, čak i nenamerno, kažnjiva.

Ako dobijete falsifikovanu novčanicu, na gubitku ste. Stoga važi pravilo: bolje je proveriti više puta nego završiti sa bezvrednim papirom, piše fenix.

BONUS VIDEO

Ostavite komentar