Ekonomija > Biznis

KINEZ KOJI UGROŽAVA DOMINACIJU SAD U OBLASTI AI: Prošle godine dao samo 2 intervjua (VIDEO)

Ko je Liang Venfeng, osnivač kineskog AI startapa DipSik?

Izvor: K1info/telegraf.rs

Autor: Milena Gačević

31/01/2025 > 23:30

podeli vest:

KINEZ KOJI UGROŽAVA DOMINACIJU SAD U OBLASTI AI: Prošle godine dao samo 2 intervjua (VIDEO)
Foto: Printscreen/You tube


Liang Venfeng, 39-godišnji osnivač kineskog AI startapa DipSik (DeepSeek), u samo nekoliko nedelja postao je zaštitno lice kineske tehnološke industrije i simbol nade da će zemlja uspeti da zaobiđe sve stroža ograničenja izvoza koja nameću Sjedinjene Američke Države.

Do 20. januara, Liang je vodio izuzetno povučen život daleko od očiju javnosti. Tog dana bio je jedan od devet odabranih pojedinaca koji su učestvovali na zatvorenom simpozijumu kojem je domaćin bio kineski premijer Li Ćijang. Na događaju je izneo svoja stanovišta o kineskoj tehnološkoj politici, što je jasan znak da Peking vidi DipSik kao ključnog igrača u potencijalnoj promeni globalnog AI poretka u korist Kine, piše Rojters.

Rojters dodaje da, iako je događaj bio zatvorenog tipa, u javnost su procurele fotografije i snimci koje je objavila državna televizija CCTV. Liang se isticao među okupljenima, a njegov mladalački izgled odudarao je od sedokosih akademika, državnih zvaničnika i rukovodilaca velikih državnih korporacija sa kojima je delio sto.

 

Nova nada kineske tehnologije, osnivač DipSika, potom je lansirao u svet svoj besplatni AI četbot i tvrdio da njihov model koristi manje podataka i značajno jeftinije resurse od konkurencije. Ova objava izazvala je globalni pad vrednosti akcija tehnoloških kompanija – na primer, potpuno je potopila kralja čipova, Envidiju, koja je u jednom danu izgubila 600 milijardi dolara.

Prema dostupnim informacijama svetskih medija, Liang je prilično povučena osoba i prošle godine je dao samo dva intervjua za kineski medij Waves, dok je DipSik nedavno odbio zahteve za razgovor. Međutim, ono što se zna o njegovom pristupu veštačkoj inteligenciji značajno se razlikuje od dosadašnjeg kineskog tehnološkog modela, koji se često oslanjao na brzu prilagodbu i skaliranje inovacija razvijenih na Zapadu.

Za razliku od mnogih kineskih AI kompanija koje su fokusirane na razvoj aplikacija, Liang je DipSik usmerio isključivo na razvoj temeljnih AI modela, sa ambicijom da dostignu ili nadmaše OpenAI. Njihova strategija se zasniva na ideji da će njihovi modeli postati osnova za AI proizvode koje će razvijati druge kompanije.

Veštačka inteligencija u Kini ne može zauvek ostati u ulozi onoga ko prati druge. Često se kaže da kasnimo godinu ili dve za SAD, ali stvarni jaz nije vremenski – on je u razlici između originalnosti i imitacije, rekao je Liang u intervjuu prošlog jula, prenosi Rojters.

Njegovi komentari ukazuju na širi problem u kineskoj tehnološkoj industriji – nedostatak poverenja u sopstvene inovacione sposobnosti, uprkos značajnim finansijskim resursima.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar