SRBI UPOZORENI NA PREVARE POSLE KOJIH NEMA OPORAVKA Veštačkom inteligencijom udaraju na ovu grupu građana!
podeli vest:

Veštačka inteligencija (VI) postaje sve sofisticiranija i za njenu bezbednu primenu korisnici treba što bolje da se informišu, a posebno mala preduzeća jer većina njih posle hakerskih napada ne može da se oporavi, rečeno je danas na panelu "Informaciona bezbednost u vreme AI ekspanzije" u Evropskoj kući.
Šef Odseka za regulativu u oblasti informacionog društva u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija Milan Vojvodić je rekao, na panelu koji je organizovao NIN, da VI može da se iskoristi maliciozno i da je za njenu bezbednu primenu potreban kontinuiran rad.
- Kao i svaka druga tehnologija i VI može da se iskoristi zlonamerno - izjavio je Vojvodić.
Govoreći o Zakonu o informacionoj bezbednosti, koji je usvojen 2016. godine, Vojvodić je rekao da je implementacija tog zakona danas na zavidnom nivou.
- Kada je taj zakon usvojen 2016. godine, postojalo je dosta nedoumica oko njegove primene. Kroz godine implemetacija tog zakona je porasla i na zavidnom je nivou. Postignut je znčajni napredak u odnosu na tu 2016. godinu - naveo je Vojvodić.
On je istakao da je ovim zakonom predviđena podela operatora sistema informaciono-komunikacionih tehnologija na prioritetne i važne, kao i mogućnost intervencije Vlade Srbije u slučaju veoma visokog nivoa opasnosti po informacionu bezbednost.
- Ono što smo uveli ovim zakonom je slučaj incidenta čiji je nivo veoma visok. To su oni incidenti koji se ne mogu otkloniti redovnim delovanjem nadležnih institucija i operatora IKT sistema od posebnog značaja, kada je potrebna posebna pažnja i posebna aktivnost da bi se otklonile ozbiljne posledice po društvo - naveo je Vojvodić.
Zorica Vasileva iz Delegacije EU u Srbiji rekla je da je predsednica Evropske komsiije Ursula von der Lajen najavila da će se u narednom periodu masovno ulagati u informacionu bezbednost i istakla je da je to veoma važno jer VI postaje sve sofisticiranija. - EU ima regulatorni sistem koji je jako napredan, s ciljem da zaštite svoje tržiste i da ujedno reguliše VI koja postaje sve sofisticiranija - dodaje Vasileva.
Miloš Kontić iz Pulsec Telekom Srbija naveo je da čak 60 odsto manjih i srednjih preduzeća, nakon hakerskog napada, ne može da se oporavi, a da velikim preduzećima treba puno vremena da saniraju štetu napravljenu ovim napadom.
- Važno je da svim preduzećima priuštimo neki nivo sajber bezbednosti - dodao je Kontić.
Prema njegovim rečima, veliki problem u društvu je manjak informisanosti korisnika digitalnih usluga.
- Nedostaje informisanost korisnika svih digitalnih usluga i to je stvar na koju mora da se posveti pažnja - rekao je Kontić.
Tiodor Jovović iz Udruženja banaka Srbije rekao je da preduzeća moraju da budu pripremljena u slučaju sajber napada.
- Ne možemo da imamo stav - ako se desi, desi se. Moramo da budemo pripremljeni - poručio je on.
Govoreći o pripremljenosti banaka na novitete koje donosi VI, on je rekao da su banke spremne na sve dolazeće regulative, kao i da ih spremno dočekuju.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar