Ekonomija > Čuvarkuća

KOLIKI JE TROŠAK PAKETIĆ ZA DETE U SRBIJI? Cifra nije mala: "Ove godine spremam tri poklona"

Uvek se radujemo da uveselimo decu oko praznika, ali koliki je to zapravo teret za kućni budžet?

Izvor: K1info

Autor: Milana Petković

25/12/2024 > 07:00

podeli vest:

KOLIKI JE TROŠAK PAKETIĆ ZA DETE U SRBIJI? Cifra nije mala: "Ove godine spremam tri poklona"
Foto: Shutterstock


Praznici su savršeno vreme za iskazivanje ljubavi prema najbližima, između ostalog i kroz poklone koje smo za njih namenili. Znajući kolika je prosečna srpska plata koja trenutno iznosi oko 96.000 dinara, kao i da mnogi imaju manja primanja od ove cifre, koliko god voleli poklanjanje tokom Nove godine i Božića, nije nam baš lako da za to odvojimo novac. Dobro je poznato da najveće i najlepše paketiće za praznike dobiju deca iz porodice koju obožavamo i za koju bismo dali sve, ali koliki je zapravo udarac za kućni budžet izdatak koji imamo na paketiće u ovo doba godine?

- Lepu igračku možete da nađete za oko 3.000 dinara, uz to idu i slatkiši, pa plus ako želite da kupite detetu i nešto od odeće. Da kažem da je nekih 6.000 dinara dovoljno, to je prosek. Možda može i za manje, ali to zahteva da budete mnogo kreativni, možda da smislite neki zanimljiv koncept kako ćete detetu prezentovati neku skromniju igračku da mu bude zanimljiva. Ja lično imam tri paketića ove godine, za dvoje bratove dece i za moje dete, pa ako računamo da ću na jedan potrošiti pedeset evra u proseku, onda me to izađe oko 150 evra, što uopšte nije malo, ali kad vidite kako se deca obraduju i nije mi žao, zaradi se opet - priča nam Marina iz Beograda.

50 evra po paketiću jeste minimum

Kako smo mogli da vidimo po najvećim prodavnicama igračaka u prestonici, naša sagovornica je bila u pravu. Cene izuzetno variraju i ono što je neobično - ne zavise samo od veličine igračke. Manje figurice akcionih likova iz popularnih stripova umeju da koštaju isto koliko i kućica za lutke. Ono što je takođe zanimljivo je što su odrećene plišane igračke, takođe manjih dimenzija, postale do te mere popularne da opravdavaju cenu i do 3.000 dinara. Kao i sa svom robom na prodajnim mestima - cenu diktira popularnost proizvoda, što je potpuno normalno. Dok ima dece koju veseli igračka kao igračka i ne mare previše za njenu atraktivnost, ima i dece koja žele da imaju ono što je popularno u njihovom društvu.

Sa druge strane, slatkiši ne moraju da budu veliki izdatak jer su oko praznika uvek povoljniji, pa čak i njihovi proizvođači prave unapred spremne slatke pakete koje možete naći i za manje od 1.000 dinara po kilogramu. Slatkiši su u stvari, reklo bi se, jedina stavka koja je tokom praznika povoljnija nego inače, što ako govorimo o dečijim paketićima mnogo znači svima onima koji ih spremaju.

Najviše se "otvaraju" preduzeća

- U firmi mog muža za dečije paketiće daju vaučer u vrednosti od 15.000 dinara u lokalnoj prodavnici igračaka i posebno ide slatki paket na dodeli paketića sa Deda Mrazom. Moja Lana je srećna jer će moći da kupi neke skuplje igračke koje je želela cele godine, a mi nismo mogli da joj kupimo. Nemam problem da joj kažem da joj je nešto nedostupno jer jednostavno u trenutku ne možemo da izdvojimo novac za to. Mislim da je to mnogo normalnije nego da joj obećavam nešto i ne ispunim, a da se ona stalno pita kad to što je htela dobija - kaže nam Danica iz Zrenjanina.

Iznos koji se dobija na ovaj način, iako mnogo veći od 6.000 dinara koji jeste minimum, zapravo predstavlja cifru koja nam omogućava da detetu zaista za praznike kupimo sve što želi, pa je lepo što makar neki poslodavci, čije firme raspolažu sa više novca, razmišljaju na način da pomognu roditeljima da obraduju decu. Kako god bilo, ako smo decu naučili zahvalnosti i ako zbog toga umeju da se obraduju svemu što dobiju, a naročito pažnji koja im je ukazana, sasvim sigurno nećemo imati problem.

BONUS VIDEO:

 

 

 

Ostavite komentar