Ekonomija > Čuvarkuća

NOVI biznis u Srbiji: Nemate stan da IZNAJMITE Rusima? Ne brinite, ponudite im ĆOŠAK U kancelariji

Cene od 65 do 160 evra zavisi od paketa za koje se korisnici odluče

Izvor: K1info/blic.rs

04/02/2023 > 22:02

podeli vest:

NOVI biznis u Srbiji: Nemate stan da IZNAJMITE Rusima? Ne brinite, ponudite im ĆOŠAK U kancelariji
Foto: Pexels.com


Sa dolaskom ruskih državljana, građani Srbije su se na razne načine domišljali kako da zarade od toga, pa su masovno porasle cene kirije, ali i jedan drugi vid biznisa, a to su "habovi", odnosno zajednički prostor za rad.

U pitanju je zajednički ili deljen radni prostor ili "coworking space". Ovaj princip rada je naročito bio popularan tokom pandemije i bio je rasprostranjen širom sveta, a nedavno je zaživeo i kod nas.

Jedno mesto u ovakvom habu prosečno košta 150 evra, te ne čudi što su mnogi stanodavci pretvarali svoje nekretnine u ovakve formate. Na taj način su preduzetnici dodatno zarađivali sa dolaskom stranih državljana.

Cena mesta u habu prvenstveno zavisi od paketa koje ovakvi prostori nude, a njihovi korisnici uglavnom su filenseri koji rade za strane kompanije.

- U ponudi imamo različite pakete, a naš prostor podeljen je na dve zone. Fiksni sto je 160 evra za mesec dana, fleksibilni sto (nemate određeno mesto gde ostavljate stvari) iznosi 140 evra mesečno, dok su korisnicima dostupne i dve part time opcije - pet termina u toku meseca po ceni od 65 evra ili deset termina po ceni od 80 evra - kažu iz jednog ovakvog radnog okruženja gde je popunjenost mesta trenutno oko 90 odsto.

Bez dobrog interneta ovaj biznis nije moguć

Međutim, ovaj biznis nije dugog veka, pa posao opada kako Rusi odlaze iz Srbije, o čemu je govorio agent za nekretnine Dušan Mirkulovski.

- Pre godinu dana kada su Rusi krenuli da dolaze, ljudi su masovno prilagođavali poslovne prostore i otpočinjali takav vid biznisa, pretvarali su stambene prostore ili lokale u "open space" i otvarali habove. Ipak, tu je došlo do problema jer veliki broj njih nije mogao da obezbedi odgovarajuću mrežu internet konekcija, ili su se javili problemi sa električnom mrežom - rekao je on.

Prema njegovim rečima, vremenom su usled brojnih poteškoća, mnogi ispali iz ovog biznisa, a na tržištu su opstali samo veliki poslovni prostori prilagođeni za preko 100 mesta.

Nije dovoljno da samo opremite kancelarije da bi posao opstao

- Trend otvaranja habova je odlaskom Rusa polako počeo da odumire, manji prostori sa 20 ili 30 radnih mesta mahom nisu opstali, već su veliki poslovni centri preuzeli taj biznis. Dolazili su nam klijenti koji su godinama rentirali poslovne prostore, pretvarali ih u "hub", ali nisu opstali u poslu jer dosta njih nije shvatilo da je "hub" biznis kojim morate konstantno da se bavite, nije dovoljno samo da date u najam poslovni prostor - navodi sagovornik koji dodaje da je, u slučaju da ste odlučili da otvorite "hub", potrebno da zaposlite radnike u tri smene, kvalifikovane koji znaju strane jezike, obezbedite i održavate prostor.

Kako pojašnjava, većina korisnika hubova ima zaposlenje ili su angažovani na projektima u stranim zemljama gde zbog vremenske razlike imaju radno vreme u večernjim satima, a više od 95 odsto korisnika dolazi iz IT sfere.

On navodi i da je dodatni benefit ukoliko hub ima obezbeđeno parking mesto za svoje korisnike, ali da nije preduslov za uspešno poslovanje imajući u vidu da, iz svog iskustva gledano, većina korisnika koristi bicikl ili električni trotinet kao prevozno sredstvo.

 

Ostavite komentar