SKORO TREĆINA AMERIKANACA SREĆNA ZBOG POBEDE TRAMPA: Evo šta je još pokazala nedavna anketa
Čak 59 odsto anketiranih zadovoljno je potezima Trampa u periodu prenosa vlasti.
VestiSindikati traže minimalac od 43.000 dinara do kraja godine
podeli vest:
Minimalna potrošačka korpa u septembru u Srbiji iznosila je 51.000 dinara i procene su da će ona do decembra, odnosno kraja godine, biti uvećana na 56.000 dinara. Šta će neko ko ima minimalnu zaradu od oko 40.000 dinara u decembru ili januaru moći da kupi za svoju platu, pitaju se sindikati.
Preko 40 odsto novca iz minimalne potrošačke korpe odlazi na hranu i, po svemu sudeći, na osnovne prehrambene proizvode će odlaziti sve veći deo plate jer su prognoze da će hrana i energenti najviše poskupeti u narednom periodu.
Potrošačke cene u avgustu 2022. godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 13,2 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Hrana je, za godinu dana, poskupela 20,9 odsto.
Najviše je, od prošlog do ovog avgusta, cenu uvećala grupa namirnica „kafa, čaj i kakao“ – za 25,7 odsto. Hleb i žitarice poskupeli su 24,1 odsto, dok je meso za godinu dana poskupelo 23,7 odsto.
Riba je uvećala cenu za 23,9 odsto, a mleko, sir i jaja za 23,5 procenata
Predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i Ujedinjenih granskih sindikata (UGS) Nezavisnost traže da se minimalna cena rada do kraja godine poveća na 43.000 dinara.
Oni su to zatražili na javnoj sednici koju su održali ispred Palate Srbija, a odakle su zahtev uputili Socijalno-ekonomskom savetu, koji je zasedao tokom prepodneva.
Zoran Mihajlović, sekretar Veća S S S S objasnio je da povećanje minimalca zahtevaju oba sindikata, a takođe traže da se od naredne godine o minimalnoj ceni rada razgovara dva puta godišnje.
- Smatramo da minimalna zarada mora da bude veća od 40.000 dinara, jer su cene osnovnih životnih proizvoda otišle drastično gore i da ono što se nudi kao minimalna zarada na pokriva ni polovinu minimalne potošačke korpe od 35.000 dinara - rekao je Mihajlović obraćajući se okupljenima dok je stajao ispred dva stola puna različitih namirnica.
Precizirao je da je 21.000 dinara iz minimalne potrošačke korpe namenjeno prehrambenim proizvodima, a ostatak za druge životne potrebe.
- Minimalna potrošačka korpa u septembru vredi 51.000 dinara, a očekujemo da će do kraja godine iznositi 56.000 dinara, a tek u tom trenutku će doći minimalna zarada od 40.000 dinara. Zamislite šta će biti u junu sledeće godine sa 40.000 dinara i sa cenama u Srbiji, šta će tada tročlana porodica moći da kupi - upozorio je Mihajlović.
Dodao je da sindikati smatraju da do kraja godine minimalac treba da iznosi 43.000 dinara, a da se u decembru pregovara o njegovoj visini za 2023, te da se ubuduće određuje dva puta godišnje.
On je rekao i da je povećanje plata od 12 procenata koje je obećano deplasirano, jer je to inflacija koja je sada oko 15 procenata već "pojela".
Potpredsednik UGS Nezavisnost Dejan Titović rekao je da vlada nije čak ni odgovorila na predlog sindikata o utvrđivanju visine minimalca dva puta godišnje.
On smatra da je država maksimalno izašla u susret poslodavcima time što je povećala neoporezivi deo zarade.
Potpredsednik SSSS Dušan Vuković rekao je da je u sadašnjoj potrošačkoj korpi najviše hleba, ulja i masti.
- Navikavaju nas u 21. veku da se vratimo masti, hlebu i alevoj paprici - rekao je Vuković.
Istakao je da, prema računici sindikata, za poslednjih 10 godina zaposleni imaju primanja koja su za 1.400 evra niža od onih koja bi im bila potrebna da kupe minimalnu potrošačaku korpu.
Sindikalci su izneli poidatke po kojima je potrošačka korpa u junu 2021. godine bila nešto preko 39.334 dinara, u junu ove godine više od 44.346 dinara, a u septembru je stigla do 50.197 dinara.
Oni koji su u junu primili minimalnu platu od 35.000, u julu su primili 33.000 dinara, a za hranu i bezakoholna pića bilo je potrebno 33.000 dinara, ističu predstavnici više udruženja.
Marko Aksentijević iz Ministarstva prostora rekao je da je prema podacima iz minimalne potrošačke korpe za stanovanje potrebno 8.260 dinara, a pitanje je da li za to može da se kupi sada i kubik drva.
Eurostat, naglasio je, stavlja granicu preopterećenosti plate na 40 odsto, što znači da svi koji plaćaju za stanovanje preko toga nemaju uslova za normalan život.
- U Srbiji 62 odsto onih koji žive u iznajmljenim stanovima prelazi tu granicu, a čak 16,5 odsto je onih koji nemaju ni kredit ni rentu, a prelaze tu granicu - istakao je Aksentijević.
Andrijana Kocić iz Alternativnog centra za devojke rekla je da su deca do 14 godina u najvećem riziku od siromaštva, ali i njihove porodice.
- Kažemo da je obrazovanje besplatno, a udžbenici koštaju od 8.000 do 18 hiljada dinara - rekla je Kocić osvrnuvši se na početak školske godine kao dodatni teret i izdatak za porodice.
Mario Reljanović iz Centra za dostojanstven rad naglasio je kako država ide obrnutom logikom, gleda šta privreda može da izdrži a ne koliko je potrebno da bi se živelo.
- Minimalna zarada jeste socijalna kategorija, a ne ekonomska, ona je minimalan izraz prava na dostojanstvenu zaradu, a minimalna zarada treba da iznosi onoliko koliko su troškovi porodice koji omogućavaju dostojanstven život - rekao je Reljanović.
U Nemačkoj minimalnu zaradu, kako je rekao, prima manje od pet odsto zapsolenih, u Hrvatskoj ih je dvostruko manje nego kod nas, a ona bi trebalo da bude izuzetak a ne pravilo.
- Postoji mnogo razloga da budemo nezadovoljni normiranjem minimalne zarade, ali i potezima kada se radi o intervenciji države. Privreda će uvek imati dobar razlog zašto ne želi da se odrekne dela zarade, ali država treba da preseče. Minimalac ne treba da bude oporezovan, ali treba da se uvedu i progresivni porezi i da najbogatiji plaćaju više, da se stope poreze za njih povećaju - rekao je Mario Reljanović.
Još jedan potez kojim se održava kupovna moć građana
27.08.2022
ČuvarkućaNajskuplja kuća koštala je 2,9 miliona evra, najviša cena za kvadrat starogradnju je 4.902 evra, najlluksuznije garažno mesto 48.000 evra
12.09.2022
SrbijaPredsednik Vučić je govorio i o konkretnim popustima za građane koji budu potrošili manje struje u narednim mesecima
10.09.2022
ČuvarkućaAko referentna stopa skoči za pola procenta, onaj ko ima stambeni kredit imaće mesečno uvećanu ratu za bar 30 evra
10.09.2022
ČuvarkućaČak 59 odsto anketiranih zadovoljno je potezima Trampa u periodu prenosa vlasti.
pre 34 minuta
SvetEpicentar je bio na dubini od 5 kilometara
pre 49 minuta
RegionDesna polovina lica je teško povređena. Lekari daju sve od sebe
pre 1 sat
RegionTrudom, radom i zalaganjem izveli smo zemlju na dobar put, a da bismo na tom putu ostali, moramo da guramo stvari još snažnije i hrabrije
pre 1 sat
PolitikaOdgovore na ova i druga aktuelna pitanja daće sagovornici Jovane Joksimović u emisiji Uranak na K1 TV u ponedeljak od 7.25
pre 1 sat
SrbijaTelo ubijenog rabina je pronađeno jutros u UAE, nakon što je nestao u četvrtak, piše Rojters.
pre 2 sata
SvetAvion je leteo na relaciji Soči-Antalija.
pre 2 sata
SvetNjujork tajms je ranije ove nedelje objavio da neki zvaničnici kažu da bi predsednik SAD Bajden mogao da vrati nuklearno oružje Ukrajini
pre 2 sata
SvetOn je na internetu počeo da objavljuje snimke kako bi podigao svest o svom zdravstvenom problemu
pre 7 sati
SudbineNakon minute ćutanja, prikazan je film o životu predsednika Skupštine ovog grada
pre 9 sati
SudbineOvaj hram posvećen Blagovestima Presvete Bogorodice specifičan je po tome što je jedan od najstarijih u Srbiji
pre 10 sati
SudbineKardiohirurg prof dr Miljko Ristić pokuša je da spase život upucanom premijeru
pre 12 sati
SudbineOn mu se zahvalio za sve što je postigao za narod
23.11.2024
SudbinePorodica, prijatelji, kao i stranačke kolege došli su da odaju poštu pokojnom Mrki
23.11.2024
SudbineDani žalosti su nedelja 24., ponedeljak 25. i utorak 26. 11. 2024.
23.11.2024
SudbineSrpski političar preminuo je u 64. godini od ciroze jetre
23.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar