Ekonomija > Biznis

O SANKCIJAMA NIS-u: Naša zemlja je uporište borbe velikih sila! Evo kakve bi posledice mogle da se dogode

Eksperti saglasni da se želi oslabiti uticaj Rusije na Zapadnom Balkanu

Izvor: K1info/kurir.rs

Autor: Milena Gačević

10/01/2025 > 23:00

podeli vest:

O SANKCIJAMA NIS-u: Naša zemlja je uporište borbe velikih sila! Evo kakve bi posledice mogle da se dogode
Foto: NIS


Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija je dodalo Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmerenih protiv kompanije Gaspromnjeft i Ruske Federacije.

Sjedinjene Američke Države su uvele neke od najstrožih sankcija ruskoj naftnoj industriji.

Šta Srbija može da očekuje u narednih nekoliko sedmica povodom tih sankcija? O tome govore stručnjaci i poznavaoci geopolitičkih kretanja.

Rok od 45 dana upravo je dat kako bi se izvršila određena tranzicija, kako bi se videlo na koji način će se Srbija snabdevati gasom i naftom (u narednom periodu). Trenutno predstavlja problem s obzirom na to da su ruske kompanije pod sankcijama i da ne mogu da vrše transakcije preko evropskih banaka, samim tim će pod sankcije spasti upravo i onaj deo koji se tiče Poštanske štedionice i NBS. U tom slučaju, iako bude predaja vlasništva, prodaja tačnije, onda će čak i za to morati da se pita ministarstvo finansija SAD, ocenjuje gošća TV Kurir Biljana Šahrimanjan Obradović iz Centra za stratešku analizu. 

Tanjug

- Dakle, neće biti tako lako da neko drugi bude vlasnik ruskog dela, a jedan problem veže i drugi, što znači da nije lak posao pred našim rukovodstvom. Rusija će se boriti do poslednjeg trenutka samo da ne proda svoj udeo, a isto tako da će pronaći metode da oni budu što manje u gubitku, ali ove sankcije neće oštetiti Srbiju, koliko će da boli Rusiju. Pod sankcijama nije samo Gasprom, već i ostale ćerke firme, ne samo u Srbiji, već u čitavom svetu - dodala je.

Rajko Petrović iz Instituta za evropske studije je diskutovao o manevarskom prostoru u pomenutih 45 dana:

- Mislim da Rusija neće pristati na prodaju tog svog dela, NIS je svih ovih godina jedna važna poluga za uticaj i projekciju moći Rusije na ovom prostoru. Naš manevarski prostor je dosta uzak, evidentno je da sanckije SAD neće biti povučene sve dok se ruski udeo neutrališe na bilo koji način. Za nas bi bilo najbolje da mi otkupimo te akcije koje su u vlasništvu Rusije, ali ako do toga ne dođe, sigurno će američke kompanije biti zainteresovane za otkup tog dela ukoliko Rusija bude spremna da to proda. Rusiji bi bilo više u interesu da proda Srbiji, ali ako to ne bude moguće iz finansijskog ili drugog razloga, a čak se spekuliše o tome da bi mogli i Kini da prodaju svoj udeo, što bi napravilo dodatne probleme. Ovde jeste bitno kakve će političke posledice sve to da ostvari. Ove sankcije su namenjene Rusiji, tu nema sumnje, a naša zemlja je samo uporište te borbe između Moskve i Vašingtona oko dominacije na ovom prostoru.

Obradović je diskutovala i da li će se Putin potresti zbog ovih sankcija:

-...Ako postoji plan i strategija SAD sa svojim saveznicima EU, onda vidimo da korak po korak, a pritom veoma brzo, čine da Rusija gubi uticaj, zasad na tri sfere i to za godinu i po dana, što je kratak period. Gubljenjem energetskog uticaja, Rusija će izgubiti kompletan uticaj na Zapadnom Balkanu, što i jeste cilj grupe G7 zemalja, kako bi istisnuli Rusiju i njen uticaj, da izgubi monopol.

Petrović je komentarisao da li očekuje da će posle Amerike reagovati i ostale države poput Velike Britanije:

- Lančana reakcija se očekuje od onih zemalja koje slepo slede spoljnu politiku Vašingtona, a Ujedinjeno Kraljevstvo je drugačija priča, a oni su najavili da će učestvovati u svim paketima sankcija SAD. ...Videćemo kako će na te sanckije da reaguje Hrvatska, ta mreža snabdevanja naftom je funkcionisala preko Hrvatske, čak i za vreme tamošnjeg građanskog rata 1991. godine. Oglasio se i hrvatski premijer i rekao je da nikome nije u interesu da naškodi ekonomiji Srbije...

Kompanija „Gaspromnjeft“ smatra da je odluka o uključivanju njene imovine na američku listu sankcija neosnovana i nelegitimna, ali se u poslednje dve godine pripremala za moguća ograničenja i nastaviće sa radom, saopšteno je iz kompanije.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar