Ekonomija > Biznis

PLATE ZA FEBRUAR ISPLAĆUJU 10 DANA RANIJE Evo šta je razlog, sve će da nas zabrine!

Izvor: K1info

18/02/2025 > 14:30

podeli vest:

PLATE ZA FEBRUAR ISPLAĆUJU 10 DANA RANIJE Evo šta je razlog, sve će da nas zabrine!
Foto: NIS


Poslovodstvo Naftne industrije Srbije najavilo je zaposlenima da će sutra unapred dobiti februarsku platu, saznaje Kompas-info.

Razlog leži u strahu da neće biti novčane mase za isplatu redovnih zarada zbog najave banaka da će u sklopu američkih sankcija uvedenih NIS-u obustaviti sva međunarodna plaćanja 28. februara.

Zaposleni u NIS-u dobili su jutros obaveštenje da će februarska plata biti isplaćena unapred. Nezvanično se razmatra da se do kraja ovog meseca avansno isplati i plata za mart.

- S obzirom na to da se aktivno radi na pronalaženju konačnog rešenja u vezi sa sankcijama SAD-a našoj kompaniji, odlučeno je da se avnasna isplaga februarskih zarada realizuje do 19. februara. Naša kompanija je ovu odluku donela kako bi obezbedila sigurnost i zaštitu i održala finansijsku i socijalnu stabilnost zaposlenih. Zarada će biti uvećana za minuli rad, topli obrok i regres, a u obračunu zarade koristiće se podaci koji su poznati u trenutku obračuna - navodi se između ostalog u mejlu kojim su obavešteni zaposleni, a u koji je Kompas-info imao uvid.

Zaposlenima se isplata zarada unapred razmatra još od decembra, kada su najavljene američke sankcije, ali se čekala potvrda kada će tačno biti ugroženo poslovanje kompanije na međunarodnom tržištu.

Šta je problem?

Najveći problem NIS-a je plaćanje nafte i opreme na međunarodnom tržištu, što će kompaniji od 28. februara biti onemogućeno.

NIS u Srbiji nastavlja da posluje nesmetano, ali kao jedina kompanija koja ima rafineriju za preradu nafte u zemlji ovo bi moglo da ugrozi snabdevanje čitavog domaćeg tržišta.

Šta je rešenje?

NIS i Vlada Srbije nezvanično razmatraju nekoliko rešenja, a sva se svode na to da se pronađe posrednik za kupovinu nafte i opreme na međunarodnom tržištu.

Jedno rešenje je da neka od inostranih naftnih kompanija (nezvanično se spominje MOL) kupuje za NIS naftu na svetskom tržištu, koju će ovoj kompaniji preprodati u Srbiji, a za uzvrat dobiti povoljniju cenu kada se u rafinerijama NIS-a sirovina preradi u naftne derivate. Još uvek nije poznato da li bi Amerikanci zažmurili na jedno na ovakvu transakciju kojom bi bile premošćene sankcije ruskoj kompaniji.

Drugo rešenje je da Vlada Srbije formira Agenciju za naftne derivate koja bi se bavila kupovinom i uvozom nafte, a potom bi je u Srbiji preprodavala svim zainteresovanim stranama, uključujući i NIS. I za ovo rešenje postoji bojazan da bi SAD izvršile pritisak da država Srbija ne sme da posluje sa ruskom kompanijom.

Treće rešenje je da se formira privatna firma koja bi se bavila kupovinom i uvozom sirove nafte, a potom preprodavala NIS-u u Srbiji. Ni za ovo rešenje se ne zna da li bi prošlo ispod američkog radara, ali se veruje da bi jedno od tri ponuđena moglo da bude prihvatljivo.

Shutterstock.com/max.ku

Ruska strana je prema nezvaničnim saznanjima Kompasa voljna da Republici Srbiji proda šest odsto udela u NIS-u, čime bi ruski udeo spao na 49 odsto. Kremlj je navodno zvaničnim kanalima saopštio Vladi Srbije da je to jedini ustupak na koji ruska strana može da pristane i da u ovom trenutku nisu zainteresovani za prodaju NIS-a.

Nezvanično se u javnosti spominjala i mogućnost nacionalizacije NIS-a, ali je u Vladi Srbije zaključeno da bi se takvim rešenjem država stavila u jako nepovoljan položaj uoči predstojećih pregovora o novom ugovoru o kupovini gasa iz Rusije.

Reč zaposlenih

Zaposleni u NIS-u čekaju od poslovodstva odgovore da li će i posle 28. februara dobijati redovne zarade. Problem je što na to pitanje ni poslovodostvo ne može ništa sa sigurnošću da kaže, zbog čega je i odlučeno da se plata isplati unapred i tako obezbedi unutrašnji mir u kompaniji.

Postoje i nezvanične najave da će Vlada Srbije pronaći način da iz budžeta isplati zarade zaposlenima u NIS-u, ukoliko stvarno kompanija zapadne u problem zbog obustave poslovanja s bankama, ali se o tome zvanično još uvek niko nije izjašnjavao.

BONUS VIDEO

 

Ostavite komentar