Ekonomija > Biznis

OVA DRŽAVA UVELA JE ZAKON DA SE RADI ČETIRI DANA NEDELJNO BEZ SMANJENJA PLATE I sad su vodeća ekonomija na kontinentu

Produktivnost ostala ista ili poboljšana na većini radnih mesta. Zdravlje zaposlenih i njihovo zadovoljstvo drastično su poboljšani

Izvor: K1info

30/10/2024 > 21:12

podeli vest:

OVA DRŽAVA UVELA JE ZAKON DA SE RADI ČETIRI DANA NEDELJNO BEZ SMANJENJA PLATE I sad su vodeća ekonomija na kontinentu
Foto: Unsplash.com


Ekonomija Islanda nadmašuje većinu evropskih zemalja nakon što je uvela kraću radnu nedelju širom zemlje bez smanjenja plata, pokazalo je istraživanje objavljeno u petak. 

Island je prošle godine zabeležio brži ekonomski rast od većine evropskih zemalja, a njegova stopa nezaposlenosti je jedna od najnižih u Evropi, napominju Institut za autonomiju Ujedinjenog Kraljevstva i Islandsko udruženje za održivost i demokratiju (Alda).

„Ova studija pokazuje pravu priču o uspehu: kraće radno vreme je postalo široko rasprostranjeno na Islandu... a ekonomija je jaka prema brojnim pokazateljima“, rekao je Gudmundur D. Haraldsson, istraživač u Aldiju.

 

U dva velika istraživanja između 2015. i 2019. godine, zaposleni u javnom sektoru na Islandu radili su 35-36 sati nedeljno, bez smanjenja plate. Mnogi učesnici su ranije radili 40 sati nedeljno. Ispitivanja su uključivala 2.500 ljudi, više od 1% radne populacije Islanda u to vreme, i bila su usmerena na održavanje ili povećanje produktivnosti uz poboljšanje ravnoteže između posla i privatnog života.

Istraživači su otkrili da je produktivnost ostala ista ili poboljšana na većini radnih mesta. Zdravlje zaposlenih i njihovo zadovoljstvo drastično su poboljšani. Uočeni stres je smanjen, a balans između poslovnog i privatnog života povećan.

Nakon objavljivanja rezultata, islandski sindikati su pregovarali o skraćenom radnom vremenu za desetine hiljada svojih članova širom zemlje. Godine 2023. privreda Islanda je porasla za 5%, postigavši drugu najveću stopu rasta među bogatim evropskim ekonomijama. Ovo je mnogo više od prosečne stope rasta zemlje od skoro 2% u deceniji između 2006. i 2015. godine.

Niska stopa nezaposlenosti na Islandu snažan je pokazatelj vitalnosti privrede, istakli su Institut za autonomiju i Alda. 

Anketa

Ostavite komentar