JAJA SVE SKUPLJA, KAO DA SU OD ZLATA Dok ih Srbi bacaju, Amerika nema da jede. Evo šta se dešava!
podeli vest:

Severnu Ameriku pogodio je talas poskupljenja jaja zbog izbijanja ptičjeg gripa. Cene su porasle za više od 150 odsto. U međuvremenu je u opticaju ideja da Evropa izveze svoje viškove u SAD.
U Sjedinjenim Američkim Državama jaja spadaju u doručak onako kako karirani stolnjaci idu uz Bavarsku. Najčešće se isprže, ponekad kuvaju. Kajgana ili na oko, svejedno – važno je da ima jaja. Otuda ne treba da čudi da poskupljenje kokošjih jaja ima izvesnu eksplozivnu društvenu dimenziju u najvećoj svetskoj ekonomiji.
Amerikanci stenju – u poslednje dve nedelje plaćali su više od deset dolara (9,22 evra) za tuce jaja, pošto je izbijanje ptičjeg gripa dovelo do nestašice i rasta cena. Zbog poskupljenja od 159 odsto za godinu dana, neke prodavnice su počele da ograničavaju količinu jaja koja može da se kupi.
Više od 166 miliona divljih i domaćih ptica ubijeno je od početka 2022. kada je izbila epidemija virusa H5N1. Ove nedelje je američko Ministarstvo poljoprivrede objavilo da je od početka godine ubijeno 30 miliona peradi. To je 12,3 odsto ukupnog broja pilića u kavezima u SAD i skoro osam odsto od ukupnog broja pilića koji se uzgajaju na otvorenom.

Američka vlada je u prošlih nekoliko nedelja zamolila za pomoć nekoliko evropskih zemalja, uprkos porastu trgovinskih tenzija između Trampove administracije i Evropske unije zbog kaznenih carina. Osim toga, Vašington je u prošlosti više puta uvodio ograničenja uvoza jaja iz Evrope usled straha od mogućnosti širenja ptičjeg gripa.
Prema medijskim izveštajima Amerikanci su uspostavili kontakt s udruženjima poljoprivrednika u Danskoj, Švedskoj, Holandiji, Nemačkoj, Španiji, Francuskoj i Italiji, kako bi se preispitala mogućnost izvoza proizvedenih viškova u SAD.
Previše jaja u Evropi?
Evropa je u poslednje tri godine takođe imala problema s ptičjim gripom, koji je doveo do smanjenja ponude jaja u celoj Evropi. Najviše je epidemija pogodila Poljsku, Mađarsku i Francusku. A u januaru ove godine Portugalija je takođe prijavila izbijanje ptičjeg gripa na jednoj farmi kod Lisabona. U Velikoj Britaniji su ove godine uvedene stroge mere suzbijanja zaraze, pošto je u severnoirskom okrugu Tiron prijavljen jedan slučaj u kojem se sumnja da je reč o ptičjem gripu.
Zbog svega ovoga u najvećem broju evropskih zemalja ograničen je kapacitet za izvoz svežih jaja. Predsednik Udruženja nemačkih proizvođača jaja Hans-Peter Goldnik, kaže, da je Nemačka doduše preko slobodne berze sirovih namirnica izvezla određenu količinu jaja, ali da je obim tog izvoza mali, piše DW.

Goldnik je za severnonemački javni servis NDR izjavio 19. marta da je za Uskrs obezbeđena dovoljna količina jaja, ali je pozvao Nemce da jaja "i dalje troše kao obično, a ne da prave zalihe". Objasnio je da u Nemačkoj nema nestašice, ali i da nema prevelike ponude. Prema zvaničnim statistikama, tokom 2023. je uvezena četvrtina jaja koja su bila u prodaji.
Jedan finski državni službenik zadužen za branšu rekao je medijima da Finska ionako ne može da pomogne zbog ograničenja koje su SAD uvele za uvoz. On je dodao, da to ne bi bilo drugačije ni posle uklanjanja tih ograničenja, jer sa četiri miliona nosilja zemlja pokriva svoje potrebe i nema viškova. I švedski i danski državni činovnici dali su Sjedinjenim Državama isti odgovor i isto obrazloženje.
Evropska unija nije ograničena samo američkom restrikcijom uvoza. To je i logistički problem, zbog lomljivosti jaja i stalne potrebe da se u transport održava ujednačena temperatura. Avionski transport je skup, a transport brodom traje dugo.
Ko proizvodi višak?
Prošlog meseca agencija Rojters javila je da Turska namerava da poveća izvoz jaja u SAD. U bilateralnom sporazumu s Vašingtonom, Ankara se obavezala da izveze dodatnih 15.000 tona jaja. Predsednik turskog udruženja proizvođača Ibrahim Afjon najavio je da će Turska Sjedinjenim Državama do jula isporučiti 240 miliona jaja. To je otprilike šestostruka količina ukupnog prošlogodišnjeg turskog izvoza u SAD. Dodatni izvoz će doneti Turskoj prihod od 26 miliona dolara.
Agencija Blumberg u februaru je izvestila da Vašington planira da Holandiji, najvećem proizvođaču jaja na svetu, izda uvozne dozvole, kako bi se ublažile nestašice na domaćem tržištu. Prema izvorima iz Evropske unije planovi obuhvataju i tečna jaja i jaja u prahu.
Kada će ponuda da se stabilizuje?
Cena jaja je u Sjedinjenim Državama tokom februara opet pala, zbog opadanja potražnje, ali i zbog povećanja ponude. Sredinom februara prosečna cena je bila 8,15 američkih dolara, ali prema podacima američkog Ministarstva poljoprivrede ona se u međuvremenu čak prepolovila. Ipak, moglo bi potrajati dok to pojeftinjenje stigne i do potrošača. Potražnja bi u narednim mesecima mogla da poraste, a stalno izbijanje novih slučajeva ptičjeg gripa bi moglo da omete proizvodnju.

Takođe treba vremena da ubijenu perad zameni nova, za celi proces je potrebno četiri do pet meseci. I posle toga je proizvodnja manja, povećava se postepeno. Farmama pilića je potrebno vreme da ponovo dođu na nivo pre izbijanja zaraze. Propisi o biološkoj bezbednosti su strogi, pa dodatno usporavaju proces oporavka. Osim toga, mnogi proizvođači odgađaju uzgoj novih mladih nosilja iz straha od novih zaraza. Usled svega toga verovatno će cene u dužem periodu ostati na visokom nivou, a manjak jaja u slobodnoj prodaji zadržaće se u najmanju ruku do kraja godine.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar